12 Haziran 2011 18:23

Nükleer enerjinin geleceği yok

Mycle Schneider nükleer santraller hakkında çalışmalarıyla tanınan, 1997 Alternatif Nobel Ödülü sahibi bir bilim insanı. Schneider’le, nükleer santrallerin dünyadaki durumu, Avrupa’da nükleer santraller konusunda izlenen politikaları, Fukuşima kazası ve etkileri ile Türkiye’deki nükleer santral yapma çabaları

Nükleer enerjinin geleceği yok

Paylaş
Ender Gündüz


Nükleer enerjinin dünyadaki durumu nedir?
Dünyada o kadar çok propagandası yapılmasına rağmen, nükleer santrallerde bir düşüş var. 2002’de 444 tane reaktör olmasına rağmen, şu anda 430 tane reaktör kalmış durumda. 14 reaktör azalmış. Çünkü artık zararları daha çok bilinmekte.

Avrupa’da yeni santraller kuruluyor mu, var olan santrallerle ilgili nasıl bir politika izleniyor?
Avrupa’da 6 tane nükleer santral yapılması planlanıyor ancak 4 tanesi geri çekiliyor. Bu 4 santralin yıllardır Doğu Avrupa’da sözü ediliyordu. Kalan 2 tanesi de, Finlandiya ve Fransa’da aktif. Finlandiya ve Fransa’daki santrallerin durumu berbat. Finlandiya’da santral yapımıyla ilgili çok büyük problemler var. Betonundan, inşaatına yaşanan sorunlar anormal bir yük. Şu anda hedeflenen bütçeyi yüzde 90 aşmış durumda ve 4 yıl önce bitmesi gerekti. Santral için planlanan bütçe 3 milyar Avro idi ama şu an yapılan tahminlere göre 6 milyar Avro tutacak. 2 milyar dolarlık bir telafi isteniyor. Firma inşaatı yapan kişilere bitiremedikleri için şikayette bulundu. Finlandiya Hükümeti de neden şikâyet ediyor; çünkü karbonsuz elektrik üretecek diye yola çıkılıyor ama bu başarılamıyor.

Fransa’da Fransız olduğu için iyi gidecek diye düşünülüyordu ama şu anda 2 yıl uzamış durumda. 5 milyar Avro bütçe ile düşünülmüş, şimdi bile bütçeyi çok aşmış durumda. Almanya 17 santralden 8 tanesini tamamen kapattı, kesin karar alındı. Birçok ülke de nükleer santral kapatma kararı vermiş durumda. Bu ülkelerden biri de Belçika. Orada hükümet kararı yok ama kapatılan santraller var. Fukuşima’dan sonra İsviçre de aynı şekilde kapatma kararı aldı. Fukuşima’dan sonra İspanya’da kapatma kararı aldı ve bütün Avrupa’da yapılması gerekenin bu olmasına dair haberler yayıldı. Avrupa’da dünyada olduğu gibi nükleer enerjinin hiçbir geleceği yok.

Fukuşima önlenebilir miydi, şu andaki durumu nedir, nasıl etkiliyor?
Fukuşima’daki nükleer enerji santralinin yönetimindeki kişiler, santrali deprem öncesinde deprem durumuna sokmuşlar, yani Fukuşima çok rahat önlenebilirdi. 2007’de karşı sahilde olan bir depremde 7 reaktörden 3 tanesi kapatılmış ve hâlâ kapalı durumda. Japon Hükümeti’nin deprem güvenilirliği açısından, Kaşivazaki’de olan depremden sonra daha ciddi önlemler alması gerekiyordu ki, bu deprem 2,5 katından fazla bir depremdi. İnsanlar onlarca yıldır nükleer santrallerinin depremler yüzünden çok ciddi problem olduğunu söylemekte.
 
Türkiye’de nükleer santral yapma çabalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu proje eğer yapılabilirse çok şaşıracağım, çünkü 30 yıldır bununla ilgili konuşuluyor. 1980’de santralle ilgili finansal olarak da her şey sağlanmıştı. Neden olmadı? Birçok problemi var, en önemlisi para. Nükleer atık nerede depolanacak? Kim bunları ayrıştıracak? Nereye götürülecek? Kim inşa edecek? Bütün bunlar çok eksik. Bu bana daha çok geçmişe yatırım yapmak gibi geliyor. Geleceğe yatırım yapmak daha akıllıca bir hareket olur. Nükleer santraller bana göre, dinozorlar gibi çok büyükler, bir zamanlar varmışlar ama şimdi bütün özelliklerini kaybettiler. Türkiye yenilenebilir enerji için çok büyük bir kaynağa sahip ve kendi enerji yeterliliği var. Almanya güneş enerjisini en fazla kullanan ülke. Türkiye’yle karşılaştırınca, Türkiye’nin böyle bir enerjiden yararlanması daha akıllıca olur. Politik cesaret ister yıllarca söylenen doğruları ifade etmek. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Koza altın patronu yargıdan kaçamadı

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 15 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa