06 Mart 2014 11:00

Kocaların en makbulü

Suzanne Heintz’in tatilde çektirdiği fotoğraflar ilk bakışta gayet sıradan görünüyor. Ama dikkatli bakıldığında eşiyle ve ‘hep’ 8 yaşındaki kızıyla verdiği Noel ya da Roma tatili pozunda bir gariplik olduğu anlaşılıyor.

Paylaş

Suzanne Heintz’in tatilde çektirdiği fotoğraflar ilk bakışta gayet sıradan görünüyor. Ama dikkatli bakıldığında eşiyle ve ‘hep’ 8 yaşındaki kızıyla verdiği Noel ya da Roma tatili pozunda bir gariplik olduğu anlaşılıyor. Heintz’in eşi ve kızı birer cansız manken aslında. Peki, Heintz’in arabasının bagajına koyduğu mankenlerle farklı mekanlarda aile pozları vermesine sebep olan neydi?

“Kesinlikle, tedaviye ihtiyacım yok” diyor Suzanne Heintz, “Yaşlanıyorum ve halen parmağımda bir yüzük yok. Annem ‘Hadi artık git birini bul ve evlen’ deyip duruyordu, ben de ona öylece bir aile alamayacağımı söylüyordum. Tam o anda kafamda bir ampul yandı. Acaba alabilir miydim?”

HER ŞEY POZ AŞKINA

“Tatil Kartları Koleksiyonu” adlı kişisel bir fotoğraf projesi olarak başlayan bu ‘oyun’ Heintz’in bekar ve çocuksuz bir kadın olmasına toplumun verdiği tepkiye bir protesto olarak doğmuş. Şimdi ise “Evcilik Oyunu” adıyla belgesel olma yolunda. Amerikan aile tarzının içinin tamamen boş olduğunu belirten Heintz, “İçinde hiçbir şey olmayan şekerden bir kabuk bu. Bu aile olaylarını hep ‘tam fotoğraflık’ olduğu için yapıyoruz. Mesele yolculuğa çıkmak ya da  insanların gerçekten bir arada olması falan değil mesele yol tabelasının önünde çektirilen fotoğraf. Fotoğrafı çektik, hadi bitti, arabaya binin. Mesele bu” diyor. İyi bir yaşam sürme imajını sevdiğimizi ve ona sadık insanlar olduğumuzu belirten fotoğrafçı, “Kamera ordaysa birden garip bir gülümseme ifadesi takınıyoruz. Yaşamlarımız nasıl hissettiğimizle mi yoksa hayatımızın nasıl göründüğüyle mi ilgili?” diye soruyor. Kendisine bebek arabalı, alyanslı fotoğraflardan oluşan bir geçmiş yaratan Heintz, insanların ilk başlarda yaptığı şeyi sorguladığını ama artık anlamaya başladıklarını belirtiyor.
Belgeselde Heintz ‘Hep’ 8 yaşındaki kızının kıyafetlerini ütülerken, ailecek kayak yaparken ve kahvaltı sofrasında sohbet eder pozda görünüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çıkışı olmayan merdiven!

SONRAKİ HABER

Nurettin Canikli’den Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’a dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa