13 Haziran 2011 10:54

Blok, mecliste halkın sesi olacak

İstanbul Anadolu Yakası'ndan gençler, neden Emek, Demokrasi Özgürlük Bloku adaylarını desteklerini bizlerle paylaştılar.Asena Arsu - İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset BilimiSeçim günün yaklaşmasıyla burjuva düzen partilerinin her türlü rezilliklerinin ortaya saçıldığı, üslubun, söylemin a

Blok, mecliste halkın sesi olacak

Paylaş
ONUR AYDIN


Asena Arsu - İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Seçim günün yaklaşmasıyla burjuva düzen partilerinin her türlü rezilliklerinin ortaya saçıldığı, üslubun, söylemin alabildiğine nefret dolu olduğu, saygının hoşgörünün yok sayıldığı seçim mitinglerine nazire yaparcasına halkın içinden, aramızdan insanlar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adayları olarak sesimizi duyurmaya devam ediyorlar. Bende kalıcı barışın, özgürlüğün, demokrasinin ve adaletin sağlanabilmesi için Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarını destekliyorum. 13 Haziran'da blok adaylarının sayıca fazla olduğu bir meclis tablosuyla karşılaşırsak, bir üniversite öğrencisi olarak geleceğime daha umutla bakabileceğime inanıyorum.

Cem Topal Dershane - Öğrencisi

Bu Seçimlerin Türkiye gençliği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü gençlik demek gelecek demek ve bu seçim Türkiye'nin geleceğini önemli bir şekilde etkileyecek. Seçilecek olan kişiler yeni anayasa dahil birçok şey yapacak. Peki, bu derece önemli olan bir seçimde bir genç olarak ben nasıl bir tutum alacağım? Önce kime vermeyeceğimi söyleyeyim. AKP, MHP, ve CHP zihniyetine, politikalarına oy vermeyeceğim. Çünkü bunlar söylemleri farklı, eylemleri aynı olan partilerdir. Başta AKP'yi ele alalım. YGS deki skandaldan dolayı bir milyon yedi yüz bin öğrencinin nasıl haklarını yediklerini biliyoruz. Bu rezilliği unutmayacağız. Basılmamış kitabı toplattılar. Parasız eğitim diyen öğrencileri ceza evlerine koydular. Gazetecileri tutukladılar. İnterneti sansürlemek istiyorlar ve buna da yine ileri demokrasi dediler. Peki diğer partiler bunlardan farksız mı? Tabi ki hayır. NATO'nun emperyalist saldırılarını onaylayan, doğuda ki barışa balta vuran operasyonlarla övünen CHP ve MHP'yi unutmamak lazım. Bu partilerin geçmişinde Dersim ve Maraş katliamları yatar. Ellerinde hala kan izleri olan partilerin demokratik bir anayasa hazırlayacağına inanmıyorum. Benim için öncelik, barış ve huzurun sağlandığı bir ülkede yaşamaktır. Bunun için söylemlerinde barışı demokrasiyi emekçileri gençleri yoksulları eksik etmeyen ve bunları gerçektende özümseyen, Alevi sorununu, Kürt sorununu çözeceğine sonuna kadar inandığım Emek Demokrasi ve Özgürlük Blokunun adaylarına oy vereceğim. Yaşadığım bölge açısından da oyum, hem ablamız hem de adayımız Sebahat Tuncel'e.

Doğan Öz - Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi

İçinde bulunduğumuz dönem kuşkusuz kritik bir dönemdir. Bu dönem gençleri, emekçileri, kadınları iliğine kadar "sömüren" mevcut iktidara dur dememiz için bir fırsattır.

AKP, iktidarda kaldığı süre boyunca birçok söylemiyle tepkiler toplamış olsa da iktidarda kalmaya devam etmiştir. YGS eylemlerinde hakkını arayan gençlere provokatör diyen, madencilere ise ölmek sizin kaderiniz gibi bir çok laf söyleyerek, bu ülkenin geleceği gençleri, kadınları ve hayatı yaratan işçileri de küçümsemiş açıkça tüm halkın "koyun" gibi yaşamasını istemiştir.Bizlere koyun muamelesi yapan AKP iktidarına karşı gerekli cevapları meydanlarda vermiş, gerek Hopa'da, gerek Taksim'de AKP'ye karşı direnen sesler çoğalarak yükselmiştir. Şimdi bizi koyun yapmak isteyen zihniyete karşı önümüzde bir fırsat vardır.

Bu AKP'ye ve ondan farkı olmayan CHP ve MHP'ye karşı durmak için fırsattır. Bu üçlü ittifaka karşı durabilecek tek güç Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloku'dur. Bu blok özgürlükten, eşitlikten yana, işçinin, öğrencinin yanında olan bir bloktur.

Kuşkusuz Türkiye'yi şu ana kadar sömüren bu üçlü ittifaka karşı en önemli alternatif olan bloktur. YGS eylemlerinde hakkını arayan öğrenciler, emekçiler ve tüm direnenler bloka destek vermelidir.Biz liseli öğrenciler olarak bloka inanıyor, güveniyoruz ve bu seçimlerde Emek, Özgürlük, Demokrasi Bloku'nu destekliyoruz.

Ekin Demir - ECA Elginkan Anadolu Lisesi

Sebahat Tuncel'e ve diğer Blok adaylarına destek veriyoruz çünkü AKP'nin gençlik politikasını bu yıl çok net bir şekilde gördük. Gençliği ayrıştırmayı isteyen bunu da her yerde utanmadan söyleyen bir iktidar var. Biz gençlerde, bizi ayırmak isteyenlere inat birleştik ve bizim adayımız Sebahat Tunceli parlamentoya göndermek için çalıştık, çalışıyoruz da. Sebahat Tuncel mecliste biz öğrencilerin haklarını en yalın haliyle dile getirecek adaydır. Sadece öğrencilerin değil annelerimizin babalarımızın her etnik kökenden yurttaşın en demokratik haklarını hiç bir çıkar gözetmeden mecliste dile getirip bu hakların verilmesinde mücadele edecek adaydır Sebahat Tuncel. Demokrasi bloğunun adaylarının hepsi için geçerlidir bu. Biz demokrasi bloğunun adaylarının mecliste olması gerektiğine inanıyoruz ve bunu bilmeyenler içinde çalışmalar yürütüyoruz bazen mahallelerde kapı kapı dolaşarak bazen kafede arkadaşlarımıza anlatarak bazen bildiri yazıp, halka dağıtarak. Bu seçimlerde de eşitliği, özgürlüğü, bilimi savunanların mecliste olmasının farkını anlayacağız.

ÖNCEKİ HABER

78’lilerden ‘Hayata Dair Notlar’

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa