03 Mart 2014 11:41

Grizu faciasında ölen 263 maden işçisi anıldı

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 maden işçisi, sabah ocak girişinde dualarla anıldı.

Grizu faciasında ölen 263 maden işçisi anıldı

Paylaş

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 maden işçisi, sabah ocak girişinde dualarla anıldı.

Dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan 22 yıl önceki patlamada ölen madenciler için 'kuyubaşı' denilen ocak girişinde saat 07.30'da anma töreni düzenlendi. Törene, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Zonguldak Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile gece vardiyasından çıkan işçiler ve gündüz vardiyasına girecek olan madenciler ile 7 Ocak 2013’te Kozlu maden ocağında metangazı püskürmesi sonucu ölen 8 işçinin aileleri de katıldı.

Ölen madenciler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, bölge insanı olarak 166 yıllık üretim tarihi boyunca çok acılar çekerek, çok bedeller ödeyerek madenciliği öğrendiklerini söyledi. Alabaş, “Bu facia havza tarihinin en büyük kazası. Biz bölge insanı olarak birçok ülkenin Kurtuluş Savaşı’nda bile vermediği, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra bu ülkenin ekonomik bağımsızlık savaşında 5 bin insanımızı maden şehidi olarak verdik. Binlercesi de yine hayatının son dönemlerinde akciğer hastalığı nedeniyle nefes almakta zorlanarak hayatını kaybediyor. Geçtiğimiz yıl kurum, tarihinin en az işçisiyle en az üretimini gerçekleştirdi. Türkiye’nin 60 milyar dolarlık enerji ithalatının olduğunu bile bile, 4-5 milyar dolarının taşkömürü ithalatının ödendiği bir dönemde karar veren siyasi mekanizmanın devlet ve millet adına söyleyebilecekleri bir şey olduğuna inanmıyoruz." dedi.

TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş de madencilere başsağlığı dileyerek çok zor ve riskli bir sektörde çalıştıklarını söyledi. Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya’nın konuşmasının ardından ölen madenciler için Kuran okundu. Ölen arkadaşları için dua eden işçiler yer altına inerek mesailerine başladı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Barosu’nda yolsuzlukları araştırma komisyonu kuruldu

SONRAKİ HABER

Oğlunu öldüren babaya 25 yıl ceza indirimi yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa