11 Haziran 2011 08:41

‘Evren’le başlasın, Evren’le bitmesin’

Kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler birçok ilde yaptıkları basın açıklamalarıyla 12 Eylül davasının, MGK’nın hayatta kalan iki üyesinin yargılanmasıyla sınırlandırılmasına tepki gösterdi. 78’liler Girişimi, KESK, İHD, demokratik kitle örgütleri ve  siyasi partilerin katıldığı eylemlerde “Evre

‘Evren’le başlasın, Evren’le bitmesin’

Paylaş

denildi.

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde “Evren’den başlasın, Evren’de kalmasın! Bütün darbeciler yargılansın” pankartı altında bir araya gelen kitle örgütleri temsilcileri adına açıklamayı, 78’liler Girişimi Sözcüsü Hüseyin Gevher yaptı. Gevher, seçimlere bir hafta kala 12 Eylül darbesinin en üst organı MGK üyelerine dönük soruşturmanın, bir savcının üstesinden gelemeyeceği kadar önemli ve kapsamlı bir dava olduğunu belirtti.

Gevher, “Dokunulmazlık ve ulaşılmazlık zırhına bürünen cunta şeflerine suçlarıyla ilgili soruşturma açılması iyidir. Ama 12 Eylül sadece Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya mıdır” diye sordu. 1980 döneminin tüm siyasi, askeri, mülki, yargı, polis ve benzeri görevlilerinin, her türlü icraatlarından dolayı yargıdan 31 yıl boyunca muaf tutulduğunu hatırlatan Gevher, “31 yıl boyunca kimler adaletten kaçtıysa tümü soruşturulmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır” dedi. Sadece Kenan Evren’in yargılanmasının yetmeyeceğini ifade eden Gevher, o dönemin Başbakanı, hükümeti, sıkıyönetim komutanları, işkenceci polisleri, MİT mensuplarının yargılanmaları gerekliliğine işaret etti.

12 Eylülün tek başına bir şahsiyetin yargılanması meselesi olmadığına vurgu yapan Gevher, “12 Eylül, bir tarihle yüzleşme ve bir daha aynı şeylerin yaşanmamasının koşullarının hazırlanması meselesidir” dedi.

GEÇİCİ 15. MADDEYE SIĞINDILAR

İstanbul’da Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen, 78’liler Girişimi, BDP, Barış Anneleri, DİSK Genel-İş sendikası, EDP, EHP, KESK İstanbul Şubeler platformu başta olmak üzere birçok kurum ve örgüt burada bir basın açıklaması yaptı. Kitle adına basın açıklamasını, 78’liler Girişimi’nden Nimet Tanrıkulu okudu. Tanrıkulu, darbecilerden yalnızca, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılanmasının yeterli olmadığının altını çizdi. Anayasanın Geçici 15. Maddesiyle darbecilerin dokunulmazlık zırhına büründüğünü ifade eden Tanrıkulu, “Bu madde 30 yıl boyunca kimleri adaletten kaçırdıysa onların tümü soruşturulmalı, haklarında dava açılmalı, ‘şüpheliler’ ayrımsız şekilde yargı önüne çıkarılmalıdır” diye konuştu.


“EVREN YETMEZ HEPSİ YARGILANSIN"

Diyarbakır’da 78’liler Derneği Diyarbakır Girişimi  BDP, EMEP, KADEP, HAKPAR il örgüleri, KESK, Tabip Odası, Türk-İş, DİSK, Kürt Yazarlar derneği gibi kurumlarla ortak bir açıklama yaparak sadece Kenan Evren’in değil 12 Eylülden sorumlu herkesin yargılanmasını talep etti. Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde siyasi partiler, dernekler ve sendikaların katılımı ile yapılan açıklamayı okuyan 78’liler Girişimi Diyarbakır Sözcüsü Gani Alkan  “Evren ve Şahinkaya ifade verdi şimdi ne olacak?” diye soran Alkan “Savcı alınan ifadelere göre ya dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek. 12 Eylül bu kadar basit mi?” dedi.

Evren Cuntasının 1980-83 döneminin tüm siyasi, askeri, mülki, yargı, polis vb.  görevlilerini  her türlü icraatlarından dolayı yargıdan muaf tutan Geçici 15. maddeyi anayasaya koyarak koruma altına aldığını hatırlatan Alkan “Evren yetmez! 12 Eylül Başbakanı Bülent Ulusu ve 12 Eylül Hükümeti Üyeleri de yargılanmalıdır! Evren yetmez! 12 Eylül’ün Danışma Meclisi Üyeleri de yargılanmalıdır. Evren yetmez! Sıkıyönetim komutanları da yargılanmalıdır. Sıkıyönetim cezaevi müdürleri, cezaevi istihbarat subayları, cezaevi işkencecileri, cezaevi doktorları da yargılanmalıdır. İşkenceci emniyet müdürleri, polisler, MİT sorumluları, işkenceci MİT mensupları da yargılanmalıdır. Tüm Evrenciler yargılanmalıdır!” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Orada Hayat Var’

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa