01 Şubat 2014 17:39

On binlerce kadın, 'yeni kürtaj yasasına hayır' dedi

İspanya’nın dört bir yanından on binlerce kadın, 'Adalet Bakanı İstifa', 'Bedenime ilişkin kararı ben veririm' sloganları ile muhafazakar Halk Partisi (PP) hükümetinin hazırladığı kürtaj yasasına karşı Madrid’te tepkilerini dile getirdi. Yeni yasa, kürtaj olma koşullarını ağırlaştırıyor.

On binlerce kadın, \'yeni kürtaj yasasına hayır\' dedi

Paylaş

Hilal ÜNLÜ
Asturias

İspanya’nın dört bir yanından on binlerce kadın, "Adalet Bakanı İstifa", "Bedenime ilişkin kararı ben veririm" sloganları ile muhafazakar Halk Partisi (PP) hükümetinin hazırladığı kürtaj yasasına karşı Madrid’te tepkilerini dile getirdi.
Halk Partisi hükümetinin yeni kürtaj yasa taslağına karşı uzunca bir süredir İspanya’nın birçok kentinde eylemler yapılıyor. Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, Ekvador gibi dünyanın birçok ülkesinde de destek eylemleri  yapıldı. Özellikle Fransa’da 80 örgüt 34 kentte eylem örgütledi. En son Aralık sonlarında İspanya’nın Asturias özerk bölgesinde iki kadın örgütünün "özgürlük treni" fikriyle başlattığı ve Madrid’de 300 değişik örgütün birlikte geliştirdiği Madrid yürüyüşü örgütlendi.

KÜRTAJ HAKKI GASBEDİLİYOR
2010 yılında Zapatero hükümeti (Sosyalist Parti) bir kürtaj yasası çıkardı. Hâlâ yürürlükte olan bu yasaya göre kürtaj, hiç bir koşul ileri sürülmeksizin 14 haftaya kadar, anne sağlığı tehdit altındaysa ya da bebekte şekil bozukluğu durumunda 22 haftaya kadar, 22 haftadan sonra bir sağlık heyeti tespiti ile bebekte bir anormallik söz konusu ise ve tedavisi olanaksız ise serbest. Bu yasaya Halk Partisi (PP), kilise ve aşırı sağ zamanında şiddetle muhalefet etmiş ancak toplumun önemli kesimi tarafından kabul gördüğü için günümüze kadar tartışma konusu edilmemişti.
Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Halk Partisinin (PP) Aralık ayında bakanlar kurulunda onayladığı ve toplumun önemli bir kesimince aşırı sağ ve kilisenin çıkarlarına uygun bir taslak değerlendirmesi yapılarak protestolara neden olan taslağa göre kürtaj tecavüz sonucu hamilelik (12 haftaya kadar) ya da annenin fiziksel ve zihinsel sağlığını tehdit eden durumlarda (22 haftaya kadar), en az iki doktor tarafından uygun görüldüğünde olanaklı olacak. Fetusun şekil bozukluğu, kürtaj nedeni olamayacak. 16 yaşından küçükler ise ancak ebeveynlerinin izniyle kürtaj olabilecek.
Kadın örgütleri ve çok sayıda kitle örgütü, AB’nin genelinde gerici bir yasa olarak tepki gören taslağın kadın özgürlüğünü, kadın mahremiyetini, kadının sağlıklı, onurlu yaşama hakkını ihlal ettiğini, sağlıksız ve yasadışı koşullarda kürtaj yapılmasını teşvik ederek kadın sağlığını tehlikeye sokacağını söylüyorlar.

’ORTAÇAĞ YASASI’
Asturias’tan "özgürlük treni" ile Madrid’e giden Nalon Kadın Derneği üyesi Victoria Garci Corte "Bu yasa biz kadınların yıllar önce mücadele ile elde ettiğimiz bir hakka göz dikmiştir. İstemediğimiz halde bizi anne olmaya zorluyor. Karar verme hakkımızı elimizden alıyor. Asla pes etmeyeceğiz. Bu yasayı yapanlar, yıllar önce kürtaj yasakken kürtaj olmak için Londra’ya gidenlerin çocuklarıdır" dedi.
Yürüyüşe katılan Birleşik Sol Parti (IU)  Milletvekili Gaspar Lazares ise "Bu yasa, kadına ve topluma dinsel dogmayı dayatan bir ortaçağ yasasıdır" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

\'17 Aralık\'ı yapan örgüt CHP\'yi ele geçirdi\'

SONRAKİ HABER

İzmir'de cinsel taciz sanığı ilk duruşmada tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa