06 Mart 2014 18:42

CHP, 'tam gün yasası' için AYM'ye başvurdu

CHP, kamuoyunda 'Tam Gün Yasası' olarak bilinen 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 19 maddesi hakkında, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtı.

Paylaş

CHP, kamuoyunda 'Tam Gün Yasası' olarak bilinen 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 19 maddesini, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtı.  

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, saat 10.00'da Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtıklarını belirterek, "Hukuk devletinin ayaklar altına alındığı, yasama, yürütme ve yargı erklerinin tek elde toplanması için her girişimin yapıldığı,otoriter bir yönetim döneminde dahi hepimizin ekmeği,suyu ve havası hukuktur. Hukuk devletine olan inancımız ve saygımız her zaman var olacaktır. AKP hükümetleri,11 yıl boyunca,temel insan hakkı olan sağlık hakkını pazarlanacak bir mal haline getirmek için çok uğraşmış çok sayıda yasa çıkartmış, çıkarılan yasaların da önemli bir kısmı Anayasa Mahkemesince iptal edilmiştir.Bugün Yüksek Mahkemeye sunduğumuz yasanın birçok maddesi daha önce mahkeme tarafından iptal edilen maddeleri içermektedir. Böylece sağlık mevzuatı,içinden çıkılamaz,dikiş tutmaz bir yamalı bohçaya dönmüştür.

56 maddelik kanunda CHP, 3,6,7,9,11,12,14,17,18,19,20,21,24,29,37,39,46,50 ve 52 maddeler hakkında başvuru yaptı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yenikapı açıklarında tanker yangını

SONRAKİ HABER

Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa