24 Şubat 2014 00:51

İşçiler sorunlarını masaya yatırdı

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde taşeron işçileri ve kamu emekçilerinin ortaklaşa düzenlediği toplantıda ülke gündemindeki sorunlar, AKP’nin politikaları, yolsuzluklar ve Kürt sorunu tartışıldı.

Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde taşeron işçileri ve kamu emekçilerinin ortaklaşa düzenlediği toplantıda ülke gündemindeki sorunlar, AKP’nin politikaları, yolsuzluklar ve Kürt sorunu tartışıldı.

DEÜ çalışanı Günseli Uğur’un moderatörlüğünde yapılan toplantıya, Prof. Dr. Cem Terzi de sunumuyla katkıda bulundu.

HDP parti meclis üyesi de olan Cem Terzi, eşit halkların eşit hakları paylaşarak geleceğine dikkat çektti. Barışın dilinin ancak bu şekilde oluşacağını dile getiren Terzi, çözüm sürecinde aslında toplumun müzakere masasına oturduğunu, sokaktaki insanların barışa için umutldığını  dile getirdi. Terzi, “Eğer bu süreç olmasaydı halk Gezi’de bu kadar cesaretli olmazdı” diyen Terzi, “İki yol var. Biri ırkçılığın talanın ve savaşın yolu, diğeri ise halkların kardeş olduğu, sömürünün ortadan kalktığı, doğanın talan edilmediği bir yoldur” dedi.

HDP’NİN FARKI NE?

Katılımcıların ilgiyle dinlediği toplantıdaki sorulardan birisi HDP’nin diğer partilerden farkının ve BDP ile arasındaki farkın ne olduğuydu. HDP’nin bugüne kadar kendini ifade edememiş ve ötekileştirilmiş pek çok topluluktan oluştuğunu belirten Terzi, “Bu anlamda emek mücadelesinin yanında bir haysiyet ve insan onuru mücadelesine de imkan tanıyan, hiyerarşik olmayan bir yan yana duruşu sergileyen çoğulcu ve demokratik bir birlikteliktir. Aynı zamanda kimlik mücadelesinin de emek mücadelesi olmada anlam kazanmayacağının söyleyen tarafıyla da BDP’den farklıdır” dedi.

Hastane taşeron çalışanlarından bir işçi aslında Kürt sorununun örgütlenme çalışkmalarında  da karşılarına çıktığını belirterek bu konuya önem vermeleri gerektiği söyledi. Bir diğer hastane çalışanı ise bugüne kadar örgütlü bir yapının içinde olmadığını ancak sendikalı olduğunu, sendikaların ffranksiyonların çatıştığı bir alan olmaması gerektiğini ifade etti.
Toplantıda söz alan bir hemşire; kimsenin barışın gerçekleşeceğine dair umutlarının olmadığını dile getirirken, “Aslında kesinlikle bu bir rüya değil” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşçi servisi kazası: 1 ölü

SONRAKİ HABER

İzmir'de adalet ve demokrasi nöbetleri devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa