13 Haziran 2011 09:38

Açlık grevinde ölüm

İran’da 2 Haziran’dan bu yana açlık grevi yapan tutuklu muhalif gazeteci Rıza Hoda Saber hayatını kaybetti. Tahran’daki Evin hapishanesinde tutuklu bulunan 50 yaşlarındaki Saber’in avukatı şikayette bulunacaklarını bildirdi.Avukat, “Oluşturduğumuz şikayet dilekçesini ben kendi ellerimle savcıya ilettim. Resmi olarak kimse öl&u

Açlık grevinde ölüm

Paylaş

İran’da 2 Haziran’dan bu yana açlık grevi yapan tutuklu muhalif gazeteci Rıza Hoda Saber hayatını kaybetti. Tahran’daki Evin hapishanesinde tutuklu bulunan 50 yaşlarındaki Saber’in avukatı şikayette bulunacaklarını bildirdi.

Avukat, “Oluşturduğumuz şikayet dilekçesini ben kendi ellerimle savcıya ilettim. Resmi olarak kimse ölümünün kesin nedenini bize açıklamadı. Bu yüzden hapishane yetkilileri hakkında bir şikayette bulunmaya karar verdik. Kendini kötü hissettiğini söylediğinde hapishanede kimse onu kurtarmak için harekete geçmemiş” dedi.

Muhalif internet sitesi Kaleme ise açlık nedeniyle kalp problemleri yaşayan Saber’in hastaneye geç transfer edilmesi sebebiyle hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Saber, muhalif Ezetullah Sahabi’nin kızı Haleh Sahabi’nin babasının cenazesinde polis müdahalesinde ölmesi sonrası açlık grevine başlamıştı. Tahran yönetimi ise Sahabi’nin kendiliğinden kalp kriziyle öldüğünü iddia etmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kuzey Kore kargo gemisi durduruldu

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa