05 Mart 2014 13:12

Demirtaş: Ağaca baktıkları zaman odun görüyorlar

Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ve 5'inci gününe giren nöbet eylemini ziyaret eden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ağaçların kesilmesine sert tepki göstererek, "Hep söyledim, bunlar ağaca baktıkları zaman odun görüyorlar odun! Bütün ölçüleri mal, ne kadar dolar eder ne kadar Euro eder. Kaç sandık, kaç kasa kaç ayakkabı kutusu dolar. Buraya baktıklarında bunu anlıyorlar" dedi.

Demirtaş: Ağaca baktıkları zaman odun görüyorlar
Paylaş

Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ve 5'inci gününe giren nöbet eylemini ziyaret eden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ağaçların kesilmesine sert tepki göstererek, "Burası kimsenin babasının tapulu malı değildir. Hep söyledim, bunlar ağaca baktıkları zaman odun görüyorlar odun! Ruhları odunlaşmış bunların. Bütün ölçüleri mal, ne kadar dolar eder ne kadar Euro eder. Kaç sandık, kaç kasa kaç ayakkabı kutusu dolar. Buraya baktıklarında bunu anlıyorlar" dedi.

Diyarbakır'ın UNESCO miras listesine girmesi planlanan 8 bin yıllık Hevsel Bahçeleri'nde yaşanan ağaç kıyımına karşın BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" şiarı ile başlatılan ve 5'inci gününe giren nöbet eylemi BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkan adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret öncesi "Mustafa Malkoç Ekoloji Kampı" olarak adlandırılan eylem alanına giden yolun çamurlu olmasına karşın gençler tarafından çizme dağıtıldı. Yolun aşırı çamurlu olması ziyaretçiler kadar haber takibini yapan basın mensuplarına da zor anlar yaşattı. Demirtaş, Kışanak ve Anlı'nın yanı sıra BDP Diyarbakır İl eş başkanları Zübeyde Zümrüt ve Mehmet Emin Yılmaz ile DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Şehbal Şenyurt ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin ortaklaşa düzenlediği ziyarette, kampa giden yol için kesilen ağaçlardan yapılan yapay yol ile köprü ve tahrip edilen ağaçlık alanda inceleme yapıldı.

Daha sonra kamp alanına gelen Demirtaş ve beraberindekiler kampta bulunan gençler ile tek tek tokalaşarak eylemleri hakkında bilgi aldı. Ardından basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Demirtaş, BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde ağaç katliamına karşın başlatılan eylemin ardından gerek D.Ü. Rektörlüğü gerekse de valilik ve ilgili Bakanlıklar tarafından yapılan açıklamanın "Gayri ciddi" olduğunu söyledi. Özünden uzak konuyu çarpıtmaya dönük açıklamalar olarak değerlendiren Demirtaş, "Şimdi burada ki duyarlılğın şimdi iyi anlaşılması lazım. Burada ki ağaçların kimi 50 yıllık kimi 100 yıllık tarihi olan ağaçlardır. Ve şu anda üniversite 50 ile 7 bin tanesi kesilmiş, imha edilmiş durumda. Orman Müdürlüğü'nden rektörlüğün aldığı izne göre toplam 10 bin ağaç kesme izinleri var. Yani gözünü kırpmadan 10 bin ağacı kesme yetkisini Bakanlık rektörlüğe vermiştir. Rektörlük de hiçbir şekilde kentin geleceğini, kentin iradesini dikkate almadan 7 bin tanesini kesmiştir. Ve arkadaşlarımız bu ağaç katliamı ile birlikte buraya gelip olaya müdahale etmiştir. Halk şu an Dicle Vadisi'ne el koymuş durumda. Burası bu topraklar rektörlüğün, Bakanlığın, belediyenin şu kamu kurumunun bu kamu kurumunun babasının malı değildir. İnsanlığın malıdır. Dicle Vadisi, Mezopotamya coğrafyası insanlığın medeniyetlerin var olduğu bir alandır. Burası bu vadi 50 yıl önce müteahhit tarafından yapılmış değil. Binlerce yıl doğanın kendi öz gücü ile var ettiği, medeniyetlerin bu topraklar üzerinde bu vadi üzerinde inşa edildiği bir tarih kokan durumdan söz ediyoruz. Şimdi bunların yaptığı gayri ciddi açıklamaya bir bakın; yok efendim orası bataklık alanıymış öbürü başka bir açıklama yapıp efendim biz TOKİ'ye vermemişiz biri yok inşaat yapmayacağız. Başka bir yapı yapacağız diye konuyu çarpıtmaya çalışıyor. Bunların tarih, çevre, doğa anlayışı insana ve doğaya verdikleri değer bu kadardır işte."

'RUHLARI ODUNLAŞMIŞ BUNLARIN'

"Hep söyledim bunlar ağaca baktıkları zaman odun görüyorlar odun!" diyerek Hevsel Bahçesi'ne ilişkin uygulamaya tepki gösteren Demirtaş, "Ruhlarından kaynaklı, ruhları odunlaşmış bunların. Bu ağaç ne kadar eder, bu ağaçtan ne kadar kazanırız diye hesap yapıyorlar. O ağacın gölgesi o ağacın tarihe kattığı ruh, değerden haberleri yok. Mal gelmişler mal gidecekler. Her şeyleri mal bunların. Bütün ölçüleri mal. Ne kadar dolar eder ne kadar Euro eder. Kaç sandık, kaç kasa kaç ayakkabı kutusu dolar. Buraya baktıklarında bunu anlıyorlar. Ve bur da ki insanlar da buradaki zihniyeti kabul etmediklerini ilan etmiş durumdalar. Halka rağmen hiçbir şey yapamazsınız. Kesinlikle şuradaki ağaç katliamının durdurulması, bu katliamı yapanlardan öncelikle hesap sorulması lazım. Tek bir ağaç dahi burada kesilemez. Burası Dicle Üniversitesi'nin malı değildir. Burası halkın malıdır. Sadece Diyarbakır halkının da değil, Dicle Vadisi'nde yeşermiş bütün medeniyetlerin ortak malıdır. Burada bir kaç yıldır AKP adayı iken gökten tepeden indirilmiş bir rektörün ve onun etrafında ki cemaatçi yönetimin malı değildir. Herkes haddini bilsin. Burayı böyle kendi babalarının çiftliği gibi kullanamazlar. Halk buna izin vermez. Böylesine bir doğa katliamının faturası da onlara ağır olur. Derhal durdurulması lazımdır" dedi.

 'BÜTÜNLÜKLÜ OLARAK DOĞAYA BİR SALDIRI VAR'

Bakanlığın taşra teşkilatları ile kamu kurumlarının ve belediyelerin bir araya gelerek Dicle Vadisi'nin sınırlarını belirlemesi önerisinde bulunan Demirtaş, "Dicle Vadisi nereden başlıyor? Nereden bitiyor, sınırları nerede bitiyor? Nereye koruma altına alacağız? Burayı hep birlikte belirleyelim. Ve o sınırlar içerisinde ne belediye ne bir özel kurum ne kamu kurumu tek bir çivi dahi çakamasın. Birlikte karar alalım. Varsa yapılan hatalar geçmişte bunları da birlikte düzeltelim. Ama bu şekilde halka ve topluma rağmen; 'Biz burayı keseriz ağaçları yok ederiz efendim bu bataklığı kuruturuz, daha sonra da burayı TOKİ'de inşaat alanı olarak birilerine peşkeş çekeriz' diyorlarsa yanılırlar. Müteahhit buraya girip halkın malını talan edemez. Para uğruna rant uğruna Diyarbakır'ın tek nefes kaynağı akciğerleri olan Hevsel Bahçeleri'ni adım adım yok edemezler. Bi de çarpıtıyorlar 'Efendim Hevsel Bahçeleri ile alakası yok' diye. Burası bir vadidir. Dicle Vadisi'dir. Bütünlüklüdür. Ve bu havzanın bir parçası Hevsel Bahçeleri'dir. Geri kalan kısımları ise bir kısmı Dicle Üniversitesi sınırları içerisinde bir kısmı özel mülkiyettedir. Ama bütünlüklüdür bu havza. Sadece Hevsel Bahçeleri ve ağaçta değildir bu mesele. Bütünlüklü olarak doğaya bir saldırı var. Bundan dolayı insana bir saldırı var. Bunların hepsinin çok iyi anlaşılması lazım.

Umarım bu yanlışlık bu gün düzeltilir. Arkadaşlarımız bugün Diyarbakır Valisi ile bir araya gelecekler. Diyarbakır Valisi'nin de bu konuda duyarlılık göstermesi gerekiyor. Ağaç kesimini durdurmak yetmez zaten şuan kimse ağaç kesemez. Belediyemiz bu duruma el koymuş durumda. Burada ki ağaç katliamını burada ki gençlik inisiyatifinin direnişi durdurmuştur. Bunun ötesinde adımlar atmak lazımdır. Bir koordinasyon halinde Diyarbakır'da ki kurumlar bir araya gelip, 'Dicle Vadisi'nin, Dicle Havzası'nın nasıl koruyacağız' diye kararalar alması lazım. Ve geleceğe dönük herkesi bağlayan kararlar alınması lazımdır. Hiç kimsenin buraya bir çivi dahi çakmayacak hale gelmesi lazım. Ne belediye, ne rektörlük, ne valilik ne valilik ne de özel şirketler ve şahıslar. Biz buna hazırız. Bu gün bu sistemi kurmamız lazım. Bu sistemi kurduğumuz zaman gelecek nesiller de binlerce yıl olduğu gibi binlerce yıl sonra da Dicle Vadisi'ni Dicle Havzası'nı büyük bir coşku ile izleyecekler. Buranın doğasından tarihinden faydalanacaklar. Bu kadar ciddi bir meselenin halen anlaşılmıyor olmasının, halen çarpıtılıyor olmasını yadırgamamak lazım. Dediğim gibi herkes özellikle toplumun hassas olan grupları, bu konuda hassasiyet gösteren kesimleri, meseleyi iyi kavramışken bir grup rantçının buraları peşkeş çekme uğruna, kendi çıkarları uğruna katletmelerini asla kabul etmeyecektir. Toplum bu konuda çok duyarlıdır. Gençlerimiz burada kendi çıkarları için nöbet tutmuyorlar. Kendi çıkarları için burada değiller, bu yüzden Diyarbakır halkının bu gençlere daha güçlü sahip çıkması gerekmektedir. Bu direnişin sonuç vereceğinden hiç kuşkumuz yoktur. Hükümetin bu meseleye basit yaklaşmamasında fayda var" diye ifade etti.

 'BİRİLERİ KENTİ TAHRİK ETMEK İSTİYOR'

Demirtaş'ın açıklamasının ardından BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın BDP ve DTK'nın "Halkı aldattı" yönündeki açıklamalarına değinen Demirtaş, "Altan beyin BDP'nin halkı aldattığını ifade etmedi. Geçmiş dönemde bazı belediyelerin de benzer ruhsatları verdiğini belirtti. Ki Refah Partisi döneminde verilmiş ruhsatlar var. Kent içerisinde kent dışında. Bizim belediyelerimizin de geçmişte yaptığı hatalar var. Biz o konuda da olgun davranıp gereğini yaparız. Ama Altan Bey BDP'nin halkı aldattığını söylemedi. Altan Bey BDP Diyarbakır Milletvekilidir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için kendisinin elinde bilgiler ve belgeler olduğunu bunların daha kapsamlı kamuoyuna halka anlatmak gerektiğini ifade etti. Dolayısı ile kendisi eminim ki önümüzdeki günlerde Dicle Havzası'nın korunması konusunda yaptığı bütün çalışmaları halkımız ile paylaşacak. BDP Diyarbakır Milletvekili olarak seçmenlerine karşı sorumluluğu neyse onun gereğini yerine getirme konusunda daha duyarlı dikkatli olacaktır.

UNESCO biliyorsunuz kültür mirası olarak Diyarbakır Surları'nın Dicle Vadisi Havzası'nın UNESCO tarafından kültür mirası olarak ilan edilmesi için büyük bir uğraş verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de Kültür Müdürlüğü de bunun için büyük bir uğraş verdi. Büyük bir emek var. Neredeyse işin son noktasına geliniyor. Ama bir yandan da talan başlatılmış durumda. Doğa talanı tabiat talanı başlatılmış durumda. Bu bir biri ile çelişen durumlardır. Yani birileri bilerek bu projeye zarar vermek için elinden geleni yapıyor. Birileri kenti tahrik etmek istiyor. Ha 7 bin ağaç kesmişsiniz, ha 7 bin Diyarbakırlıyı kesmişsiniz. Diyarbakırlılar açısından fark yoktur. Herkes biliyor bunu, kesenler de biliyor. Tahrik etmek istiyorlar" diye kaydetti.

'BU BİR GEZİ DİRENİŞİDİR, HÜKÜMET GEÇ KALMASIN!'

Yine Hevsel Bahçeleri'nde başlatılan nöbetin "Gezi Direnişi" olarak sosyal medyada tartışıldığı yönündeki soruya Demirtaş, "Daha nasıl başlasın. Gezi direnişi işte. Bu bir Gezi direnişidir. Gezi direnişi aynı duyarlılık ile kapitalist moderniteye karşı kendi haklarını, yaşam tarzlarını özgürlüklerini koruma adına başlayan bir direniş değil miydi? Burada da aynısı yapılıyor. Burada da hem sınıfsal hem ulusal hem de kimliğe karşı bir saldırı var. Doğaya karşı saldırı bütün bunları kapsıyor. Buradaki arkadaşlarımız da aynen bu ruhla buradalar. O nedenle hükümetin geç kalmamasını tavsiye ederim ben" uyarısında bulundu. (Diyarbakır/DİHA)‘YOKSUL ÇOCUKLARI SİMİDE MUHTAÇ ETTİLER’
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yolsuzluk operasyonuna değinerek, yoksul çocuklarının simide muhtaç hale getirildiğine vurgu yaptı.
Bölgede seçimlere iddialı olan BDP'nin halkla buluşma mitingleri sürüyor. Eğil ve Dicle ilçelerini ardından dün de BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ve Çüngüş Belediye eş başkan adayları Niyazi Yiğit ve Hayriye Geçitli’nin katılımıyla miting yapıldı.
BDP'nin konvoyu Çüngüş ilçe girişinde de binlerce kişi tarafından karşılandı. Fırat Anlı, Çüngüş'ün 30 Mart'tan sonra yüreklerdeki en güzel yere sahip olacağını belirterek, tüm kesimlere çağrı yaparak BDP'nin kardeşlik çatısı altında birleşmeye çağırdı.
Yerel seçimlere her zamankinden farklı bir coşku ile hazırlandıklarını söyleyen Selahattin Demirtaş, “100 yıldır burası Ankara'ya uzaktır bir türlü yakınlaşmıyor. Sorunlarını çözmüyor. 30 Mart'ta bu gidişatı değiştirme fırsatı elimizde olacaktır. Çüngüş halkı artık kendi kararını kendi meclisi eli ile verecektir” dedi.
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili de konuşan Demirtaş şunları söyledi: “Birileri kasalarını koltuklarını doldururken birileri kendi evladının etrafında dolarla bir gelecek hazırlarken sizin ve bizim evlatlarımız bu halkın yoksul çocukları bir simide ve ekmeğe muhtaç hale geldiler. Bu halk hırsızına paraleline de derinene de oy verecek değil. Bunu 30 Mart'ta göstereceğiz. Biz kimsenin kuyruğuna takılmadık.”
 

 

DEMİRTAŞ: BİLAL'İN KASASI MI ESNAFIN KASASI MI DOLU?
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bölgede esnafların AKP'nin faiz politikalarından dolayı kepenk kapattığını belirterek, “Esnaf kasasını açsın Bilal'in kasası mı esnafın kasası mı dolu?” diyerek tepki gösterdi.

BDP seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde miting yaptı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Fırat Anlı ve Gültan Kışanak, Çermik Belediyesi Eş Başkan adayları Cemal Aydın ve Zuhal Odabaşı’n katılımıyla yapılan mitinge binler katıldı.

Selahattin Demirtaş, yolsuz ve rüşvet operasyonu üzerinden Hükümete yüklenerek, “Bizler halkımıza güveniyoruz. Onlarca yıldır devam eden sorunları bir yıl içerisinde çözeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Nasıl mı olacak bu? Çalmayınca, yolsuzluk, hırsızlık yapmayınca, talan olmayınca bu sorunları çözmek mesele değil”dedi. Kürt halkının 100 yıllık kaderini mücadele ederek değiştirme noktasına geldiğini söyleyen Demirtaş, "Biz onların karşısında dilenecek bir halk değiliz. Biz kendi öz gücümüzle geleceğimizi inşa edeceğiz” dedi.
Bölgede esnafların AKP'nin faiz politikalarından dolayı kepenk kapattığını söyleyen Demirtaş şöyle konuştu: “Esnaf kasasını açsın Bilal'in kasası mı esnafın kasası mı dolu? BDP bunu yok etmeye geliyor. Esnafların kepenklerini açmaya geliyor. Ankara'dan atıp tutmak kolay, gelin burada esnafın durumuna bakın. Onların keyfi yerinde, onlar açısından hayat güzel. Evlerinde para koyabilecek tek bir boş yerleri bile kalmamış. Bunlar hangi yüzle gelip sizlerden oy isteyecekler. AKP'nin adayı gelip burada 'Bizler Roboskî'de bir katliam gerçekleştirdik. 34 cana kıydık' diyerek mi sizlerden oy isteyecek. 'İnkarı bitirdik' diye mi oy isteyecekler. Onlarda yüz olsa gelip oy istemezler. Bu halk inkarı da direne direne bedel vererek boşa çıkardı. Bunların tümüyle yalana sığınmaktan başka bir şey yaptıkları yok.” (DİYARBAKIR)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB’de kadınların üçte biri şiddet görüyor

SONRAKİ HABER

8 Mart, il il etkinlik programı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa