03 Mart 2014 14:13

TMMOB: Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği

TMMOB Diyarbakır, Adana ve Van İl Koordinasyon kurulları, iş cinayetlerine dikkat çekti. İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun sorunun merkezine inmekten uzak olduğunu belirterek, "İş cinayetlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde 'önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği' anlayışı yerleştirilmelidir" dedi.

Paylaş

TMMOB Diyarbakır, Adana ve Van İl Koordinasyon kurulları, iş cinayetlerine dikkat çekti. İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun sorunun merkezine inmekten uzak olduğunu belirterek, "İş cinayetlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde 'önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği' anlayışı yerleştirilmelidir" dedi.

DİYARBAKIR

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Mimarlar Odası'nda toplantısı düzenledi. Toplantıya, TMMOB bileşenleri katıldı. Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, Türkiye'de uygulanmakta olan neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azaldığını belirterek, "Esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaşması, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, sosyal güvenlik ve güvenceden yoksun kayıt dışı işçilik ve çocuk işçi çalıştırma, yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklar iş cinayetlerinin nedenleri arasındadır" dedi.

'HER 15 SANİYEDE BİR İŞÇİ ÖLMEKTEDİR'

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) rakamlarına göre bugün her 15 saniyede bir işçinin iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Kapan, "Her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Her yıl, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde, zehirli maddelerden dolayı 651 bin işçi yaşamını yitirmektedir" ifadesinde bulundu.

'6331 SAYILI KANUN ÇÖZÜM ÜRETMEKTEN UZAKTIR'

Yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun sorunun merkezine inmekten uzak olduğuna işaret eden Kapan, "Ne yazık ki yeni çıkarılan bu kanun sorunun merkezine inen ve ona göre çözümler üreten bir yasa değildir. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iş cinayetleri ve ölümler artarak devam etmektedir. Oysa her zaman söylediğimiz gibi; iş cinayetlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde 'önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği' anlayışı yerleştirilmelidir" şeklinde konuştu.

ADANA

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, İMO Adana Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, TMMOB'a bağlı oda başkanları katıldı. TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, TMMOB'un 42. Olağan Genel Kurulu'nda 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu'da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümünün "İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü" olarak kabul edildiğini hatırlattı.

İŞ CİNAYETLERİ KADER DEĞİLDİR

ILO rakamlarına göre her 15 saniyede bir işçi, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Biçer, "Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda, ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. İş cinayetleri kader değildir. İş cinayetleri engellenebilir, yeter ki bilimin ve tekniğin gereği yapılsın. Yeter ki her çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun" dedi.

VAN

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası'nda (İMO) yatığı açıklamaya, TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır ve TMMOB'a bağlı odaların yöneticileri katıldı. Açıklama yapan Bakır, 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu'da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümünün "İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü" olarak kabul edildiğini hatırlattı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin, temel insan hakları, çalışma yaşamının ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin önemli göstergeler sunduğunu ifade eden Bakır, her gün ortalama 176 iş kazasının yaşandığını ve bu kazalarda en az 3 emekçinin yaşamını kaybettiğini söyledi. Bakır, her gün ortalama 5 emekçinin ise iş kazası sonucu iş göremez hale geldiğini dile getirdi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hevsel Bahçeleri’nde nöbet sürüyor

SONRAKİ HABER

Demirtaş'tan İstanbul çağrısı: İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerekir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa