10 Mart 2014 14:50

Irkçılar Bolu'da üniversite öğrencilerine saldırdı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan Kürt öğrenciler, geçtiğimiz günlerde kendilerine dönük gelişen bir saldırıyı protesto etmek için basın açıklaması yaptığı sırada, kalabalık bir ülkücü grubun saldırısına uğradı. Polis, dışardan gelen saldırganlara müdahale etmek yerine Kürt öğrencilerin etrafını sararak ablukaya aldı.

Paylaş

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan Kürt öğrenciler, 5 Mart'ta Gölköy Kampusu'nda arkadaşlarına dönük gerçekleşen ülkücü saldırıyı basın açıklaması yaparak protesto etmek isterken bir kez daha saldırıya uğradı. Kampüs içerisinde bir araya gelip açıklama uğradıkları saldırıya karşı açıklama yapmak isteyen öğrenciler, dışardan gelen kalabalık bir ülkücü grubunun saldırına maruz kaldı. Öğrencilerin bile normal şartlarda kimliklerini kaybetmeleri halinde giremediği kampüse, kalabalık ülkücü grup ellerini kollarını sallayarak girebildi. Kürt öğrencilere taş ve sopalarla saldırgan grubun içerisinde yer alan biri, elindeki pala ile öğrencilere saldırdı. Kürt öğrencilere saldıran ülkücü grup, "Sizi de Kenan Mak gibi yapacağız" diyerek 4 Mayıs 1998 yine Bolu'da ülkücüler tarafından katledilen üniversite öğrencisi Kenan Mak'ı hatırlattığı öğrenildi.

Gerçekleşen saldırı sonrası kampüse gelen çevik kuvvet polisi dışardan gelen saldırganlara müdahale etmek yerine Kürt öğrencilerin etrafını sararak ablukaya aldı. Öğrencilerin yaşanan durumu telefonla bildirdikleri İHD yöneticisi Necla Şengül, kampüste bulunan emniyet amiri ile telefonla görüşmek istedi. İHD yöneticisi ile görüşmeyen emniyet amiri, öğrencilerin "Güvenliğimizi sağlayacak mısınız?" sorusuna da gülerek karşılık vermekle yetindi.

Polisin kampüs dışına çıkarmak yerine samimi bir şekilde diyalog kurduğu saldırgan grup hala kampüs içerisinde beklemeye devam ediyor. Dışarıda gelişebilecek olası bir saldırı ihtimali nedeniyle Kürt öğrenciler de kampüs içerisinde bekleyişini sürdürüyor. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Fethiye\'de 22 yıl sonra bir kez daha \'Kurden raus\'

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa