10 Mart 2014 14:20

'Erdoğan demokrasi dersi vereceğine Kaymakamı görevden alsın'

HDP'ye yönelen saldırılar noktasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı uyaran Demirtaş, 'Çıkıp meydanlarda demokrasi dersi vereceğine Fethiye'deki kaymakamı, belediyeyi görevden al' dedi. CHP'li Tanrıkulu ise 'Saldırıların birincil sorumlusu İçişleri Bakanlığıdır' ifadesini kullandı.

Paylaş

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fethiye'de HDP'ye dönük gerçekleştirilen ırkçı saldırılara tepki göstererek, "Fethiye sizin babanızın malı mı, böyle bir ucuzluk olur mu? Oradaki kaymakamın yardımı ile oluyor. Belediye merdiven dayıyor, tabelayı indiriyor, bu alçaklıktır" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kars'ın Kağızman ilçesinde dün düzenlenen mitingin ardından konvoy eşliğinde Sarıkamış ve Selim ilçelerine geçerek halkı selamladı. Heyetin ilk olarak geçtiği Sarıkamış Merkez Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, "Edi bese koleti bila bımre koleti", "Selam selam güneşe bin selam", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Bijî biratî" sloganları attı. BDP Sarıkamış Belediye Eş Başkan adayları Mehmet Alkan ile Pervin Tunbul, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ile BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy'un halkı selamlamasının ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Sarıkamış adaylarının, Sarıkamış'ta bulunan bütün yurttaşlara eşit yaklaşacağı ve belediyecilik hizmetinde tüm alanlara aynı anlayışla yaklaşacağını söyledi. Demirtaş, "BDP'nin değerli adayları, Sarıkamış'ın sorunlarını iyi biliyorlar, asla ve asla evlerine çelik kasa ve ayakkabı kutuları koymayacak ve Sarıkamış için düzgün bir belediyecilik yapacaklardır. Herkes eşit belediyecilikten faydalanacaklardır" diye konuştu.

'BU ÜLKE HİÇ KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİLDİR'

HDP'ye dönük Fethiye'de gerçekleştirilen ırkçı saldırılara ilişkin konuşan Demirtaş, "Fethiye'deki alçaklığı gördünüz. Biz ısrarla gittiğimiz her yerde halkımıza sağduyu çağrısı yapıyoruz. Seçim siyasi bir rekabettir diyoruz. Halk kimi seçerse başımızın üstüne koyarız diyoruz. Fethiye'dekiler, HDP tabelası asılamazmış diyor. Fethiye sizin babanızın malı mı? Böyle bir ucuzluk olur mu? Oradaki kaymakamın yardımı ile oluyor bu olaylar. Belediye merdiven dayıyor, tabelayı indiriyor, bu alçaklıktır" ifadelerini kullandı.

'ÇIKIP DEMOKRASİ DERSİ VERECEĞİNE...'
HDP'ye yönelen saldırılar noktasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı uyaran Demirtaş, "Çıkıp meydanlarda demokrasi dersi vereceğine Fethiye'deki kaymakamı, belediyeyi görevden al. İnsan etnik kimliğinden dolayı suçlu olur mu? Kusura bakmayın bu ülke hiç kimsenin tapulu malı değildir" şeklinde konuştu. 1914 yılında Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda 90 bin askerin donarak yaşamını yitirmesi olayına değinen Demirtaş, "Allahhuekber dağlarında şehit düşenlerin MHP'lisi, BDP'lisi, AKP'lisi mi vardı? BDP gelince anmalar yapmayacak diye dedikodular çıkarıyorlar. BDP gelince anıt yapılmayacakmış. Her yıl anmalarla BDP'liler en iyisini yapacaktır Sarıkamış'ta yaşanan felaket hepimizin ortak acı tarihidir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından konvoy eşliğinde Selim ilçesine geçildi. İlçe girişinde seçim aracını karşılayan konvoy, BDP heyeti ile birlikte ilçe içinde gezerek yurttaşları selamladı. Demirtaş ve beraberindekiler, daha sonra düzenlenecek miting için Kars'a gitti. (DİHA)


TANRIKULU: SORUMLU İÇİŞLERİ BAKANLIĞIDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP’ye yönelik saldırıların sadece HDP’yi değil toplumsal barışı ve seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleşmesini de hedef aldığını belirterek, “Saldırıların birincil sorumlusu İçişleri Bakanlığıdır” dedi.
Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, yerel seçimler öncesinde HDP’ye yönelik saldırıların tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade ederek, buna karşın İçişleri Bakanlığı’nın emrindeki kolluk güçlerinin gerekli tedbirleri almadığını savundu. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde HDP ilçe binasına yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu ve bu tür saldırgan tutumlara müsamaha gösterilemeyeceğini kaydeden Tanrıkulu, “Yerel seçimlere hazırlanan tüm siyasi partilerin, Türkiye’nin her yerinde örgütlenme ve seçim propagandalarını yürütme hakları vardır. Bu temel hakkın engellenmesi girişimlerini yürütenler ayrımcı, faşizan bir tutum içindedirler. Daha önce Urla’da, Aksaray’da gerçekleştirilen saldırılardan sonra da ifade ettiğimiz, HDP’nin seçim çalışmalarını güvenli bir biçimde sürdürmesini sağlamayan İçişleri Bakanlığı, saldırıların birincil sorumlusudur” dedi.
Saldırganların sosyal medya üzerinden günler öncesinde hazırlık yaptıkları iddialarını da gündeme getiren Tanrıkulu şöyle devam etti:
“Kolluk güçleri siyasi partilerin seçim çalışmalarını güvenli bir biçimde, saldırılara maruz kalmadan sürdürmelerini sağlamakla mükelleftir. Bu görevini yerine getirmeyen sorumlular suç işlemektedir. Bu vesileyle kolluk güçlerini yöneten İçişleri Bakanlığına üstüne düşen görevi yapması ve saldırıların önüne geçmesi çağrısı yapıyorum. Ayrıca başta Fethiye, Urla, Aksaray olmak üzere saldırıların gerçekleştirildiği tüm bölgelerde en hızlı ve etkin bir biçimde soruşturmaların yapılması ve saldırıları örgütleyenlerin derhal yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Saldırılar sadece HDP’yi değil toplumsal barışı ve seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleşmesini de hedef almaktadır. O nedenle de tüm siyaset kurumlarını bu tehlikeli tırmanışa karşı tutum almaya ve saldırıları kınamaya davet ediyorum.” (ANKA)


ÖDP: SALDIRILARI MEŞRULAŞTIRAN ZİHNİYET BÖLÜCÜ
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), HDP’ye yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar belirtildi: “Son günlerde, HDP’nin yerel seçim çalışmalarına karşı bilinçli ve organize şekilde saldılar gerçekleştiriliyor. Urla’da, Ordu’da, Giresun’da ve son olarak Fethiye’de gerçekleştirilen saldırılar, günler öncesinden yapılan çağrılarla devletin gözü önünde yapılmıştır. Bu saldırılar karşısında önlem almak yerine, HDP tabelasını söküp yerine bayrak asanlar HDP’nin siyaset yapma hakkını alenen engellemektedir. Her yerde bölücülükten söz edip, faşist saldırıları meşrulaştıran bu zihniyetin kendisi bölücüdür. Halklar arasında düşmanlık tohumları eken, barış umutlarını provokasyonlarla ortadan kaldırmaya çalışanlar karşısında ÖDP, HDP ile dayanışma içerisinde olacaktır.” (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Koza Altın\'a 2019\'a kadar izin belgesi verildi

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kayyumun 33 milyon TL ödediği hattan su akmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa