07 Mart 2014 14:27

Gül de 'Youtube ve Facebook kapatılabilir' dedi

Cumhurbaşkanı Gül, 'Youtube gibi, Facebook gibi platformlar, dünyanın her tarafından geçerli olan şeyler ve bunların kapatılması diye bir şey de söz konusu olmaz. Yalnız bu platformlarda herhangi bir şekilde suç işlenirse, birisine hakaret veya birisinin özel hayatına saldırı söz konusu olursa, mahkeme kararıyla tabi ki kapatılır' dedi.

Gül de \'Youtube ve Facebook kapatılabilir\' dedi
Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Youtube ve Facebook’un da kapatabileceği” yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı şöyle dedi:
“Demokratik ve hukuk ilkeleri çerçevesi içerisinde en gelişmiş demokrasilerden, özgürlüklerden herhangi bir şekilde gerileme kesinlikle söz konusu olmaz. Buna herkesin inanması lazım. Kimse de böyle bir şeye özenmez Türkiye’de. Ayrıca, internetle ilgili yasayı biliyorsunuz, bu yasada bazı sıkıntılı durumlar vardır. Daha sonra dikkat çekmem üzere TBMM de bütün bu noksanlıkları düzelttiler. Youtube gibi, Facebook gibi platformlar, dünyanın her tarafından geçerli olan şeyler ve bunların kapatılması diye bir şey de söz konusu olmaz. Yalnız bu platformlarda herhangi bir şekilde suç işlenirse, birisine hakaret veya birisinin özel hayatına saldırı söz konusu olursa, mahkeme kararıyla da bunlar tabi ki kapatılır ve gerçek anlamdaş suç neyse, sanal ortamda suç aynıdır. Takibi yapılır. Ama herhangi bir şekilde özgürlüklerden geriye gidiş söz konusu değil. Biz Türkiye’de her zaman özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgili yaptığımız reformlarla hep gurur duyuyoruz. Daha da muhakkak ki bunlar hep ileri gidecektir.”

“EMİNİM Kİ MAHKEMELER PROSEDÜRÜ NEYSE ONU YAPACAK”

Anayasa Mahkemesinin Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında verdiği kararı da değerlendiren Gül, “Bu konuyla ilgili ben başından beri hep uzun tutukluluğun haksızlık olduğunu ve cezaya dönüştüğünü söylerim. Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un müracaatına ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin oybirliğiyle karar vermiş olması da doğrusu çok değerli. Eminim ki ilgili mahkemeler bütün bunlar dikkate alarak, prosedürü neyse onu yapacaklardır” dedi.
Bir gazetecinin “Bu konuyla ilgili Ergenekon Davası’na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıldan fazla tutuklu olanları dilekçeyle başvurabileceğini açıkladı. Tahliyeler de bekleniyor. Siz ne bekliyorsunuz?” sorusuna ise Gül, “Onla ilgili bir şey diyemem. Bunlar tamamen hukukçuları, mahkemeleri ve ilgilileri ilgilendiren bir konu, benim ayaküstü bir fikir beyan etmem doğru olmaz. Detayını bilmiyorum” yanıtını verdi.

'UKRAYNA'YI HER SEVİYEDE TAKİP EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Gül, TİB’de yürütülen soruşturma çerçevesinde, 509 bin kişinin dinlendiğinin belirlendiğinin sorulması üzerine, “Bilgim yok bunla ilgili” diye konuştu.
Kırım’daki gelişmeleri de değerlendiren Gül, şunları kaydetti:
“Öncelikle Ukrayna da Rusya da Türkiye’nin Karadeniz’den komşuları olan iki ülke. Karadeniz’de ve bölgemizde bir gerginliğin tırmanmasını hiçbir zaman istemeyiz. Bu konuyu çok yakında takip ediyoruz her seviyede. Özellikle tabi Kırım’da Türk asıllı Müslüman bir nüfus var. Bizi de tabi ki yakından ilgilendiriyor. Bu konuların tırmanmadan konuşularak, görüşülerek, uluslararası hukuk, anlaşmalar çerçeveleri içerisinde çözümü için hep gayret ediliyor. Türkiye olarak biz de elimizden gelen her türlü katkıyı veriyoruz. Her seviyede bu konuyu yakın takip ediyoruz.” (ANKA)


'SOSYAL MEDYAYI YEDİRMEYİZ'
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Başbakan Erdoğan’ın Facebook ve YouTube’u kapatma planlarına sert tepki gösterdi.
Yazılı bir açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, “Bu tam bir diktatoryal gözü dönmüşlüğün ifadesi ve tezahürüdür. Milletimiz bunun hesabını soracak ve bu sandıkta kendisine çok pahalıya patlayacaktır. Ne Facebook’u, ne YouTube’u kapatamazsın, sıkıysa kapat, sen Gezi ruhunu daha anlamamışsın. Gençliğimizin ufkunu kararttırmayacağız, dünyayla bütünleşmesini engellemene izin vermeyeceğiz” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise “Cezaevleri gazetecilerle dolduruldu. Gazeteciler işlerinden edildi. Sansür ve otosansür görülmemiş düzeyde uygulandı. Toplumun bugün hava aldığı tek kanal olan sosyal medya AKP tarafından kapatılmak istenmektedir. Bu yasak toplumu boğar. Bu yasak isyana teşviktir. Bu yasak ülkenin dünyadan izole edilmesidir. Kısacası sosyal medyanın kapatılması Türkiye’yi çökertir. O yüzden sosyal medyayı da medyayı da AKP’ye yedirtmeyiz.” İfadelerini kullandı. (İSTANBUL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Okul sütü yine zehirledi

SONRAKİ HABER

Bakan İslam: Kadına şiddetle mücadelede iyi noktada değiliz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa