23 Şubat 2014 22:58

Mayına basan 12 yaşındaki L.Ç'nin ayağı kesilecek

Nusaybin'de oyun oynarken, uyarı levhası bulunmayan mayınlı alana girerek, mayına basan 12 yaşındaki L.Ç'nin ayağı kesilecek. Doktorlar ayağın yüzde 99 kurtulma şansı olmadığını belirtti.

Mayına basan 12 yaşındaki L.Ç\'nin ayağı kesilecek
Paylaş

Nusaybin'de oyun oynarken, uyarı levhası bulunmayan mayınlı alana girerek, mayına basan 12 yaşındaki L.Ç'nin ayağı kesilecek. Doktorlar ayağın yüzde 99 kurtulma şansı olmadığını belirtti.

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Rojava'nın Qamişlo kentleri arasındaki sınır hattının Zeynel Abidin Mahallesi'nde arkadaşları ile oyun oynayan 12 yaşındaki L.Ç. hiçbir uyarı levhası olmayan alana girerek mayına bastı. Ayağından yaralanan çocuk Diyarbakır Dicle Üniversite Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. L.Ç'nin, sağ ayağının topuk kısmının tamamen parçalandığı ve ayağın tarak kısmının ise sadece bir damar üzerinde durduğu belirtildi.

Doktorlar tarafından ayağın kurtulma şansının sadece yüzde bir olduğu belirtilen L.Ç'nin topuk kısmına bir demir takılacağı ancak ayağın kaybedildiği aktarıldı. Tedavinin bir deneme olduğu ve L.Ç'nin yaşının göz önünde bulundurularak yapıldığı doktorlar tarafından belirtilirken, yapılacak olan tedavinin ardından da ayağın bilek kısmından kesilmesinin yüzde 99 oranında olduğu aktarıldı.

Yapılacak tedaviyi kabul etmekten başka bir çaresinin olmadığını söyleyen L.Ç'nin ağabeyi Eyyüp Ç. kardeşinin piknik yapmaya gittiği alanda ayağını kaybettiğini dile getirdi. Söz konusu alanın daha önce mayınlardan temizlendiği belirten Eyyüp Ç. patlayan mayının sonradan sınırdan geçişleri engellemek amacıyla sınır bölgesine bırakıldığını ve bu mayınların eskileri gibi büyük olmayan ayak mayınları olduğunu kaydetti. Eyyüp Ç. bu mayınların öldürücü olmamasına rağmen, vücuda yakın yerde patladığı zaman vücut bütünlüğünü tahrip ettiğini söyledi.

Öte yandan L.Ç'nin ayağına yapılacak olan tedavi için Diyarbakır Dicle Üniversite Tıp Fakültesi'nde ameliyata alındı. (Diyarbakır/DİHA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hekimlerin nükleer karşıtı yürüyüşü sona erdi

SONRAKİ HABER

Belediye işçileri iş bıraktı, başkan tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa