13 Haziran 2011 11:09

Herkes için CHP'de Kürt, işçi, öğrenci yok

Seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep'te miting düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu, onbinlerce insan Demokrasi Meydanı'nda karşıladı. Kılıçdaroğlu, yoksulluğun, işsizliğin olduğu Türkiye'de Başbakanın yan gelip yattığını söyledi.Demokrasi Meydanında yoğun güvenlik önlemleri alt

Herkes için CHP'de Kürt, işçi, öğrenci yok

Paylaş
İNANÇ YILDIZ

Demokrasi Meydanında yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen mitinge Kılıçdaroğlu'nun  2 saat geç gelmesinden dolayı çoğu insan alanı terk etti. "Satılmadık neyimiz kaldı", "Dini, imanı siyasete alet ettiler, Hopa senin eserin, eserini sahiplen" dövizlerinin açıldığı alanda ayrıca devrimci işçi komitesi adında "İşten Atılan Buca Belediye İşçisi Batıgül Tunç Yalnız Değildir" pankartı asılı olması dikkat çekiciydi.

Herkes için CHP sloganıyla seçim çalışmalarını yürüten Kılıçdaroğlu,  Kürt sorununa değinmeden "Herkesin inancına, etnik kimliğine, saygı duyulan bir Türkiye için çalışacağım" dedi. Kılıçdaroğlu, Sınavsız üniversite, parasız, anadilde eğitim taleplerine ise 'parasız eğitim için çalışacağım' demekle yetinerek, üniversite öğrencilerinin harçların kaldırılması talebine ise, üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde askerlik görevlerini yapacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, Antep'te yüzde 16-17 oranında işsizliğin olduğuna dikkat çekerek, AKP'nin yaratmış olduğu ekonomik politikalarından dolayı işsizliğin arttığını söyledi. Kılıçdaroğlu, işsizlik sorununu, kayıt dışı ekonomiyi, sigorta sorunu ise kobilere verilecek yüzde sıfır faizle çözülebileceğini,  geliri olmayan insanlara ise 600 TL para yatırarak çözeceklerini iddia etti. Antep'te sendikasız, güvencesiz, taşeron olarak çalışan çok işçinin olmasına rağmen Kılıçdaroğlu, 'atanamayan öğretmenlerin ve ücretli öğretmenlerin sorunlarını çözeceğim' demekle yetindi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in Van'dan aday olmamasına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Antep'in 12 Haziranda Çelik'e gerekli dersi vereceğini söyledi. Vali ve kaymakamların ev ev gezerek AKP için oy toplamaya çalıştıklarını belirten Kılçdaroğlu, "Bu nasıl hükümet bunlar halktan iyice koptu" dedi.  Başbakan Erdoğan'ın eleştirerek sözlerine davam eden Kılçdaroğlu, "Recep bey kendine güveniyorsa gelsin tartışma programına iki uygar insan gibi tartışalım. Ama gelmez kendine güvenmiyor, bilgisi de yetmiyor, onun gelmesi için üç şartı yerine getirmesi lazım; geçmişi temiz olmalı, mangal gibi yürek olmalı, kul hakkı yememeli ama bunların hiç biri yok onda" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Başkanlık da, tek başına anayasa da hayal

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa