08 Mart 2014 00:16

Bize çiçek değil, haklarımızı verin!

Adıyaman’da sokaklara çıkan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamaya başladı.

Paylaş

Adıyaman’da sokaklara çıkan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamaya başladı.  

HDP, BDP ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) çağrısıyla BDP il binası önünde bir araya gelen kadınlar, Demokrasi Parkı’na yürüdü. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’nın da katıldığı yürüyüşte, Paris’te katledilen Fidan Doğan, Leyle Şaylemez ve Sakine Cankız’ın fotoğraflarının bulunduğu pankart taşındı.

Demokrasi Parkı’nda kadınlara seslenen HDP İl Eş Başkanı Fahriye Akbaba, “21. yüz yılda ülkemizde kadın, hâlâ bir meta, cinsel obje, ucuz iş gücü ve ikinci sınıf birey olarak görülüyor. Her türlü şiddet ve tacize uğruyor. Kadının bedeni, iş gücü ve emeği sonuna kadar sömürülüyor” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün beş bin yıllık erkek egemen zihniyetine isyan anlamına geldiğini söyleyen Akbaba, “Bizler burada kadına yapılan her türlü baskıya, katliamlara çocuk gelinliğe isyan ediyoruz. Biz kadınlar hiç kimsenin kölesi değiliz. Özgür olduğumuzu ve tüm kadınların özgür olacağını haykırıyoruz. Partimize kadınların kendi rengiyle, kendi sesiyle her yerde olmaları için eş başkanlık sistemini koyduk. Yolsuzlukların, hırsızlıkların egemen olduğu, kadını görmeyen sisteme 30 Mart günü büyük bir cevap vereceğiz” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ise “8 Mart kadınların, eşlerinden, babaların çiçek ya da hediye bekledikleri bir gün değildir. 8 Mart emekçi kadınların günüdür. Newyork’lu fabrika işçisi emekçi kadınların daha az çalışma süresi ve erkelerle eşit ücret almak için yaptıkları eylemde sırasında yakılarak öldürülmelerinin yıl dönümüdür. Kadınların mücadele günüdür” dedi. Ayna, “Erkek hangi haklara sahipse biz de o haklara sahip olacağız. Nasıl yaşayacağımıza biz karar vermek istiyoruz. Babalarımızın, eşlerimizin bizim yerimize kara vermesini istemiyoruz. Bize çiçek vermeyin; irademizi, özgürlüğümüzü tanıyın” şeklinde konuştu. (Adıyaman/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Genelkurmay, uzman çavuşun PKK tarafından öldürüldüğünü açıkladı

SONRAKİ HABER

CHP'nin 'sandık kurulu' itirazı kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa