03 Şubat 2014 06:00

Çocuklar için ‘demokrasi koridoru’

‘Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı’ kapsamında, Bir Aralık Ortaokulu ve Adıyaman Üniversitesi ortaklığı ile yürütülen ‘Demokrasi Koridoru’ adlı proje ilerliyor.Proje Koordinatörü Baykal Deniz, amaçlarını “Demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitimine katkıda bulunmak, çocukların haklarını ve sorumluluklarını bilen ve kullanan, etkin vatandaşlık bilincine sahip, hak ihlallerinin yıkıcılığının sonuçlarını kavrayan bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak” şeklinde açıklıyor.

Çocuklar için ‘demokrasi koridoru’

Paylaş

Metin ALAN
Adıyaman


‘Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı’ kapsamında, Bir Aralık Ortaokulu ve Adıyaman Üniversitesi ortaklığı ile yürütülen ‘Demokrasi Koridoru’ adlı proje ilerliyor.
Proje Koordinatörü Baykal Deniz, amaçlarını “Demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitimine katkıda bulunmak, çocukların haklarını ve sorumluluklarını bilen ve kullanan, etkin vatandaşlık bilincine sahip, hak ihlallerinin yıkıcılığının sonuçlarını kavrayan bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak” şeklinde açıklıyor.

Demokrasi ve insan hakları ile ilgili konuları çocuklar için eğlenceli ve öğretici hale getirebilmek için Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinde okuyan yaklaşık 250 öğrencinin, materyal, oyun ve etkinlik geliştirmek için çalıştıklarını anlatan Deniz, uygulama kapsamında, 5 okulda ve Adıyaman Üniversitesinde bir koridorun ‘Demokrasi Koridoru’ olarak düzenleneceğini, bu koridorlarda proje kapsamında hazırlanan materyallerin sergileneceğini söyledi.

Koridorlara yerleştirilecek ekranlardan demokrasi ve insan hakları ile ilgili kısa filmler ve animasyonlar gösterileceğini belirten Deniz, “Böylece çocukların derslerde öğrenmekte güçlük çektikleri kavramları daha somut hale getirerek, bilinç düzeylerinin artmasını sağlayacağız. Projeden yaklaşık 8000 öğrenci, öğretmen, idarecinin yararlanacağını öngörüyoruz” dedi. Deniz, projede, ‘demokrasi labirenti, demokrasi çarkı, demokrasi köyü, sivil toplum apartmanı’ gibi materyallerin yanı sıra, monopoly, tombala, tabu, çuval oyunu, dart, Hacivat-Karagöz gibi oyunların da demokrasi ve insan hakları konularına uyarlanacağını söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Hani Kürtçe serbestti?

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa