05 Mart 2014 11:00

Nilay Etiler projelerini açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Prof. Dr. Nilay Etiler ve Kureyş Bilgiç, İzmit Şelale Kafe’de Kocaeli’ye özgü projelerini açıkladı. Kent için tüm alanlarda hazırlanan projelerde ağır basan noktalar; kadınlar, sağlık ve çevre için düşünülen projeler.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Prof. Dr. Nilay Etiler ve Kureyş Bilgiç, İzmit Şelale Kafe’de Kocaeli’ye özgü projelerini açıkladı. Kent için tüm alanlarda hazırlanan projelerde ağır basan noktalar; kadınlar, sağlık ve çevre için düşünülen projeler.

HDP, Büyükşehir ve ilçe adaylarını belirledikten sonra projelerini açıklığa kavuşturdu. Eş başkan adayları ve partililerle Şelale Kafe’deki kahvaltıda bir araya gelen Nilay Etiler, çocuktan, kadına; engelliden, yaşlıya; sağlıktan, çevreye; ulaşımdan, emek alanına varana kadar birçok projesini kamuoyuna tanıttı.

KATILIMCI DEMOKRASİ

Proje tanıtım toplantısına ilk olarak kentteki eksikliklere değinerek başlayan Etiler, “Kente dair projelerimizi daha önce de açıklamıştık. Ne yazık ki Kocaeli’de tarihi doku pek korunamadı. Bunun için hesap sormaya geliyoruz. Bütün herkesin yönetime katılacağı mekanizmaları tanımladık. Halkın katılımıyla yönetimlerin halkçı bir yönetim öngörüyoruz. Kocaeli’de yaşayan her kişinin kent hakkı var. Şu anda baktığımızda toplumun bazı kesimleri bu haklardan yararlanamıyor. Bunun çözümü herkesi yönetime katmaktan geçer ve biz katılımcı demokrasiyi inşa etmek için söz veriyoruz” diye konuştu.

KADIN SIĞINMA EVLERİ

Projelerini 7 başlık altında toplayan Etiler, konuşmasının çoğunu kadın haklarına ayırdı. Kadın meclisleri oluşturarak kadınları kendi sorunlarının çözümüne aktör haline getireceklerini söyleyen Etiler, “Her 7 bin 500 kadına bir sığınma evi açacağız. Kadınların eğitim konusunda ciddi sorunları var. Açacağımız halk okullarında özelikle kadınlara öncelik tanıyacağız. Kadınların sokaklarda güvenli ve özgür bir şekilde gezebilmeleri için çeşitli düzenlemeler yapacağız” dedi.

Projelerinde çocukları da unutmayan Etiler, öncelikle belediyenin çocuk hakları konusundaki eksikliğine değindi. Çocuk haklarına ilişkin herhangi bir düzenlemenin olmadığını ifade eden Etiler, çocuklara kendi yeteneklerine uygun bilimsel ve sosyal yerler açarak eğitimlerine katkı sağlayacakları yerler açarak gelişimlerine katkı sağlayacaklarını dile getirdi.
Gençler ve yaşlılara dair projelerinden de bahseden Etiler, yüzde 20 oranında gençlere istihdam olanağı sağlayacaklarını dile getirdi. Gençlerin ihtiyacını karşılayacak lojman ve yurtlar kurmayı hedeflediklerini dile getiren Etiler, yaşlılar için daha fazla huzurevleri açılması gerektiğini söyledi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT


Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanı olan Etiler, sağlık konusuna özellikle ağırlık vererek yeni sanayi tesisi oluşturulmaması konusunda ve çevre kirliliğine daha az zarar veren projeler hayata geçirerek bu önemli konuda adım atacaklarını ifade etti. Son olarak kentsel dönüşümle ilgili projeler de sunan Etiler, kentsel dönüşümün birilerine rant sağlamasına karşı olduklarını aktardı. Yönetime geldikleri zaman ilk yapacakları şeyin bütün plan projeyi önümüze alıp, belediye meclisleriyle birlikte halk meclisleriyle bütün uygulanan ve uygulanacak projeleri gözden geçireceklerini, halkın istemediği hiçbir şeyi yapmayacaklarını sözlerine ekledi.

ANA DİLİNDE EĞİTİM PROJESİ

Etiler’in dikkat çeken projelerinden bir diğeri ise anaokullarında ana dilinde eğitim projesi oldu. Farklı etnik grupları gözeten anaokulları ve kreşler ile ana dilinde eğitimi öngören projeyi programlarına koyan HDP, bu konuda farklılığını ortaya koyacağa

ENGELLER KALDIRILACAK!

Kentte büyük sıkıntı yaşayan engelliler için de çeşitli projeler düşünen Etiler, “Engellilere ilişkin ise tüm kenti onların kullanabileceği yerle dönüştüreceğiz. Açılacak kütüphanelerde görme engellilere özel bölümler olacak. Spor tesislerinde onların da yararlanması sağlanacak ve Belediyede istihdamda engelliler için pozitif ayrımcılık yapacağız” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Hırsızlara karşı HDP’ye

SONRAKİ HABER

Öğrencileri darbeden okul müdürü görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa