07 Mart 2014 03:53

Yabancı sınırı değişiyor mu?

TÜürkiye Futbol Federasyonu geçtiğimiz yıl yabancı sınırlaması ile ilgili yeni kriterler getirmiş bunu da yeni sezonla birlikte uygulamaya sokmuştu. Buna göre yabancı kontenjanı 2013-2014 futbol sezonunda 6+0+4, gelecek sezon için de 5+0+3 olarak belirlenmişti.

Paylaş

Türkiye Futbol Federasyonu geçtiğimiz yıl yabancı sınırlaması ile ilgili yeni kriterler getirmiş bunu da yeni sezonla birlikte uygulamaya sokmuştu. Buna göre yabancı kontenjanı 2013-2014 futbol sezonunda 6+0+4, gelecek sezon için de 5+0+3 olarak belirlenmişti.

GALATASARAY ÇOK ISRARLIYDI


Yeni sezonun başlamasıyla tartışılan bu karar birçok takımın yabancı oyuncu planlamasını da bozmuştu. Ancak başta Fenerbahçe ve Beşiktaş olmak üzere birçok takım geçen yıl alınan yabancı kontenjanı düzenleme kararının uygulanması gerektiği görüşünde birleşmişti. Kontenjandan en çok etkilenen takım ise Galatasaray olmuştu. Şampiyonlar Ligi’ne 8 yabancı ile mücadele eden hatta bazı maçlarda 9 yabancıyı kadrosuna alan sarı kırmızılı takım uzun süredir kontenjan kuralının değişmesi için çalışmalar yapıyordu.

HENÜZ ALINAN KARAR YOK


İlhan Cavcav ise Kulüpler Birliği’nin son toplantısında 17 takımın 6+2’de fikir birliğine vardığını açıkladı. Eurosport.com Türkiye Haber Müdürü Alper Aslan’ın ulaştığı bilgiye göreyse konu tam tersi boyutta. Kulüpler Birliği’nin henüz 17 takımla birlikte vardığı bir fikir birliği yok. İlhan Cavcav’ın bu sürpriz açıklamasıyla birlikte oldukça sıkıntılı bir süreç başlamış oldu.

4 TAKIM İSTEMİYOR

Fenerbahçe’nin uzun süredir katılmadığı ve kararlarını tanımadığı Kulüpler Birliği, yabancı kontenjanı konusunda da farklı görüşlerin ortaya atılmasına sebep oldu. İlhan Cavcav’ın açıklamasının aksine Antalyaspor ve Akhisar Belediyespor, Kulüpler Birliği’nin kontenjan düzenleme fikrine sıcak bakmadı. Kriterlerin aynı şekilde kalmasını isteyen iki kulübe bilindiği gibi Fenerbahçe de destek veriyor. Ayrıca toplantının yabancı kontenjanı konuşulan kısmına sıra gelmeden Beşiktaş’ın da görüşmelerden ayrıldığı biliniyor. Ayrıca siyah beyazlıların da başta Önder Özen olmak üzere kontenjan üzerindeki görüşleri belli. Beşiktaş yönetimi uygulamadaki yabancı kontenjanı kararlarının devamını istiyor.
İlhan Cavcav’ın yaptığı ‘17 takım 6+2 konusunda uzlaştı’ açıklaması da farklı bir konuyu gündeme getirdi. Cavcav’ın TFF’ye baskı yapmak ve 17 takımın fikir birliğine vardığı imajını yaratmak için bu kararı aldığı ve açıkalamayı yaptığı iddia ediliyor. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Sopot’ta atletizm ziyafeti

SONRAKİ HABER

İtalyan liman işçileri Yemen’e silah taşıyan gemiyi yüklemeyi reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa