24 Şubat 2014 13:09

Ukrayna'da siyasi ve ekonomik belirsizlik

Ukrayna’da siyasi belirsizlik AB destekli muhalefetin iktidarı ele geçirmesinden sonra da devam ediyor. Rus azınlığın yoğunlukta olduğu güney ve doğu bölgelerinde “ayrılma” sesleri yükselirken, ülkenin ekonomik geleceği de soru işaretleri arasında.

Paylaş

Son gelişmeler: 16:29 Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı, aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri Generali Philip Breedlove Ukrayna üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili, karşılıklı endişelerini aktarırken, kriz boyunca düzenli olarak bilgi alışverişinde bulunma kararı aldı.

16:16 Ülkenin güneyindeki, Rus nüfusun çoğunlukta olduğu Sivastopol kentinde yaklaşık bin kişi sokağa çıkarak Aleksey Chalykh'in kent temsilcisi olarak seçiminin yerel yönetim tarafından tanınmamasını protesto etti. Chalykh, dün on binlerce kişinin katıldığı Rusya yanlısı miting sırasında seçilmişti.

14:50 Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Ukrayna'da yeni yönetimin meşruiyetini sorguladı. "Açık konuşmak gerekirse pek çok devlet kurumunun meşruiyeti şüpheli. Kiev'i çevreleyen Kalaşnikof tüfekli maskeli adamlara hükümet muamelesi yapmak zor. Böylesi bir hükümetle çalışmayı zor buluyoruz" diyen Medvedev, Ukrayna'ya ekonomik yardımı askıya almaları hakkında da konuştu. Medvedev, "Yardımı askıya almamız ülkede şu an neler olduğunu tam olarak anlamadığımız ve bunun da çıkarlarımıza ve yurttaşlarımızın refahına bir tehdit içermesindendir" dedi. Medvedev, Yanukoviç iktidarıyla Aralık ayında imzaladıkları, ucuz doğal gaz anlaşmasının da bir süresi olduğunu hatırlatarak "Süre dolduktan sonra Ukrayna yönetimi, Ukraynalı şirketler ve eğer varsa bir Ukrayna hükümetiyle görüşmeleri sürdürebiliriz" dedi.

13:44 Geçici Başbakan Aleksandry Turçinov, yeni Ukrayna yönetiminin AB, ABD ve BM tarafından tanındığını duyurdu.

12:09 Batkivshchina partisi lideri Arseny Yatsenyuk, an itibariyle devlet kasasının boş olduğunu, IMF'den yardım mali yardım istemek zorunda olduklarını belirtti.

11:38 Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kiev'deki çatışmalarda yaralananların sayısı 675 olarak açıklandı. Ölü sayısının ise 82 olduğu duyuruldu.

10:48 Geçici Ekonomi Bakanı Yury Kolobkov ekonomiyi istikrara kavuşturmak için 35 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Rusya, politik belirsizlik sebebiyle, Yanukoviç iktidarına verdiği 15 milyar dolarlık yardımı askıya almıştı. AB'den ise 20 milyar avroluk borç verilebileceği açıklanmıştı. İngiltere de AB ve IMF'nin borç ve kredi konusunda Ukrayna'ya yardımcı olabileceğini belirtmişti.

10:25: İçişleri Bakanlığı, devrik Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç hakkında resmi arama emri çıkartıldığını duyurdu. Yanukoviç'in katliamların emrini vermekle suçlandığı belirtildi.


Ukrayna’da siyasi belirsizlik AB destekli muhalefetin iktidarı ele geçirmesinden sonra da devam ediyor. Rus azınlığın yoğunlukta olduğu güney ve doğu bölgelerinde “ayrılma” sesleri yükselirken, ülkenin ekonomik geleceği de soru işaretleri arasında.

Rusya’nın 15 milyar dolarlık ekonomik yardımı askıya alması sonrası gözler muhalefetin dayandığı AB’ye çevrildi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komitesi Bakanı Elmar Brok, Ukrayna’da yeni hükümetin kurulması sonrası ülkedeki reformların yapılabilmesi adına 20 milyar avroluk borç vermeyi planladıklarını söyledi. İngiltere Finans Bakanı George Osborne da IMF ve AB ile birlikte Ukrayna’ya borç ve kredi verilebileceğini söyledi.

RUSYA TEMKİNLİ

Desteklediği Viktor Yanukoviç hükümetinin düşürülmesi sonrası Rusya, Ukrayna’ya ilişkin adımlarını temkinli atmaya çalışıyor. AB ve ABD’den ‘Ukrayna’ya müdahale etme’ çağrısı gelirken, Rusya, muhalefeti sözünde durmamakla suçladı ve muhalefeti oluşturan gruplar içerisindeki ırkçı, Yahudi düşmanı gruplara dikkat çekti.
Moskova, dün Ukrayna Büyükelçisi Mikhail Zurabov’u ülkeye çağırdı. Yapılan açıklamada ”Büyükelçimiz, Ukrayna’daki bozulan durum ve durumun detaylı bir analizinin yapılması için Moskova’ya çağrılmıştır” denildi.

TURÇİNOV: RUSYA İLE 'EŞİT' GÖRÜŞMELERE AÇIĞIZ

Cumartesi günü yolsuzluk sebebiyle yattığı hapisten salınan Eski Başbakan, Yulia Timoşenko’nun sağ kolu olarak Ukrayna’da geçici başkanlığa getirilen Aleksandr Turçinov ise Rusya’yla komşuları olarak “yeni, eşit ve Ukrayna’nın Avrupa tercihini tanıyan” ilişkiler geliştirmeye açık olduklarını söyledi. Turçinov, önceliklerinin Avrupa entegrasyonu ve ekonomik durum olduğunu söyledi.

9 BÖLGENİN VALİLERİ İSTİFA ETTİ

Geçici İçişleri Bakanı Arsen Avakov, eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Kırım’da yakalandığına ilişkin iddiaları yalanladı. Ülkede 9 bölgenin valileri “karışık siyasi durum” sebebiyle görevlerinden istifa etti.

İKTİDAR MUHALEFET OLDU

Ukrayna’da 77 milletvekili bağlı bulunduğu partiden istifa etti. Özellikle iktidardaki, Bölgeler Partisi’nden peş peşe gelen toplu istifalar nedeniyle 450 sandalyeli meclisteki sandalye sayısı 130’a düştü. Bölgeler Partisi liderleri Aleksandr Efremov yaptığı açıklamada, muhalefete geçtiklerini duyurdu.Efremov, hâlihazırda hükümet kurma çalışmalarını yürüten parlamentoda faaliyetlerini muhalefet partisi olarak sürdüreceklerini belirtti.

450 sandalyeli parlamentodaki milletvekili dağılımı şöyle; Bölgeler Partisi (Ana muhalefet) 130, (eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun partisi) Anavatan Fraksiyonu 88, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği 42, Özgürlük Partisi 36, Ukrayna Komünist Partisi 32 ve bağımsız vekillerin sayısı 121.

GÜNEY VE DOĞU’DA ‘AYRILIK’ SESLERİ

Bölgeler Partisi ve Ukrayna Komünist Partisi’nin kapatılma tehdidi altında olduğu, Rusça’nın resmi dil olma özelliğinin kaldırıldığı ülkede Rus azınlığın yoğunlukta yaşadığı güney ve doğu bölgelerinde ise atmosfer gergin.

Ülkenin “özel statü”ye sahip olan iki şehrinden biri olan liman kenti Sivastopol’da yapılan oylama sonrası bundan sonra Kiev’e vergi verilmemesi kararlaştırıldı. Nüfusunun yüzde 70’i Rus olan ve Ukrayna donanmasına ev sahipliği yapan kentin Ukrayna’dan ayrılmayı gündemine aldığı belirtildi.

Öte yandan özerk Kırım bölgesindeki Kerch kentinde de ülkenin batısındaki gelişmelere tepki gösteren yaklaşık bin kişi eylem yaptı. Göstericiler Ukrayna’dan ayrılmayı talep etti ve belediye binasına Rus bayrağı astı.

LENİN HEYKELİ ÖNÜNDE NÖBET BAŞLADI

Kharkiv kentinde halk Lenin heykelinin önünde nöbete başladı. Kiev merkezli eylemler sırasında faşist bir grup tarafından Kiev Meydanında bulunan Lenin Heykeli, balyozlarla parçalanmıştı.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Faşizm bundan başka bir şey değil!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hass: İsrail Norveç’i aldattı, Oslo’nun adı değiştirilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa