13 Haziran 2011 11:12

"Asıl çözüm blokta"

Seçimlere sayılı günler kala birçok siyasi parti halkın taleplerini istismar etmeyi en üst düzeye çıkarmış durumda. Özellikle AKP, CHP ve MHP birbirleriyle öyle bir yarışıyorlar ki onları görenlere 'bizim sorunlarımızı çözmek için neredeyse kanlı bıçaklı olacaklar' dedirtecek derecede bu işi iy

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş
SEZİN UĞUR - HASAN YAVUZ


Mehmet Kılınç - İşçi:

Sigortasız ve sağlıksız koşullarda günün 12 saati boyunca çalışıyorum. evim kira, kendimi zor geçindiriyorum. Bu koşullarda bakmam gereken bir ailem ve kanser hastası bir çocuğum var. Bunca yıllık AKP iktidarının bir hayrını görmedik. Çözümü Emek Demokrasi ve Özgürlük Blok'unda görüyorum. Akın Birdal'ın gerçekten bizim sorunlarımızı çözebileceğine inanıyorum.

Şehmus Irmak - Üniversite Öğrencisi:

9 yıllık AKP iktidarında üniversiteli gençlerin talepleri karşılanmadı. Talepleri karşılamak bir yana baskı ve şiddet daha da yoğunlaştı. Demokratik hak olan protesto eylemlerine bile tahammül edilmeyip öğrencilere şiddet uygulandı. Taleplerimiz anadilde eğitim ve herkesin kendini özgür bir şekilde ifade edebileceği özerk üniversitelerdir. İşçini sorunu ile Kürt sorunu kısmen de olsa birleşmiş bulunmakta, çünkü Türkiye'de işçiler de, Kürtler de ezilmektedir. Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku bu sorunlara çözüm aramaktadır. Asıl çözüm Blokta. Türkiye'nin gerçek bir demokrasiye kavuşması demokratik bir cumhuriyetin kurulması için tüm sosyal demokrat, aydın insanların el ele verip mücadele etmesi gerekiyor. Ve Blokta gerçekten her kesime hitap edecek demokrat aydın insanlar bulunmakta. Seçim sürecinde demokrasiye tahammül edemeyenler blok adaylarına ırkçı ve faşizan saldırılarda bulunmakta, seçim büroları ateşe verilmekte. Birçok siyasetçi ve çalışan tutuklandı, bunlar demokrasinin barışın önünü kapatmak için yapılıyor. Bugün iki bine yakın siyasetçi ve seçilmiş insanlar cezaevlerinde tutuklu değil esir tutuluyor. Ama tüm bu baskılara rağmen Blokun çalışmaları devam ediyor. Blokun Türkiye'ye demokrasi getireceğine inanıyorum, tüm blok adaylarına başarılar diliyorum. 12 Haziran'da AKP 'yi seçim sandıklarına göçmeceğizimize inanıyoruz…

Devrim Kılınç - Öğrenci:

Okulda para toplanıyordu, bazı arkadaşlarımızın verecek durumu yoktu ve sorun yaşıyorlardı. Veremeyeceğini söyleyince tepki görüyorduk. Ama AKP her seferinde bize parasız eğitimden bahsediyor. Klima, akıllı tahta temizlik parası bahanesiyle bizden dönem başı 150 lira alınıyor. Ben Bloku destekliyorum çünkü AKP'nin hiç yapmadığını yapan; gençlerle birebir konuşan bir adayı olduğu ve Kürtlere kendi kimliklerini verebileceğine inandığım bir Blok. AKP 9 seneden beri iktidarda ve hiçbir yenilik göremiyoruz. Tek çözüm Blok.

Cansu Uçan - Öğrenci:

Öncelikle hakkımız yendi. AKP son golünü öğrencilere attı. Ayrıca son zamanlarda Alevi ve Sünni ayrımı yapan Başbakan alevi halkını yok sayıyor. Böyle sorunlar 9 yıldır gündemde. Artık yeni bir yüz istiyorum. İktidarın ömrü son bulmalı. Geçenlerde gençlerle konuşmasını dinlediğim Blok adayı Akın Birdal gerçekten çözüm bence. Halkın içinden halkı anlayan bir aday. 12 Haziran günü halkın karar günü. Kısaca hesap günü hesap neyse ödenmesi gerek. AKP'yi sandıklara gömmeliyiz.

ÖNCEKİ HABER

Herkes için CHP'de Kürt, işçi, öğrenci yok

SONRAKİ HABER

Worker struggling on minimum wage: I borrowed to get my sick child’s medicine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa