10 Mart 2014 00:00

Putin, Merkel ve Cameron ile Kırım referandumunu görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ukrayna'da yaşananlar ve Kırım'da yapılacak olan referanduma dair telefon görüşmesi yaptı. Başbakan Erdoğan da Merkel ile telefonda Kırım'ı konuştu.

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ukrayna'da yaşananlar ve Kırım'da yapılacak olan referanduma dair telefon görüşmesi yaptı.

Konu ile ilgili Kremlin Basın Servisi'nden yapılan açıklama şöyle:
“Ukrayna'da kötüye giden sosyo-politik durum ve 16 Mart'ta düzenlenecek olan referandum ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Bazı konularda fikir ayrılıkları yaşanmasına rağmen, gerginliklerin son bulması ve durumun biran önce normale dönmesi için herkes hemfikir."

Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Kırım'ın aldığı önlemlerin uluslararası kurallara uygun olduğunu ve halkı korumak için bu önlemlere başvurulduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada, "Putin, Kırım'ın attığı adımların uluslararası kurallara uygun olduğunun ve yarımadada yaşayan halkın güvenliklerinin sağlanması için bu tür yollara başvurulduğunun altını çizdi. Ayrıca Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna hükümetinin başkentte olanlara etkisiz kaldığına da dikkat çekti" ifadeleri yer aldı.

ERDOĞAN MERKEL İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, ağırlıklı olarak Ukrayna'daki son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, ağırlıklı olarak Ukrayna'daki son gelişmeleri ele alındı.
Görüşmede, Ukrayna'da ve özellikle Kırım'daki olayların son derece kaygı verici olduğu, Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin mutlaka korunması, Kırım'daki çatışma ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiği; 16 Mart'ta yapılması öngörülen referandumun bu bağlamda hem son derece sakıncalı hem hukuka aykırı olduğu konularında iki liderin mutabık kaldığı belirtildi.

Ukrayna'daki mevcut krizin aşılmasında uluslararası hukuk ile ikili ve çok taraflı anlaşmalar çerçevesindeki yükümlülüklere uyulmasının büyük önem taşıdığı vurgulanan görüşmede, ilki krizle ilgili olarak Uluslararası Temas Grubu ve Araştırma Komisyonu kurulmasına yönelik çalışmaların önem taşıdığını teyid ettikleri ifade edildi.
İki liderin, görüşmede hâlihazırdaki durumun ciddiyetini göz önünde bulundurarak, BM Güvenlik Konseyi, AGİT Bakanlar Konseyi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin en kısa sürede krizi ele alması gerektiği hususunda görüş birliğine vardığı belirtildi. Görüşmede ayrıca Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya'yla yakın ilişkileri, Kırım Tatar toplumuyla özel bağları ve doğrudan temas imkânları çerçevesinde, Uluslararası Temas Grubu'nun çalışmalarına katkı sağlamaya hazır olduğunu da ifade ettiği kaydedildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Laf çok, icraat yok!

SONRAKİ HABER

AA "Öcalan'dan HDP'ye tarafsızlık çağrısı" dedi, HDP'li Ziya Pir yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa