05 Mart 2014 18:45

Aksaray'da HDP'ye saldırılar devam ediyor

Aksaray'da dün Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı açılışında başlayan saldırılar bugün de devam etti. Polisle saldırganlar arasında yaşanan arbedede 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Paylaş

Aksaray'da dün Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı açılışında başlayan saldırılar bugün de devam etti. 30 kişi yaralandı.

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel'in katıldığı dünkü tören sırasında HDP'lilerle ırkçı bir grup arasındaki olaylar sırasında partinin seçim otobüsü taşlanmıştı.

Bugün de akşam saatlerinde toplanan grup, HDP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Binanın önünde toplanarak ülkücü işaretleri yapan, "Ya Allah Bismillah Allahuekber" sloganları atan grubun saldırı girişimine karşı önlem alan polis, grubu dağıtmak için biber gazıyla müdahale etti.

Polisle saldırganlar arasında yaklaşık 2 saat süren olaylar sırasında aralarında polislerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Bazı kişiler de gözaltına alındı.

VALİ ATAKLI: OLAYLAR YATIŞTI

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, DHA'ya yaptığı açıklamada olayları HDP il binasının açılışını protesto edenlerin çıkardığını söyledi. Olayların akşam saatlerinde bittiğini belirten Vali Ataklı, "Bir grup vardı, onlar da dağıldı. HDP'nin il binasının açılışı dolayısıyla, açılışı protesto eden bir grup toplandı. Onlar uyarılara rağmen dağılmamakta direndi. Daha sonra dağıldılar. Şu an durum sakin. Herhangi bir sorun yok" dedi.

Vali Ataklı, ambulanslarla hastaneye götürülenlerden yüksekten düşme nedeniyle bir polisin ayağından sakatlandığını anlatarak, "Onun dışında ciddi yaralanma yok. Ufak tefek gazdan dolayı rahatsızlananlar olabilir. İnsanların protesto hakları olduğu gibi etrafa, çevreye zarar vermemek gibi yükümlülükleri de var. O yönde tedbirlerimizi alacağız. Görevimizin başındayız'' diye konuştu. (Aksaray/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Hans Heinz Holz Berlin’de anıldı

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa