06 Şubat 2014 18:44

'Dava hasıraltı edilmeye çalışılıyor'

Ethem Sarısülük davası mahkeme heyetinin davadan çekilmesinin ardından fiilen durmuş durumda. Yolsuzluk skandalının ardından jet hızıyla atamaların, dosya incelemelerinin yapıldığı Adalet Bakanlığı, söz konusu polis kurşunuyla ölen Sarısülük olunca işleri ağırdan alıyor. Ethem'in ailesi duruma isyan ediyor.

\'Dava hasıraltı edilmeye çalışılıyor\'

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara

Gezi direnişi sırasında Ethem Sarısülük'ü silahla yaralayarak ölümüne neden olan polisin yargılandığı dava, mahkeme heyetinin davadan çekilmesinin ardından fiilen durmuş durumda.

Yolsuzluk skandalının ardından jet hızıyla atamaların, dosya incelemelerinin yapıldığı Adalet Bakanlığı, söz konusu polis kurşunuyla ölen Sarısülük olunca işleri ağırdan alıyor. Ethem'in ailesi duruma isyan ediyor.

Ethem Sarısülük'ü vuran polis A.Ş.'nin yargılandığı davaya ilişkin belirsizlik sürüyor. Davayı yürüten 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin davadan çekilmesinin ardından bir üst mahkemenin de davayı kabul etmiş, dosya Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti. Aradan 2 ay geçmesine rağmen adım atılmayan dosya için yargı yolu fiilen durduruldu. Normal şartlarda dosyanın yeniden 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek adli sürecin devam ettirilmesi gerekirken, dava rafa kaldırılmış durumda.

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, son duruşmasının üzerinden 2 ay geçtiğine dikkat çekerek, normal şartlarda bu kadar bekletilmeden davanın akıbetinin belli olması gerektiğine dikkat çekti. Adalet Bakanlığı'nın davanın yürütülmesi konusunda yolu tıkadığını belirten Bayraktar, bunun suç olduğunu söyledi. Bayraktar, davanın bakanlığa gönderilmesi konusunun mahkeme heyetinin çekilmesini kapsamadığını, bu yüzden temyiz aşaması oluşmadığını söyledi. Böylesi durumlarda bakanlığın dosyayı uzun süre elinde tutmaması gerektiğini kaydeden Bayraktar, bunun hukuk dışı bir durum olduğuna vurgu yaptı.

'BAKANLIK SUÇA ORTAK OLUYOR'

Duruma tepki gösteren Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de, "Mahkeme heyeti davadan çekildi ve bir belirsizlik aldı başını gitti.  Bizim açımızdan belirsiz bir şey yok. Her şey net. Vuran belli, vurulan belli,  'failimiz meşhur'. Belirsiz olan şudur: Dosyamız 'Adalete Bakamayan' bir bakanlığın elinde yaklaşık 2 aydır bekletiliyor. Her ne hikmetse dosyamızı 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade etmiyor  ve suça bilinçli şekilde ortak oluyor" diye konuştu.

'DAVA TARİHİ AÇIKLANSIN'


17 Aralık yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık operasyonunda jet hızıyla  Adalet Bakanlığı'na giden dosyalara jet hızıyla bakıldığını dile getiren Sarısülük şunları söyledi: "Ama Ethem Sarısülük dosyasına bir türlü sıra gelmiyor! Neden mi? Çok açık değil mi? Bu dava hasıraltı edilmek isteniyor, unutmamızı, susmamızı, durmamızı istiyorlar.  Gündemi kendi koltuk ve iktidar savaşları uğruna değiştirip Ethem Sarısülük dosyasını kapatmak istiyorlar. Gezi isyanını, bu görkemli direnişi ve bu isyan ve direnişte katlettikleri canlarımızı, tüm yaralanan, sakat kalan, tutuklanan ve babasının deyimiyle 'üç mevsimdir uyuyan' B.E’mizi unutturmaya çalışıyorlar, şu an bunu da kendi taht ve rant dalaşları üzerinden yapıyorlar, zira zamanlama da 'manidar'. Bizde ısrar ve inatla Ethem Sarısülük dava tarihinin bir an önce açıklanmasını istiyoruz". (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

HDP: Soçi\'ye katılmak Çerkes halkının soykırımını onaylamaktır

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa