13 Haziran 2011 03:56

ÇELİK-İŞ’TE SAKLI OLAN NE?

İSDEMİR’de Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikası ile işveren arasındaki 24. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Çelik-İş Sendikasının, sözleşme sürecine ilişkin işçileri bilgilendirmek amacıyla dağıttığı bildiriler, işçilerin kafasındakı soru işaretlerini çoğal

ÇELİK-İŞ’TE SAKLI OLAN NE?

Paylaş

Bildiride ilk dikkat çekici nokta işverenin teklifinin yer alması ama sendikanın hiçbir talebinin dağıtılan bildiride bulunmaması. En son görüşmede işveren yüzde 6’lık ve yüzde 4 dörtlük dilimler halinde 2 yılın toplamında yüzde 20 zam önermişti. Ayrıca işveren, işçilerin deneme süresi olan C statüsünün süresini 4 yıldan 8 yıla çıkarmıştı. Buna karşılık Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, yüksek fırınların yanında yaptığı ve yüzlerce işçinin katıldığı toplantıda İSDEMİR ücretlerinin ERDEMİR ile eşitlenmesini talep edeceklerini ifade etmişti. Buna karşılık bildiride “Bu tekliflere İSDEMİR çalışanları adına bir karşı teklif verilmesi gereği dahi duyulmamıştır” ifadesi yer aldı.

İŞÇİ EKMEĞİNİN YARISINI VERDİ

Dikkat çekici bir diğer nokta ise dağıtılan bildiride 30 Haziran 2011’de grevin uygulanacağı ifadesinin yer almasına karşın grev hazırlığıyla ilgili de tek bir cümlenin yer almaması, yaşanan hak gasplarının en önemli nedeni özelleştirmenin savunulması ve işverenin vicdanına seslenmekle yetinilmesi oldu. Bildiride şöyle denildi: “İSDEMİR’in yassı mamul üretimine geçişinin bölge ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağı düşüncesiyle, İSDEMİR’in özelleştirilmesinde Çelik-İş Sendikası büyük bir özveri göstererek ve İSDEMİR çalışanları da adeta ekmeklerinin yarısını vererek, ücretlerinden ve yaşam standartlarından büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. İSDEMİR’in Ereğli’ye devrinden sonra, eleman alımlarında çalışanların çocuklarına öncelik tanınacağı sözü verilmiş, fakat bu uygulama “başmüdür ve müdürlerin eş ve çocukları” alınarak hayata geçirilmiştir. Çelik-İş Sendikası tüm bu yanlışlara rağmen İSDEMİR’in büyük projelerine engel olmamak adına bu sözlerin tutulmamasını yetkililerin vicdanına bırakarak konuyu büyütmemiştir.” Ayrıca bildiride 2010-2011 yılında kişi başı karlılık, verimlilik ve üretimde Türkiye’nin birincisi olunmasına rağmen ücretlerde ortalarda bile olunmadığı belirtildi.

Bildiri, “Çelik-İş Sendikası, demokrat, üyesine saygılı bir davranış ortaya koyarak çalışanımızın yüzde 99,99 katılımıyla grev kararı alınmış 30 Haziran 2011 tarihinde de uygulamak üzere grev kararını hayata geçirecektir” ifadeleriyle son buldu.

NE SAKLIYORLAR MERAK EDİYORUZ

Görüşüne başvurduğumuz işçiler ise en çok sözleşme sürecinde bilgilendirilmemekten yakındı. İşçiler, “Yöneticilerimiz bize hiçbir şey söylemiyor. İşyeri temsilcileri de bilgilendirilmiyor. Sözleşmede masasında işverenden ne istendiğini onlar da bilmiyor. Sendika yönetim kurulu üyelerine soru sorduğumuzda ‘Ne görüşüldüğü bizde saklı’ diyorlar. Onlar bizim adımıza görüşüyorlarsa niye bizden ne görüşüldüğünü saklıyorlar? Yöneticilerde saklı olanı gerçekten merak ediyoruz” dediler. İşveren tarafından önerilen zam oranın kabul edilmesinin olanaksız olduğunuz söyleyen işçiler deneme statüsü olan C kadrosunun 4 yıldan 8 yıla çıkarılmasının da kabule edilemez olduğunu vurguladılar.

İşçilerin, bildiride ilan edilen ve 15 Haziran Çarşamba günü 1 No’lu çarşıda yapılacak toplantıda, toplu iş sözleşmesi süreci ve grev hazırlıklarıyla ile ilgili olarak sendika tarafından her yönüyle bilgilendirilmek istediklerini ifade etti. (İskenderun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Nükleer enerjinin geleceği yok

SONRAKİ HABER

İsrail'den Suriye'deki İran hedeflerine saldırı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa