02 Şubat 2014 17:02

Antik kente otel yapımına tepki

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacağı öne sürülen 5 yıldızlı otel planını protesto eden çevreciler, projenin iptal edilmesini istedi ve herkesi bu mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

Antik kente otel yapımına tepki

Paylaş

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Phaselis antik kenti sınırlarına yapılacağı öne sürülen 5 yıldızlı otel planını protesto eden çevreciler, projenin iptal edilmesini istedi ve herkesi bu mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

Kemer'in Tekirova beldesindeki Phaselis antik kenti sınırlarına 5 yıldızlı otel planıyla ilgili projenin iptali için eylem düzenlendi. Kemer Doğa Dostları Derneği, A Platformu ve İstanbul Çağrıcıları Grubu üyelerinin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrılar üzerine yaklaşık 500 kişilik grup, Phaselis Antik Kenti koyunda bir araya geldi.

'Phaselis Bizimdir', 'Phaselis'i Vermeyeceğiz' afiş ve pankartları taşıyan grup, 'Diren Phaselis' sloganları attı. Platform üyeleri çevreciler ve Beşiktaş'ın Çarşı Grubu'nun da destek verdiği eyleme, Kemer Belediye Başkanı MHP'li Mustafa Gül, Göynük Belediye Başkanı CHP'li Necati Topaloğlu, Çamyuva Belediye Başkanı MHP'li Ahmet Can ve CHP Kemer Belediye Başkan Adayı Umut Güneş de katıldı. Eyleme katılanlar, kağıtlara 'Phaselis'e Dokunma' ve 'Phaselis Bizimdir' yazarak koydaki ağaçlara astı.

'PHASELİS'İ TALANDAN KURTARMAYA DAVET'

Ortak basın açıklamasını okuyan oyuncu Övül Avkıran, Phaselis'i korumak için mücadele verdiklerini, bu mücadeleyi de sürdüreceklerini söyledi. Herkesi bu gidişatı durdurmaya davet eden Avkıran, şöyle konuştu; "Şiddete, talana ve halkın iradesini yok sayan anlayışlara karşı biz kadınlar irademizi ortaya koyuyoruz. Buraya yapılacak yapılar, doğal hayat ile bağdaşmayan, tamamen ticari ve turizm amaçlı lüks yapılanmadır. Orman dokusunun bozulmasına ve doğal hayatın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Amacımız doğayı mutlu ederek, bütün canlıların da mutlu olmasını sağlamaktır. Buradaki etkinliğe İstanbul'daki sanatçı ve oyuncu arkadaşlarımız da destek veriyor. Ayrıca düzenlenen imza kampanyası 35 bin imzayı geçti. Herkesi bu gidişatı durdurmaya ve Phaselis'i talandan kurtarmaya davet ediyoruz. Geleceğimiz ve gelecek nesillerimiz için, daha geç kalmadan hep birlikte 'dur' diyelim."

'OTEL TAHSİSİ İPTAL EDİLSİN'


A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de 2 Şubat'ın 'Dünya Sulak Alanlar Günü' olarak kutlandığını hatırlatarak, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün söz konusu alan için 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verdiğini belirtti. Bu kararın kabul edilemez olduğunu söyleyen Gündüz, "Yönetmeliğin amacı ortadadır ve ülkemiz adına görev yapan, bu alanları emanet ettiğimiz kurumlar akla ziyan bu tür kararlar veremezler. Bu karar derhal düzeltilmeli ve kamuoyuna karşı görevlerini yerine getirmelidirler. Çocuklarımız gibi sevdiğimiz önemli değerlere, makilere, bir doğa harikası olan Phaselis Koyu'na ve Antalya'nın en önemli tarihi ve antik değerini barındıran Phaselis Antik Kentimize dokunmayın. Bu otel tahsisini iptal edin. Buradan bir kez daha tüm duyarlı insanlara çağrımızdır, bu yanlışa hep birlikte 'dur' diyelim" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup üyeleri, otel projesinin iptali için başlatılan kampanyaya destek vererek imza attı. (Antalya/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kars’ta AKP’den istifa

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa