26 Şubat 2014 02:04

Türkiye'nin dört bir yanında binler 'Hükümet istifa' dedi

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Kadıköy, Çanakkale, Ankara, İzmir, İzmit, Kartal, Eskişehir ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda yerde hükümeti istifaya çağırdı.

Paylaş

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Kadıköy, Çanakkale, Ankara, İzmir, İzmit, Kartal, Eskişehir ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda yerde hükümeti istifaya çağırdı.

KADIKÖY

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından gündeme sarsan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen görüşme kaydı, İstanbul Kadıköy'de binleri sokağa döktü. Belediye eş başkan adaylarının da aralarında bulunduğu HDP'liler ile ÖDP, TÖB, SYKP, TKP 1920, Genç-Sen, ESP, TKP üyeleri ve çeşitli platformlardan oluşan kitle, Altıyol Meydanı'nda toplandı ve AKP hükümetini yolsuzlukları nedeniyle istifaya çağırdı. "İSKİ'de CHP, TOKİ'de AKP! Hırsızlığı sıfırlamak için HDP'ye" ve "Tayyip istifa, iktidar halka" pankartlarının ve "Hükümet istifa" yazılı dövizlerin taşındığının görüldüğü protestoda atılan "Roboski'de vuranlar halkı soyanlar", "Hükümet istifa", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Bijî berxwadane jiyane", "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları ile tepkiler dile getirildi. Binlerce insanın doldurduğu meydanın geçen her an kalabalıklaşması üzerine bir müddet sonra polis müdahalesi yaşandı. Kitleye TOMA'lardan sıkılan tazyikli su ve gaz bombasının yanı sıra plastik mermi ile müdahale etmeye başlayan çevik kuvvet polislerine kitle de taş, Molotof kokteyl ve hacvai fişeklerle karşılık verdi. Meydanda başlayan çatışmalar Bahariye ve Söğütlüçeşme caddeleri ile caddelere çıkan ara sokaklara yayıldı. Cadde ve sokak aralarında kurulan barikatlarla polis müdahalesine karşılık verildi.

Süren çatışmalar sırasında banklar ateşe verildiği Bahariye caddesinden alevler yükseldi. Yine cadde de bulunan bir banka da kitle tarafından tahrip edildi. Polisin sert müdahalesine karşılık veren grupların çatışmaları hala devam ediyor.

ÇANAKKALE

Çanakkale'deki kitle örgütleri açığa çıkan yolsuzluğa karşı yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. İskele Meydanı'nda başlayan yürüyüş, Deniz Müzesi önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Pek çok demokratik kitle örgütünün, siyasi partilerin halkın katıldığı eylemde "Çaldıklarınızı sıfırlayamazsınız artık yeter" pankartının yanı sıra "Hükümet istifa", "Kutu kutu çalanlara yuh çekmeye" ve telefon görüşmelerinden kesitlerin olduğu dövizler taşındı. Yürüyüş esnasında sık sık "AKP mezara halk iktidara", "Karanlığa meydan okuyoruz", "Her yer rüşvet her yolsuzluk", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı. Eyleme halkta balkonlardan alkış ve tencere tava çalarak destek verdi. Yürüyüş esnasında önünden geçilen AKP Çanakkale Belediye Adayı Mehmet Daniş'in seçim bürosunun önünde bir süre duran kitle, seçim bürosunu göstererek "İşte burası hırsız yuvası" diye slogan attı. Ardından AKP İl Teşkilatı'na doğru yürüyen kitle bina önünde barikat kuran polise de "Polis simit sat onurlu yaşa", "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz" sloganları attı. Deniz Müzesi önünde yapılan basın açıklamasını demokratik kitle örgütleri adına İsmail Baytaş yaptı.

'AKP SOKAKTA MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞTİR'

Son kaset skandalıyla beraber Erdoğan'ın Başbakanlık koltuğunda oturamayacağını belirterek hükümeti istifayı çağıran Baytaş, "Sokakta yitirdiği meşruiyetini sandık oyunlarıyla yeniden kazanmaya çalışan, yarattığı pislik içinde debelenen AKP'nin daha fazla çürümeden başka bu halka vaat edeceği bir şey kalmamıştır" dedi. Baytaş açıklamasını "Tüm halkımızı sokağa, hesap sormaya çağırıyoruz " diye sonlandırdı. Basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi.

İZMİR

İzmir'de de kitle örgütleri ve öğrenci dernekleri yolsuzlukları protesto etmek amacıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelerek Basmane Meydanı'na doğru yürümek istedi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte "Hükümet istifa" pankartı açılarak "Hükümet istifa", "Tayip Amerika'ya Fethullah'ın yanına", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Kitle Gazi Bulvarı'na polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Hiç bir uyarı yapmadan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polisler kitleyi Cumhuriyet Meydanı'na doğru sürükledi. Cumhuriyet Meydanı Pasaport Karakolu önünde polislerin müdahalesi oldukça sertleşti. Dakikalarca bazı eylemcileri yerlerde darp eden polisler, tazyikli suyla basın mensuplarının da görüntü çekmesine engel oldu. Eylemciler Kordon boyunca barikat kurarak tekrardan Sevinç Pastanesi önünde toplandı. Burada bir süre daha bekleyen grup sloganlar eşliğinde tepkilerini dile getirmeye devam ederek, mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.


KARTAL

Kartal halkı "Çal çal nereye kadar bitti buraya kadar" diyerek yürüdü.
 

BAKIRKÖY

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda toplanan bir grup yolsuzluklara karşı protesto yürüyüşü düzenledi. Özgürlük Meydanı'nda toplanan grup İncirli Caddesi'nde bir süre yürüdükten sonra, İstanbul Caddesinden yürüyüşlerine devam etti. Sloganlar eşliğinde yürüyen grup, İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Bakırköy İlçe AKP önüne gelerek açıklama yaptı. Bakırköy Çamlık Platformu adına bir kişi basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Binlerce yıllık uygarlıkların yaşandığı bu ülkede bu topraklarda insanları sıfırlamayacaksınız. 17 Aralık operasyonu sonrasında ardı kesilmeyen ses kaydı ve görevden alma savaşlarında yeni bir boyuta gelindi" denildi. Grubun yürüyüş yaptığı sırada bazı vatandaşlar camlara çıkarak yürüyüşe destek verdi.Grup basın açıklamasının ardından eylemlerine son verdi.

ESKİŞEHİR

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark önünde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişi 'Her yer yalan her yer yolsuzluk' yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Sık sık 'Hükümet istifa' sloganı atan kalabalık, AKP seçim bürosunun camlarını renkli boyalarla boyayıp 'Hırsız var' yazısını yazdı. Cengiz Topel Caddesi'nden yürüyerek İsmet İnönü Caddesi'ne geçen kalabalık, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'ndeki AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Harun Karacan'ın seçim bürosu önüne geldi. Protesteco grubu burada çevik kuvvet polisleri karşıladı. Polisler grubun daha fazla yürümesine izin vermedi. Grup bir süre sonra geldikleri yöne doğru gitmek için harekete geçti. Bu sırada esnaf olduğu öne sürülen bir kişi protesto yapan kalabalığa doğru küfür edince ortalık karıştı. Kalabalığa küfür eden kişi ve yanındakilerle protestocu grup karşılıklı olarak birbirlerine taş, sandalye ve sopa fırlattı. Polisler biber gazıyla kitleye müdahalede bulundu. Kitle de polislere taş ve sopalar atarak karşılık verdi. Kitle ara sokaklara dağıldıktan sonra eylem sona erdi.

ANTALYA

Antalya’da Halkevleri, KESK, DİSK, ÖDP, HDP, TKP gibi kitle örgütleri ve siyasi partilere mensup yaklaşık 1000 kişilik grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen tape kayıtlarına ilişkin protesto yürüyüşü düzenledi.

Kapalıyol’dan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup güzergah boyunca "Hükümet istifa" sloganları attı. Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan grup adına ilk açıklamayı Antalya Halkevleri Temsilcisi Kutay Meriç yaptı. "9 aydır zorba, talancı iktidara karşı mücadele yürütüyoruz" diyen Meriç, “Haziran direnişiyle salladığımız iktidar şimdi kendi içinde kirli çamaşırlarını ortaya çıkarıyor. MİT, internet yasalarını neden çıkarıyorlar, şimdi anlaşıldı. Çünkü bunlar aile boyu hırsız. Artık bu iş bitti. Çal çal nereye kadar, işte buraya kadar” dedi.KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise yıllardır meydanlarda "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz?" dediklerini hatırlatarak, "Şimdi gördük ki onlar ayakkabı kutularına sığdıramadıkları paraları çocuklarına bırakmak için çalışıyorlarmış" dedi.

KOCAELİ

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile arasında geçtiği iddia edilen ve dün gece internette yayınlanan ses kayıtları halkı sokağa döktü.

Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Kocaeli’de de sokağa inen vatandaşlar, saat 18.00’de Cumhuriyet Parkı’nda toplandı. Burada atılan, “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk”, “Susma haykır, AKP hırsızdır”, “Hırsız Tayyip Erdoğan” ve “Hırsız var” sloganlarıyla Yürüyüş Yolu’na inen vatandaşlar Halk Bankası önünden geçerken polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. “İşte burası hırsız yuvası” sloganları atan vatandaşlar AKP İzmit İrtibat Bürosu önünden geçerken de polisin önlem almasına tepki gösterdi. Burada kısa bir tartışmanın ardından tekrar yürüyüşe geçen vatandaşlar Cumhuriyet Parkı’na geri döndü.

Yürüyüş sırasında dikkat çeken iki noktadan biri, vatandaşların yürüyüşü sırasında çöp tenekesinde yiyecek bir şeyler arayan kadın oldu. İstanbul Pendik’te yaşayan Hatice Bozkurt adındaki 3 çocuk annesi kadın, Kocaeli’ye gelerek bir arkadaşının yanına gelerek yardım almak istemiş. Fakat arkadaşı ile buluşamayan 44 yaşındaki kadın, eve eli boş gitmemek için çöp kutusunda arama içerisindeyken hemen yanında vatandaşlar “Susma haykır, AKP hırsızdır” sloganı eşliğinde yürüyordu. Denebilir ki, “Zamanlama manidar!..”

Diğer bir dikkat çeken nokta ise Cumhuriyet Parkı’nda vatandaşların bekleyişi sürerken oldu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçim arabasından dün gece internete düşen ses kaydı dinletildi. Yoldan geçen vatandaşların ilgisini çeken ses kaydı ilgi çekti.

ÖNCEKİ HABER

Halk hükümetin istifası için sokağa çıktı

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa