Yargıya büyük operasyon: 168 savcının yeri değişti

Yargıya büyük operasyon: 168 savcının yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamesiyle 166 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Öz’ün Bolu’ya 'hizmet gereği' atandığı belirtildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararnamesiyle 166 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Öz’ün Bolu’ya “hizmet gereği” atandığı belirtildi.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, idari yargıda mazeret, adli yargıda da mazeret ve mesleğe kararnamesi ile 43’ü idari 123’ü adli kararnamesini tamamladı. Kurulun kararnamesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Öz’ün Bolu’ya “hizmet gereği” atandığı belirtildi. Kararname ile Ankara Cumhuriyet Savcıları Zafer Ediş, Veli Dalgalı, Ramazan Kaya Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi. İstanbul Cumhuriyet savcıları Selamettin Celep, Mehmet Salih Sol, Faruk Erşan Yılmaz İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne atanırken, İzmir Cumhuriyet Savcıları Orhun Sezer, Muvaffak Meşe, Kazım Arapoğlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirildi.

4 BAŞSAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kararname ile Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kaçar Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Musa Durmaz Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. HSYK’nın kararnamesine göre Beykoz Cumhuriyet Savcısı Ömür Topaç İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, Eskişehir Savcısı Celalettin Karanfil ise Eskişehir Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi. Kurul, Lice'de 1993'te 2'si asker 16 kişinin ölümüyle ilgili dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ'ın yargılamasını yapan
Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Girgin'i talebi üzerine Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

İDARİ YARGIDA 43 HAKİMİN GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Kurulun kararnamesine göre, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyesi Ramazan Özdemir İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığına, İzmir Bölge İdare Mahkemesi üyesi Mürteza Güler İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığına, Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyesi Cafer Ergen Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığına, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi üyesi Ekrem Özübek Sakarya Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına, Kocaeli İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığına getirildi. İstanbul İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Uyar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyesi Önder Çanak İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığına, Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyesi Zülal Öztürk Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığına, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Ali Çatal Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atandı.

ÖZ, “HİZMET GEREĞİ” ATANMIŞ

Kurul’da atamalar, “talep, mazeret, hizmet gereği, eş durumu ve ihtiyaç ile mesleğe kabul” başlıkları altında sıralandı. Öz’ün Bolu’ya “hizmet gereği” atandığı belirtildi. İstanbul, Ankara ve İzmir Başsavcıvekilliklerindeki görev değişimi ise “talep” olarak değerlendirildi.

ERDOĞAN, OPERASYONUN SİYANLİNİ VERMİŞTİ
Bugün grup toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, yargıdaki operasyonun sinyalini şu ifadelerle vermişti: "Şu anda yargıda bu meseleyle ilgili hazırlıklar yapılıyor. Hiçbir mağduriyetin haksız mahkumiyetin üstü kapatılmayacak. Bu yapı içindeki kardeşlerime tekrar sesleniyorum. Başlarını iki ellerinin arasına alıp tekrar tekrar düşünmelerini istiyorum. Nasıl sinsice bir kumpasın içinde olduklarını görmesini istiyorum. Bu ülkenin milli bankasına, MİT’e, çözüm sürecine nasıl saldırdığını görsünler. Bu yapının Türkiye’nin küresel projelerine nasıl saldırdığını görsünler. Güneydeki o sevdikleri ülkenin nasıl hizmet ettiğini nasıl bir ihanetin içinde olduklarını görsünler."

ZEKERİYA ÖZ BAKIRKÖY ADLİYESİ'NDE SADECE 32 GÜN GÖREV YAPTI

Bolu'ya düz savcı olarak atanan Zekeriya Öz'e DHA muhabiri telefonla ulaştı. Öz, Bolu'ya atanmasına ilişkin, "Bilgim yok, doğruysa hayırlısı olsun" diye konuştu. Savcı Öz, Bakırköy Adliyesi'nde sadece 32 gün görev yapmış oldu.

ERGENEKON HAKİMİ DE BOLU'YA ATANMIŞTI

HSYK tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Zekeriya Öz,  7 Ocak 2014 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanmıştı. Öz, 10 Ocak Cuma günü Bakırköy Adalet Sarayı'nda görevine başlamıştı. Ergenekon Davası'na 3,5 yıl mahkeme başkanlığı yapan Hakim Köksal Şengün de 13 Temmuz 2011'de Bolu'ya atanmıştı. Şengün  21 Ağustos 2013 tarihinde emekli olmuştu.

SAVCI MUAMMER AKKAŞ TEKİRDAĞ’DA GÖREVE BAŞLADI

17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) tarafından yeri değiştirilerek Tekirdağ’a atanan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, 10 günlük iznin ardından bugün görevine başladı.

25 Aralık tarihinde başlattığı operasyonun ardından HYSK tarafından görev yeri değiştirilen Savcı Muammer Akkaş, yeni görev yeri olan Tekirdağ’da işbaşı yaptı. Adliyenin 3’ncü katında kendisine verilen odaya geçen Savcı Akkaş, evini taşımadığını ve her gün İstanbul’dan Tekirdağ’a gelerek görevini sürdüreceğini söyledi. (ANKA-DHA)

www.evrensel.net