08 Mart 2014 19:35

Obama, Erdoğan'ı yalanladı: 'Mesaj alındı' demedim

Başbakan Erdoğan’ın önceki akşam bir TV kanalında dile getirdiği iddia için, 'Sayın Gülen ile ilgili Başkan Obama’ya atfedilen cevap doğru değildir' denildi. Erdoğan, 'Ülkemdeki huzursuzluğun kaynağındaki kişi sizdedir, Pensilvanya'da'dır' dedim, bu kadar açık söyledim. Olumlu baktı. Yani 'Mesaj alınmıştır' dedi' diye konuşmuştu.

Obama, Erdoğan\'ı yalanladı: \'Mesaj alındı\' demedim
Paylaş

ABD yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın 19 Şubat’ta Başkan Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Fethullah Gülen’e dair aralarında geçtiğini iddia ettiği konuşmayı yalanladı. Başbakan Erdoğan’ın önceki gece bir ATV-A Haber kanallarının ortak yayınında dile getirdiği, Obama’yla yaptığı konuşmada Türkiye ’deki huzursuzluğun kaynağının Gülen olduğunu Obama’ya açıkça dile getirdiği ve Obama’nın da bu sözlere olumlu bakıp “Mesaj alınmıştır” dediği iddiasıyla ilgili yazılı bir açıklama yollayan üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Obama’ya atfedilen cevabın doğru olmadığını söyledi. Yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Sayın Gülen ile ilgili Başkan Obama’ya atfedilen cevap doğru değildir. O 19 Şubat konuşmasında, Başkan Obama hukukun üstünlüğüne dayanan sağlam politikaların ve aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerin önemine değindi. Özellikle karşılıklı menfaatlerin olduğu birçok bölgesel konuda Türkiye ile beraber çalışmaya olan taahhüdümüz devam ediyor.”

Başbakan Erdoğan, önceki gece çıktığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başkan Obama ile altı ay aradan sonra yaptıkları telefon konuşmasında 1999’dan beri ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’nde yaşayan Fethullah Gülen’in durumunu ele aldıklarını öne sürüp, Türkiye’de yaşanan yolsuzluk operasyonları ve siyasi çalkantılara dair şunları söylemişti:

“Sayın Obama ile de bu konuları görüştüm. Oradan da umutluyum. Gereken her şeyi söyledim. 'Ülkemdeki huzursuzluğun kaynağındaki kişi sizdedir, Pensilvanya'da'dır' dedim, bu kadar açık söyledim. 'Ben de sizden gereğini bekliyorum' dedim. 'Çünkü benim ülkemin iç güvenliğini tehdit edenler sizdeyse, siz de buna karşı gerekli tavrı koymalısınız. Amerika'nın iç güvenliğini tehdit eden kişiler bende olduğu zaman siz nasıl benden bunları istiyorsanız ben de sizden aynı şekilde bunları isteme hakkına sahibim' dedim. Bunları bu kadar açık kendisine söyledim. Olumlu baktı. Yani 'Mesaj alınmıştır' dedi."

ERDOĞAN'IN SÖYLEMESİNİ BEKLEDİLER
Erdoğan’ın Obama’yla aralarında geçen konuşmada Obama’nın kendisine Gülen’e dair “Mesaj alınmıştır” dediği iddiası ilk olarak iki hafta önce gündeme gelmişti. Ancak bu sözler Erdoğan’ın ağzından çıkmadığı ve sadece gazete haberlerine dayandığı için Beyaz Saray, 25 Şubat’ta yaptığı açıklamada, telefon görüşmesinin ardından yayınlanan 19 Şubat 2014 tarihli Beyaz Saray bildirisi dışında Başkan Obama’ya atfedilen sözlere dair bir açıklama yapılmayacağını belirtmişti. İlk çıkan haberlere yalanlamaya gelmeyince, Erdoğan önceki akşam sözleri dün bizzat tekrarladı. Ancak Beyaz Saray, iddia bu kez doğrudan Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilince, açıklamayı yalanladı. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taksim\'de kadınlara polis barikatı

SONRAKİ HABER

Yaşlı kadından Bakana: Kutulara para doldurmaktan bize para kalmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...