23 Şubat 2014 06:00

‘Müslüm Babanın Evlatları’ gösterimde

“Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar.”Yönetmen Vuslat Saraçoğlu Müslüm Baba’nın Evlatları, !f İstanul Film Festivali kapsamında bugün Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterimde olacak.

‘Müslüm Babanın Evlatları’ gösterimde
Paylaş

“NE demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar.”
Yönetmen Vuslat Saraçoğlu Müslüm Baba’nın Evlatları, !f İstanbul Film Festivali kapsamında bugün Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterimde olacak.
Film, izleyenleri ‘hayranlık’ denen şeyi anlamak için kullanılmış tüm kalıp ve kavramları bir kez daha düşünmeye davet ediyor. Müslüm Baba’nın çocukları diyor ki “O, Teoman’la düet yapmadan önce bizim babamızdı, şimdi herkesin…” Doğru! Arabeske bir adım uzak duranlar önce konserlerinde ortaya çıkan o divane enerjiyi haber bültenlerinde gördü ya da onun kendine has üslubunun taklitlerini skeçlerde izledi. Pop kültürü ya da entelektüel çevrelerin onu konumlandırdığı yer, sevenlerinin, onun sesini kendi sesi bilenlerin çok da umurunda değildi ya, asıl şamata arabeske burun kıvıranların ön yargılarının “Paramparça” olmasıyla başladı. Sosyal analizler, hakkında yazılan tezler bir yana, Müslüm Baba artık senfoni orkestralarıyla ya da Garbage cover’larıyla karşımıza çıkıyor, efsanenin sesi daha da büyük kalabalıkların yüreklerini damardan titretiyordu.
Şimdi ise Müslüm Baba’yı biricik ‘evlatları’ndan dinliyoruz; onu en yakınlarının anılarından tekrar tanıyoruz. Bu eşi benzeri pek görülemeyecek bağlılığın hikmeti er ya da geç hepimizi Müslümcü yapacak gibi.
Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olan yönetmen Vuslat Saraçoğlu 2010’da Kakafoni (2010) isimli kısa film projesiyle Saraybosna Film Festivali’nin ‘Talent Campus’ bölümüne katılmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Bu renkliliği ancak HDP yansıtır’

SONRAKİ HABER

Alo Fatih’ten Abluka’ya ihtar!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa