Irak’ın başkentinde il meclisine saldırı

Irak’ın başkentinde il meclisine saldırı

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Diyala vilayetinin başlıca kenti olan Bakuba’nın il meclisi binasına saldırı düzenlendi. Önce bina önünde bomba yüklü bir araç havaya uçtu, ardından da bir intihar saldırganı üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.Patlamaların ardından silahlı kişiler binaya

Patlamaların ardından silahlı kişiler binaya girerek ateş açtı. İlk belirlemeler göre saldırıda 8 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı. Binaya giren saldırganların hala içeride olduğu, Iraklı askerlerin de binayı kuşattığı haberleri geliyor. Kent genelinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Saldırının il meclisi haftalık toplantısını düzenlediği sırada başladığı haber verildi.

ABD askerleri bu yıl sonunda ülkeden çekilmeye hazırlanıyor. Tarih yaklaştıkça, Irak güvenlik güçlerinin bu tür olaylar karşısındaki performansı daha önemli hale gelmiş durumda.

ABD Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen Leon Panetta, geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak’ta 2011’den sonra da asker tutabileceğinin sinyalini vermiş ve Irak hükümetinin kendilerinden bu yönde bir talepte bulunmasını beklediğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net