02 Şubat 2014 06:00

Soçi 2014: Olimpiyat mı, Çerkesler için kanlı bir tarih mi?

İşgalci Ruslara karşı 300 yıl devam eden özgürlük savaşının kaybedilmesiyle soykırıma ve sürgüne uğrayan Çerkeslerin hikayesini çoğumuz bilmeyiz.

Soçi 2014: Olimpiyat mı, Çerkesler için kanlı bir tarih mi?

Paylaş

Kelemet Çiğdem TÜRK

“Köylere gece karanlığında dalıvermek adet haline gelmişti. Gece karanlığının örtüsü altında Rus askerlerinin, ikişer üçer evlere girmesini izleyen dehşet sahneleri öylesineydi ki, bunları hiçbir rapor görevlisi aktarmaya cesaret edemezdi...” Lev Tolstoy

“Dağlılar teslim olmuyor diye biz davamızdan vazgeçemezdik. Silahlarını alabilmek için yarısının kırılması gerekti. Kanlı savaşta birçok kabile tümüyle yok oldu. Ayrıca, çoğu anneler bize vermemek için kendi çocuklarını öldürüyorlardı.” Rus Tarihçi Sulujiyen

Yukarıdaki satırlar Çerkesya’nın kanlı tarihini anlamamıza yardımcı oluyor mudur?
İşgalci Ruslara karşı 300 yıl devam eden özgürlük savaşının kaybedilmesiyle soykırıma ve sürgüne uğrayan Çerkeslerin hikayesini çoğumuz bilmeyiz. Kuzey Kafkasya’nın gemi yanaşabilen Soçi, Novorosisk, Anapa, Zelencuk, Tuapse, Adler, Sohum kıyıları Çerkeslerin ana yurtlarından koparılış limanları olmuş, bu limanlardan kalkan gemiler Trabzon, Samsun, Sinop, İstanbul, Kefken sahillerine binlerce Çerkes’i taşımıştı. Sağlıksız koşullarda limanda bekletilen binlerce insan derme çatma gemilere zorla bindiriliyor, kapasitesinin üç-dört katı yolcu alan gemiler az bir su ve ekmekle yola çıkıyor, 5-6 gün sonra yiyecekler tükeniyor, açlık susuzluğun yanında bir de salgın hastalıklar ekleniyordu. Ölenler denize atılıyor, sağ olarak karaya çıkanlar doğup büyüdükleri topraklarda bıraktıkları ve yolda kaybettikleri için çaresizlik içinde ağıtlar yakıyordu.
150 yıl önce büyük bir trajediyle gerçekleşen Çerkes soykırımında yaklaşık bir buçuk milyon Çerkes katledildi, sağ kalanlardan yüzde 70’i topluca sürgün edildi. Tam olarak bilinmemekle beraber ittifak edilen 1.5-2milyon Çerkes’in sürgün edildiğidir. Osmanlı topraklarına 400 bin Çerkes’in yerleştirildiği düşünüldüğünde (o tarihe kadar) dünyada benzerine rastlanmayan bir soykırımın yapıldığı görülmektedir. Dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir soykırımla karşı karşıya kalan kuzey Kafkas halklarının yaşadığı bu dram ve vahşet yeterince aktarılmamış olması nedeniyle bugünkü tarih kitaplarında fazla yer almamaktadır. Yaşanılmış gerçekleri anlatan belgeler ulaşılması zor Osmanlı ve Rus arşivlerinin tozlu raflarında kaldı. Çerkesler sadece savaşı değil yerlerini, yurtlarını kaybettiler ve Kafkasya tarihinden silinmek istendiler. Büyük çoğunluğu Osmanlı coğrafyasına sürüldüler ve bugün dünyanın kırka yakın ülkesinde yaşıyorlar.

BİNLERCE TOPLU MEZAR VAR

Canlı olan her şeyin yakılıp yıkıldığı, bir buçuk milyon Çerkes’in katledildiği, isimsiz binlerce toplu mezarın bulunduğu eski adı Kbaada, yeni adı Krasnayapolyana, bir adını da dökülen Çerkes kanlarından alan Kızılçayır 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarının merkezi haline geliyor. Olimpiyat ruhunu zedeleyen bu kararın çıkması için Rusya tüm dünya devletlerinden tarihi gerçekleri saklamıştır. Dünyanın diğer bölgelerindeki soykırımları tanıyan Rusya kendi yaptığı soykırımı görmezlikten gelirken olimpiyatları bu bölgede yaparak kirli ve kanlı tarihini temizlemeyi hedefliyor. Soçi Olimpiyatları tanıtım kampanyalarında ve resmi internet sitelerinde Soçi’nin tarihi Rus toprağı olduğu vurgusu yapılıyor; tabii ki bu propaganda o toprakların gerçek sahipleri olan Çerkesleri öfkelendiriyor.
Olimpiyatlar 7 Şubat’ta başlıyor.Çerkes kanının suladığı bu toprakların üzerinde olimpiyatların yapılmaması için Çerkes diasporası her alanda tepkilerini dile getiriyor.Başlatılan imza kampanyaları ve basın bildirileri, televizyon programları ve gazete yayınları ile dünya kamuoyunun dikkatini bu meseleye çekerken, katılacak ülke sporcularına olimpiyat alanının tarihi gerçeği olan Çerkes soykırımını anlatan kitler-broşürler yollayarak vicdan muhakemesi yapılması hedefleniyor. Çerkesler, 2 Şubat Pazar günü, saat 13:00’da İstanbul Rus Konsolosluğu önünde yapılacak eylemde tüm dünyaya “Soçi’yi bilin” diyecekler. Soçi’nin bir Çerkes şehri olduğunu, Soçi’nin kanlı tarihini, insan hakları ihlallerini İstanbul’dan dünyaya haykıracaklar.
Siz de Çerkeslerin yanında olmak istemez misiniz?

ÖNCEKİ HABER

Soçi Olimpiyatları gerçekler ve taleplerimiz

SONRAKİ HABER

Muhammed Salah sosyal medya hesaplarını kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa