03 Mart 2014 13:33

Sendikalar da Dünya Kupası’na hazırlanıyor

Brezilya’da gençlerden sonra emekçiler de Dünya Kupası karşıtı eylem çağrısı yapıyor. Ulusal Mücadele Koordinasyonu (Conlutas) isimli sendika konfederasyonu “FIFA’ya, patronlara ve bankalara verilen paralar yeter!” diyerek Mart sonunda bir dizi kupa karşıtı etkinlik ve eylem düzenleyecek.

Sendikalar da Dünya Kupası’na hazırlanıyor
Paylaş

Brezilya’da gençlerden sonra emekçiler de Dünya Kupası karşıtı eylem çağrısı yapıyor.  Ulusal Mücadele Koordinasyonu (Conlutas) isimli sendika konfederasyonu “FIFA’ya, patronlara ve bankalara verilen paralar yeter!” diyerek Mart sonunda bir dizi kupa karşıtı etkinlik ve eylem düzenleyecek. 22 Mart günü ise ülkenin en büyük kenti Sao Paulo’da kupayı protesto için ‘Ulusal Buluşma’ gerçekleştirecek.

Dünyadaki tüm emek ve kitle örgütlerine de dayanışma kampanyaları başlatma çağrısında sendika, Dünya Kupası’nın başlayacağı ay olan haziranda Brezilya konsolosluklarında destek eylemleri yapılmasını talep ediyor.

Sendikanın uluslararası kamuoyuna yaptığı çağrıya göre Devlet Başkanı Dilma Roussef ve İşçi Partisi Hükümeti ülkede büyük bir özelleştirme dalgasına hazırlanıyor. Petrol, havaalanları, limanlar, karayolları ve üniversite hastanelerini kapsayan büyük bir kamu varlığı “patates fiyatına” özel şirketlere açılıyor. Geçtiğimiz haziranda yüzbinlerce Brezilyalı gencin haykırdığı eğitim, sağlık ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinde iyileştirme talebine karşılık verecek politikalar ise erteleniyor.

Öte yandan çok uluslu tarım tekellerinin Brezilya’nın toprak varlığı üzerindeki hakimiyeti ise giderek büyüyor. Emekçilere, kadınlara, siyahlara ve LGBTİ bireylere karşı hak ihlalleri de giderek büyüyor. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dubai’de şampiyon Roger Federer

SONRAKİ HABER

Salonda disk atma!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...