20 Şubat 2014 13:54

Sanat uçurumun kenarına itiliyor

Kültür Sanat-Sen’in düzenlediği “Kültür ve Sanata Siyasi ve Ekonomik Müdahalelere Karşı Alternatiflerimiz” çalıştayının ikinci gününde tiyatro, opera ve bale sanatçıları konuştu.

Sanat uçurumun kenarına itiliyor
Paylaş

Sevda AYDIN
İstanbul


Kültür Sanat-Sen’in düzenlediği “Kültür ve Sanata Siyasi ve Ekonomik Müdahalelere Karşı Alternatiflerimiz” çalıştayının ikinci gününde tiyatro, opera ve bale sanatçıları konuştu. Sanatı ve sanatçıları cendereye alacak olan Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısı “Uçurumun kenarındayız” sözleriyle değerlendiren sanatçılar, buna karşı pek çok eylem ve etkinlik önerisinde bulundular.

Çalıştayın dünkü bölümünde Opera Solistleri Derneği Genel Başkanı Arda Aktar, Alternatif Tiyatro Platformu Sözcüsü Gülhan Kadim, Kürtçe Tiyatro Yapan DESTAR’dan Berfin Zenderlioğlu, Sanatçılar Girişiminden Orhan Aydın, Tiyatrokare’den Nedim Saban, DETİS Genel Başkanı Mehmet Ege, TOBAV Genel Başkanı Tamer Levent, Oyunca Yazar ve Yönetmen Yücel Erten ve Tiyatro Platformundan Ragıp Yavuz’un da aralarında bulunduğu çok sayıda katılımcı söz aldı.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ GREVİ

TÜSAK yasa tasarısına karşı yapılacaklara ilişkin ilk öneri, çalıştayın ev sahipliğini yapan Kültür Sanat-Sen’den geldi. Bakanlık müsteşarının yasayla ilgili kültür sanat örgütleriyle müzakere yapacağı açıklaması hatırlatılarak “Bu söyleme karşı yok sayıldık ve tasarı hazırlandı. Tasarı geri çekilmedikçe bu alanın parçası olarak o masada olmayacağız” dendi.
Tiyatro sanatçılarının büyük kısmı da 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde genel grev ilan edilmesi konusunda hem fikir oldu. TÜSAK’ın anlayışına dikkat çeken Ragıp Yavuz, “Bakanlığın sanatçılarla müzakere yapacağı söylemi doğru değil. Çünkü müzakere eşitler tarafından yapılır. Ağabey kardeş olarak yapılmaz. Böyle bir ruhla hazırlanan TÜSAK yasa tasarısı benim için yok hükmündedir” diye konuştu.

‘ALTERNATİF TASLAK HAZIRLANMALI’

Çalıştayda söz alan opera ve bale sanatçıları içinde bulundukları durumu “uçurumun kenarındayız” sözleriyle dile getirdi. TÜSAK yasa tasarısının içeriğinin opera ve bale sanatını yok eden bir nitelik taşıdığına dikkat çeken sanatçılar, “Dolayısıyla taleplerimizi buna göre belirlemeli ve hareket etmeliyiz” çağrısında bulundular. Türkiye’de sanat ve devlet ilişkisinin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çeken Arda Aktar da devlet sanat kurumlarını yok edecek bu tasarıyı kabul etmediklerini bildirdi.
 “Sanat çevresinde ortak bilinç eksik. El birliğiyle sorunu tartışabilmeli ve sonuca ulaşabilmeliyiz” diyen Yücel Erten şu öneride bulundu: “Bilimsel, hukuksal ve sanat niteliği açısından felsefesi sağlam çizilmiş alternatif bir taslak hazırlanmalı.”
Gülhan Kadim ise alternatif tiyatroların küçük sahnelere sahip olduğunu ve bütün gelirlerinin gişeden geldiğini söyledi. TÜSAK yasa tasarısı olacaksa ve bu tasarıda alternatif tiyatrolar yer alacaksa öncelikle sanat kurumları olan alternatif tiyatrolardan daha az vergi alınmasının ve bu tiyatrolara ödenek ayrılacak bir sistemin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

\'Twitter örgütü\' Başbakanı mağdur etmiş!

SONRAKİ HABER

HES’çilere su dayanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...