01 Mart 2014 00:36

HDP TMMOB’yi ziyaret etti

HDP Adana Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar ve Seyhan Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulunu ziyaret ederek konunun uzmanlarıyla şehrin nasıl yöneteceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Paylaş

HDP Adana Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar ve Seyhan Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulunu ziyaret ederek konunun uzmanlarıyla şehrin nasıl yöneteceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Adaylar, yaptıkları Kent Sempozyumları ile Adana’nın fotoğrafını çıkaran TMMOB’un birikimlerinden faydalanacaklarını söyledi. Söyleşide tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması, planlı kentleşme, ulaşım sorunu, yerel yönetimlerde doğrudan demokrasi konuları konuşuldu.
Uyar, TMMOB’nin 2008 Kent Konseyi belgelerini incelediğini belirterek, çalışmalarından faydalanacaklarını belirtti.

ÇIKARLARI GÖZETEN BİR MEKANİZMA

Doğrudan demokrasinin nasıl işletileceği sorusuna yanıt veren Ayhan Bilgen, ulaşım konusunu örnek vererek dolmuşçunun da bisiklet yolu isteyenin de taleplerinin uzlaşacağı, tüm ortak çıkarları gözeten bir mekanizma geliştirmek gerektiğini söyledi. Bu mekanizmayı tarif eden Bilgen, mahalle meclisleri kurularak, yeşil alan, sağlık ocağı gibi ihtiyaçlar varsa bunu halkla birlikte belirleyip sonra da meslek örgütleriyle birlikte bunun nasıl kurumsallaşacağına karar verileceğini dile getirdi.
Ankara’daki kokuşma ve yolsuzluk, dinleme, rant kavgasının toplumda bir alternatife yönlenmeye sebep olacağının işaretlerinin olduğunu dile getiren Bilgen, “Eğer toplumsal muhalefet bunu değerlendiremezse bunun gideceği yer eski devlet darbe ya da milliyetçi akımların güçlenmesi olacaktır” şeklinde konuştu. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Polis provokasyonuna suçüstü yapıldı

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa