30 Ocak 2014 06:00

Olan küçük üreticiye oldu

Çarşı pazarda fiyatlar el yakıyor. Sebze ve meyve ateş pahası. Antalya’dan sebze ve meyve taşıyan kamyoncuların köprüden geçişleri için getirilen saat sınırlamasına tepki olarak 4 gün boyunca kontak kapatmaları bu fiyatları nasıl etkiledi? Soruların cevabı için Anadolu Yakası Yaş Sebze ve Meyve Hali’ndeyiz.

Olan küçük üreticiye oldu

Paylaş

Vural NASUHBEYOĞLU
İstanbul


Çarşı pazarda fiyatlar el yakıyor. Sebze ve meyve fiyatları kelimenin tam anlamıyla ateş pahası. Sofralardan eksik olmayan domates ve patates bu fiyat artışında en önde yer alıyor. Domatesin kilosu İstanbul’da 6.5-7 TL’ye patates ise 3-4 TL’ye yükselmiş durumda. Antalya’dan sebze ve meyve taşıyan nakliyecilerin ve kamyoncuların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişleri için getirilen saat sınırlamasına tepki olarak 4 gün boyunca kontak kapatmaları bu fiyatları nasıl etkiledi? Kontaklar kapatılmadan önce sebze ve meyve fiyatları ne durumdaydı? Tüm bu soruların cevabını alabilmek için soluğu Anadolu Yakası Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde alıyoruz.

Sebze ve meyve halinin hem içi hem de dışı diğer günlere oranla daha sakin gözüküyor. Anadolu Yakası Meyve Sebze Komisyoncuları ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Haydar Taşdelen, bu sakinliği kamyoncuların kontak kapatacağını duyan marketler ve pazarcıların pazartesi günü hızlı alıveriş yapmasına bağlıyor.  Antalya’da sadece Finike ve Gazipaşa bölgelerindeki kamyoncuların kontak kapattığını, bu nedenle bu eylemin fiyatlara ve piyasaya yansımadığını söyleyen Taşdelen, “Bu durumdan en çok küçük müstahsil (üretici, yetiştirici) zarar gördü. Antalya’daki küçük müstahsillerin bir kısmı bu eylem nedeniyle mallarını sevk edemedi. Yani olan yine küçük üreticiye oldu” dedi.

KOŞULLAR FİYATLARI ARTIRIYOR

Meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın nedenini Taşdelen, “Bu eylemden çok önce fiyatlarda artış oldu. Bu artış tamamen hava koşullarıyla alakalı” sözleriyle cevaplıyor. Fiyatların tabiat koşulları, hava sıcaklığındaki değişimlere bağlı olduğuna işaret eden Taşdelen, “Domatesin pahalı olmasının sebebi bu yıl Antalya’da gecelerin soğuk geçmesiyle alakalı. Soğuktan dolayı seralardaki domates renk yapmıyor ve ürün az çıkıyor. Geçen yıl patates çoktu ve fiyatı düşüktü. Bunu gören küçük üretici bu yıl patates ekmedi ama talep artınca patates fiyatı da arttı. Bugünlerde ise patates fiyatları gerilemeye başladı” dedi.

DEVLETİN TARIM POLİTİKASI YOK

Türkiye’de tarımda düzenli bir üretim planlaması ve devletin tarım için ciddi bir politikası olmadığının altını çizen ve asıl sorunun buradan kaynaklandığını aktaran Haydar Taşdelen, “Devlet politikası haline gelse ürünlerde ciddi iniş çıkışlar yaşanmaz” dedi. Türkiye’de tarım piyasasının yüzde 70’nin uluslararası marketlerin (Migros, Kipa, Carrefour) elinde olduğuna dikkat çeken Taşdelen, “Bunlar piyasaya hakimler. İstedikleri fiyattan müstahsilden ürünü alıp istedikleri fiyata satıyorlar. Burada da yine asıl ezilen küçük üretici ve küçük esnaf oluyor” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Bilim insanlarından TAEK\'e cevap: O suları için diyen biri var mı?

SONRAKİ HABER

AKP Milletvekili Gülaçar: Allah bize merhamet etti ve Erdoğan'ı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa