10 Mart 2014 22:31

KCK davasından 6 kişinin tahliye talebine ret

Ergenekon, Dink cinayeti ve Danıştay saldırısı gibi davaların sanıkları yeni yasa çerçevesinde yapılan başvuruların ardından tahliye edilirken, KCK ana davası tutuklularından 6 kişi için yapılan tahliye başvurusu, "örgütünün dağ kadrosuna katılma şüpheleri" olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Paylaş

Ergenekon, Dink cinayeti ve Danıştay saldırısı gibi davaların sanıkları yeni yasa çerçevesinde yapılan başvuruların ardından tahliye edilirken, KCK ana davası tutuklularından Hüseyin Yılmaz, Mehmet Nimet Sevim, Mazlum Tekdağ, Hasan Hüseyin Ebem ve Ercan Akyol için yapılan tahliye başvurusu, "örgütünün dağ kadrosuna katılma şüpheleri" olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması ve yürürlüğe giren "5 yıllık uzun tutukluluk" süresi kapsamında Ergenekon, Dink cinayeti, Danıştay saldırısı gibi davalarının sanıkları avukatlarının mahkemelere yaptıkları tahliye taleplerinin ardından bir bir serbest bırakılırken, KCK ana davası tutuklularından Hüseyin Yılmaz, Mehmet Nimet Sevim, Mazlum Tekdağ, Hasan Hüseyin Ebem ve Ercan Akyol için yapılan tahliye başvuruları ise reddedildi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, tutukluların avukatlarının Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru, hakkında mahkeme tarafından "kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması" iddiasıyla söz konusu 6 kişi için ret kararı verildi. Kararda ayrıca tutukluluğun devamı kararında, " örgütün dağ kadrosuna katılma şüphesinin varlığının bulunması" iddiasında bulunularak, bir başka skandala daha imza atılmış oldu. (Diyarbakır/DİHA)

 

92 KCK TUTUKLUSU İÇİN TAHLİYE BAŞVURUSU YAPILMIŞTI

KCK ana davasından tutuklu 92 kişinin avukatları bugün tahliye başvurusunda bulundu. Diyarbakır ana davadan tutuklu 92 kişiyle ilgili başvuruyu Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek.

Avukat Mehmet Emin Aktar, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“KCK Ana davasındaki tüm tutuklular için tahliye talebinde bulunduk. Diyarbakır'daki nöbetçi mahkeme tahliye talebi üzerine cezaevinden başka dosyadan tutuklu olup olmadıklarına ilişkin görüş istemektedir. Diyarbakır'daki mahkemeler tahliye kararı vermemek amacıyla kendisine kanunda yeri olmayan gerekçe oluşturmaktadır.”

SİYASETÇİLERİ YARGILANIYOR

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Diyarbakır'da KCK ana davasında tutuklu yargılanan ve aralarında eski belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyelerinin de bulunduğu 92 kişinin avukatları, bu sabah toplu tahliye başvurusunda bulundu.

Nöbetçi olan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, tahliye taleplerine özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, tutukluluk süresinin beş yıla indirilmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresi ile ilgili verdiği kararları gerekçe gösterildi.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE KARAR

Avukat Cihan Aydın, yasal düzenlemeyle tutukluluk süresinin 5 yıla indirildiğini, ama bunun illa beş yıl beklemek anlamına gelmediğini, yargılamayı yapan özel yetkili mahkemelerin de kapatıldığını söyledi.

Aydın, "Uzun tutukluluk süresi ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin daha önce verdiği kararlar var. Bunları gerekçe olarak gösterip tahliye başvurusunda bulunduk. Mahkemenin 1-2 gün içinde karar vermesini bekliyoruz” dedi.


 

ÖNCEKİ HABER

Tekirdağ\'da HDP\'lilere ırkçı saldırı

SONRAKİ HABER

YSK’nin iptal gerekçeleri: Dağ fare doğurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa