01 Mart 2014 06:00

İşyeri temsilcileri yolsuzluğu tartıştı

GENEL-İŞ Sendikası 3 No’lu şube yönetim kurulu ve işyeri temsilcileri, “Yolsuzluğun Ekonomi Politiği ve emekçilere yansımaları” konulu toplantı yaptı.

İşyeri temsilcileri yolsuzluğu tartıştı
Paylaş

GENEL-İŞ Sendikası 3 No’lu şube yönetim kurulu ve işyeri temsilcileri, “Yolsuzluğun Ekonomi Politiği ve emekçilere yansımaları” konulu toplantı yaptı. Toplantıya Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Aydın Arı katıldı.

Arı, yolsuzluğun kapitalist ekonominin işleyişinden bağımsız düşünülemeyeceğini belirterek, “Sermeyenin büyüme hırsının onun karakteri olduğunu kavramalıyız. Sadece işçi sınıfı yolsuzluk yapmaz, mülksüzdür” dedi.

Yolsuzluğun, toplumsal olarak yaratılan artı değere birilerinin el koyması olduğunu belirten Arı, hayali ihracatın devam ettiğini, vergiden kaçırma yollarının çok yaygın olduğunu belirtti. “Yolsuzluk vergi ödememektir ama biz emekçilerin aldığımız her mal ve hizmetin vergisini ödüyoruz. Hükümetin işlem ve ödemelerinden pay almak ve vergiden kaçırmak temel yolsuzluk alanları durumunda” dedi.

DEVLET ELİYLE

Arı, Hükümetlerin çıkardığı vergi barışı yasalarının, kaynağı ne olursa olsun yurt dışında tutulan paraların yurda girmesi için çıkarılan yasaların yolsuzluk paralarının devlet eliyle aklanması demek olduğunu belirtti.  Arı’nın sunumunun ardından işyeri temsilcileriyle canlı bir tartışma oldu. İşyeri temsilcileri 17 Aralık operasyonu ve sonrasında ortaya çıkan paraların aslında işçi ve emekçilerin parası olduğunu belirttiler.  Genel İş 3 No’lu Şube Mali Sekreteri Mahmut Çelik toplantıya katılanların 3.500 işçiyi temsil ettiğini belirterek, “Burada konuşulanlar 3500 işçiye iletilecek. Bu toplantıları daha sık ve geniş katılımlı yapmalıyız” önerisinde bulundu.
(İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Greif işgalini destekliyoruz

SONRAKİ HABER

AYM, CHP\'nin HSYK itirazını iade etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...