06 Mart 2014 07:37

Evrensel Editörü Mithat Sözmen saldırıya uğradı

Evrensel Gazetesi yazarı ve İnternet sitesi editörü Mithat Fabian Sözmen, evinin önünde yüzü maskeli bir kişinin saldırısına uğradı. Sözmen'in kafasına on, sol koluna da bir dikiş atıldı. Saldırıyla ilgili, Cuma saat 11.00’da savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapılacak

Evrensel Editörü Mithat Sözmen saldırıya uğradı
Paylaş

Evrensel Gazetesi yazarı ve İnternet sitesi editörü Mithat Fabian Sözmen evinin önünde yüzü maskeli bir kişinin saldırısına uğradı.

Olay dün gece 01:00 sıralarında gerçekleşti. Mithat Fabian Sözmen, Evrensel'in Kocamustafapaşa’da bulunan merkez binasındaki gece mesaisini tamamladıktan sonra geldiği Samatya’daki evinin önünde saldırıya uğradı. Sözmen, evinin bulunduğu sokağa girdiğinde bir apartmanın girişinde bekleyen birini fark ettiğini ancak gece karanlığı nedeniyle bu kişinin yüzünü göremediğini ifade etti.

Evinin bulunduğu apartmana yaklaşıp anahtarını çıkardığı anda uzun boylu ve maskeli olan bu kişinin saldırısına uğradığını söyleyen Sözmen, saldırganın demir çubuk kullandığını tahmin ettiğini belirtti. Sözmen, saldırganın olaydan hemen sonra kaçarak uzaklaştığını kaydetti.

Mithat Fabian Sözmen’in Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kafasına on, sol koluna da bir dikiş atıldı. Geceyi hastanede geçiren Sözmen’in sağlık durumu iyi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ
Sözmen’e yönelik saldırıyla ilgili, yarın (cuma) saat 11.00’da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Basın meslek örgütlerinin ve gazetecilerin de destek vereceği suç duyurusunun ardından saldırıya uğrayan Sözmen'le birlikte Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapacağız.

VALİ’YLE GÖRÜŞME TALEBİ
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, İstanbul Valisi Basın Müdürü Oğuz Gül ile telefonla görüşerek Vali Hüseyin Avni Mutlu’dan olayla ilgili görüşme talebini iletti. Oğuz Gül, geçmiş olsun dileklerini sunarak, “Görüşme talebinizi ileterek sizi bilgilendireceğim” dedi.
 

POLAT: SALDIRININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Fatih Polat, "Arkadaşımız Sözmen’e yönelik bu saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin bir gasp girişiminde bulunmaması ve yüzünü maskeyle gizleyerek saldırıyı gerçekleştirmesi, bunun planlı ve organize bir saldırı olduğunu düşündürmektedir. Saldırgan olay anında herhangi bir sözlü ifadede bulunmamıştır" dedi.

Polat şunları ifade etti: "Türkiye’de bugüne kadar gazetecilerin ne gibi saldırılarla karşı karşıya kaldıkları biliniyor. Gazeteci cinayetlerinde bir rekora sahip olan Türkiye, aynı zamanda gazetecilerin görevi başındayken çok sık saldırıya uğradıkları bir ülkedir. 50’yi aşkın gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye, Başbakanının gazetecileri “Batsın sizin gazeteciliğiniz” diye hedef aldığı, beğenmediği yayınlarla ilgili olarak medya yöneticilerini telefonla arayarak “Gereğinin yapılmasını” istediği bir ülkedir. Can güvenliği tehdit altında olarak görev yapan gazeteciler, Başbakanın ve Hükümetin tutumuyla da doğrudan hedef haline getirilmişlerdir. Ancak bu saldırıların, mücadeleci gazetecilik mirasının sürdürücüsü olan bizleri yıldıramayacağı bilinmelidir."

GEÇEN HAFTA DA 2 GAZETECİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI
Geçtiğimiz hafta Çarşamba gecesi de Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri, İMC televizyonu sunucusu ve Evrensel gazetesi Yazarı Mustafa Kuleli ile gazeteci Hasan Cömert, Kurtuluş Caddesi’nde evlerine giderken benzer bir saldırıya uğramıştı. Bu saldırılar, 'Gazetecileri hedef alan planlı ve zincirleme saldırılarla mı karşı karşıyayız?” sorusunu akıllara getiriyor. O saldırı sonrasında da Mustafa Kuleli’nin kafasına 5 dikiş atılmıştı.

SALDIRIYI KINAMA MESAJLARI GELDİ
TGC
Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada son günlerde gazetecilere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekilerek bu tür saldırıyı düzenleyenlerin bir an önce ortaya çıkarılması ve cezalandırılması istendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bu olaylarda gazetecileri hedef gösteren siyasetçilerin de bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Kamuoyunun gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkı için uğraş veren gazetecilere yönelik bu tür saldırılar meslektaşlarımızı elbette yıldıramayacaktır. Ama kolluk güçlerinin de gazetecileri korumada ve saldırganları bulmakta daha titiz davranmasını beklemek hakkımızdır. Meslektaşımız Sözmen’e geçmiş olsun diyor, Emniyet Müdürlüğü’nden ve İçişleri Bakanlığı’ndan olayların sorumlularını en kısa sürede bulmalarını talep ediyoruz”

TGS’den yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz hafta sendikamız Genel Sekreteri Mustafa Kuleli ve meslektaşımız Hasan Cömert’e yapılan saldırının ardından Evrensel Gazetesi İnternet Editörü Mithat Fabian Sözmen’e yapılan saldırıyı tesadüf olarak değerlendiremiyoruz. Gazetecilere yönelik sistemli hale geldiğini düşündüğümüz bu saldırıların aydınlatılması için Basından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, İçişleri Bakanlığını ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünü derhal göreve çağırıyoruz” denildi.

Tekgıda-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu da “Sözmen’e yapılan saldırıyı kabul edilemez buluyor ve olayı nefretle kınıyoruz” dedi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Emniyet yetkililerini bu tür olayları önlemek için gerekli tedbirleri süratle almaya, Sözmen’e yapılan saldırının failini derhal yakalayıp adalete teslim etmeye davet ediyor, tüm Evrensel ailesine geçmiş olsun diyoruz.”

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Muhabiri Erol Önderoğlu: Siyasi söylemlerle cesaretlendirilen medyaya yönelik saldırıların bu kez işçi hakları etrafında etkin habercilik yapan Evrensel Gazetesi editörüne yönelmiş olması ne yazık ki şaşırtıcı gelmedi. En güçlü şekilde kınıyoruz; saldırı kısa sürede soruşturulmalı ve geride soru işareti bırakmayacak şekilde sorumluları cezalandırılmalıdır. Soruşturmanın takipçisi olacağız.

Kaos GL haber sitesi editörü Yıldız Tar: Uğradığınız saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletir, dayanışmak adına yapabileceğimiz herhangi bir şey olursa haber vermenizi
dileriz. Basına dönük sansür, gözetleme ve saldırıların bu kadar yoğunlaştığı bir dönemi birlikte mücadele ederek atlatabileceğimize inanıyoruz. dayanışmayla.

Birgün gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, Özgür Gündem gazetesi yönetisicisi Sedat Yılmaz ve Artı Bir televizyonu’ndan Gazeteci Mehmet Güç, Yrd. Dç. Dr. Sinan Birdal, Gazeteci Murat İnceoğlu geçmiş olsun mesajlarını ilettiler.

TWITTER'DA DA SALDIRIYA TEPKİ GÖSTERİLDİ
Nazçek Nycoon: Evrensel editörü Mithat Fabian Sözmen saldırıya uğradı. Kafasına 10, koluna 1 dikiş olmuş. Şimdi sağlık durumu iyimiş

Deniz Yıldırım: Mithat Fabian Sözmen'e yapılan saldırıyı kınayalım, kınamakla kalmayalım Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni de göreve çağıralım, YETER.

Yaşar Adanalı: Kuzenim Evrensel Gazetesi editörü Mithat Fabian Sözmen saldırıya uğradı.

Sedat Yılmaz: Evrensel gazetesi editörü Mithat Fabian Sözmen evinin önünde yüzü maskeli bir kişinin saldırısına uğradı. saldırıda bulunanları kınıyorum. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye, İsveç\'i 2-1\'le geçti

SONRAKİ HABER

Neden hep biz dişimizi sıkıyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...