Lübnan’da hükümet kuruldu

Lübnan’da hükümet kuruldu

Lübnan’da uzun süren müzakerelerden sonra yeni hükümet kuruldu.Ülkede 5 ay süren görüşmelerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’a sundu. Eski başbakan Said Hariri’nin başını çektiği Suriye karşıtı cephe ise yeni hük&uu

Lübnan’da uzun süren müzakerelerden sonra yeni hükümet kuruldu.

Ülkede 5 ay süren görüşmelerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’a sundu. Eski başbakan Said Hariri’nin başını çektiği Suriye karşıtı cephe ise yeni hükümeti boykot etti. Sünni lider Mikati’nin kabinesinde Hizbullah, iki üyeyle temsil ediliyor.

Lübnan’da Hizbullah ve müttefikleri Ocak ayında Batı yanlısı Saad Hariri liderliğindeki ulusal birlik hükümetinden çekilmişti. Lübnan’daki yeni hükümet, kurulmasının üzerinden birkaç saat geçmesine rağmen ilk firesini verdi. Hizbullah’a yakın olduğu söylenen Dürzi mezhebinden Devlet Bakanı Talal Arslan, açıklamadan hemen sonra istifa etti.

‘TOPRAKLARIMIZI GERİ ALACAĞIZ’

Mikati, Baabda Başkanlık Sarayı'nda kabinesini açıklarken, "Lübnan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve düşmanımız İsrail'in işgali altındaki topraklarımızın kurtarılması için çalışacağız" dedi.

Mikati, tüm Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediklerini de söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net