21 Şubat 2014 06:00

Amele Pazarı’ndan Başbakana: Niye sözünüzü tutmuyorsunuz?

Van'da ‘Amele Pazarı’ olarak bilinen yerde her sabah erken saatlerde toplanan işçiler, belki bir iş çıkar diye umutla, saatlerce bekliyor. Belki bir iş, ne olursa olsun, akşam eve ekmek götürebilecek bir iş. Kimisi hamallık yapıyor, kimisi boya badana. Tek istedikleri sürekli çalışabilecekleri bir iş.

Paylaş

Sabahattin TAM
Van

Van'da ‘Amele Pazarı’ olarak bilinen yerde her sabah erken saatlerde toplanan işçiler, belki bir iş çıkar diye umutla, saatlerce bekliyor. Belki bir iş, ne olursa olsun, akşam eve ekmek götürebilecek bir iş. Kimisi hamallık yapıyor, kimisi boya badana. Tek istedikleri sürekli çalışabilecekleri bir iş. Yine belki bir iş çıkar umuduyla bekledikleri sokakta yaklaşan yerel seçimleri konuşuyoruz işçilerle. Konu yerel seçim ama onlar da bu seçimin aslında bir genel seçim havasında geçeceğinin farkında olarak hükümete ve onun politikalarına yükleniyor. Hükümetten kadrolu iş istediklerini söylüyorlar.

BDP’li belediyenin elinden geleni yaptığı görüşünde işçiler. Bundan önceki AKP’li belediyenin beş yıl boyunca Van’da pek bir şey yapmadığını belirten Tacettin Karabey, “Bir çalışma yapmadıkları yetmezmiş gibi belediyeye büyük bir borç bıraktılar” diyor. Mevcut Belediye Başkanı Bekir Kaya’yla ilgili olumlu düşüncelere sahip Karabey, Kaya’nın “Dört yıl içinde yeni bir Van inşa ettiğini” söylüyor.

BAŞBAKAN SÖZ VERMİŞTİ

On yedi sene şeker fabrikasında çalışan Abdullah Duman, bu kadar çalışmasına rağmen emekli olamadığını anlatıyor. Kadrolu bir iş istiyor o da. “Yılın dört ayı şeker fabrikasında çalışıyoruz, diğer zamanlarda burada bekliyoruz. Başbakan söz vermişti ‘geçici işçi lafını duymak istemiyorum’ demişti. Sözünde durmasını istiyoruz” diyor.

HIRSIZLIK YAPTILAR

BDP’nin belediyecilik anlayışının diğer partilerden farklı olduğunu söyleyen Mehmet Ayhan da önceki dönem kenti yöneten AKP’li belediyeye tepkili. “Hırsızlık yaptılar” diyor ve ekliyor, “BDP bütün engellemelere rağmen hizmet etmeye devam ediyor. Bir Kürt olduğum için söylemiyorum bunları, belediyenin hakkını vermek lazım” diyor.

SÜREKLİ BİR İŞ İSTİYORUZ

Kış aylarında yoksulluk çektiklerini, mağdur olduklarını söyleyen Kerem Tekin, BDP’li belediyeden memnun olduğunu ancak bazı mahallelerin ihmal edildiğini söylüyor. Düzenli bir iş istediğini söylüyor o da. “Sabah saat altıda işçi pazarına geliyorum” diyen Erol Özdek ise çoğu zaman iş bulamadan döndüklerini, iş bulduklarında ise 20-30 lira karşılığında sabahın yedisinden akşamın yedisine kadar çalışmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. İŞKUR’a her sene kayıt yaptırdığı halde bir sonuç çıkmadığını belirten Özdek “Hükümet bize kulak versin, gündelik işçilerin iş sorununu halletsin” diyor.

Herkes memnun değil belediyenin hizmetlerinden. İşçilerle sohbetimiz sırasında başka biri giriyor söze ve belediyeden memnun olmadığını dile getiriyor. BDP’li belediyenin, özellikle su konusunda ve diğer belediye hizmetlerinde yetersiz olduğunu belirtiyor.

ÖNCEKİ HABER

Eğitimde fırsat eşitliği için...

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa