28 Ocak 2014 12:12

Ne zaman bildi ki?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2014 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı 2014 yılı enflasyon beklentisini yukarı doğru revize ettiklerini açıkladı. Geride kalan 7 yılın tamamındaki hedeflerle yıl sonunda çıkan rakam birbirini tutmadı. Enflasyon beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bazı yıllar fark iki katına kadar çıktı.

Ne zaman bildi ki?

Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2014 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı 2014 yılı enflasyon beklentisini yukarı doğru revize ettiklerini açıkladı. Geride kalan 7 yılın tamamındaki hedeflerle yıl sonunda çıkan rakam birbirini tutmadı. Enflasyon beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bazı yıllar fark iki katına kadar çıktı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yüzde 5.3’lük hedefin tutmayacak olmasının sebeplerini şöyle sıraladı: Gıda fiyatlarındaki artış, döviz kurundaki yükseliş ve vergi zamları. Başçı söz konusu sebeplerden dolayı Ekim Enflasyon Raporu’na göre 2014 yıl sonu enflasyon tahminini 1.3 puan yukarı yönlü güncellediklerini vurguladı.

HEDEF İNANDIRICI DEĞİL!

Enflasyonun şu anki yüzde 8’lik düzeyine bakarak ve bu rakamı çift hanelere çıkarması beklenen Başçı’nın da sıraladığı gelişmelere bakılınca, yıl sonu için belirlenen yüzde 6.6’lık hedef inanrdırıcı durmuyor.

Başçı hedefin tutacağını şu sözlerle savunuyor: “Aldığımız ve alacağımız politika tedbirleri ile döviz kuru gelişmelerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalacağını ve enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşerek yıl sonunda yüzde 6.6 düzeyine ineceğini tahmin ediyoruz.”

TALEP DÜŞECEK


Yakın dönemde Türk lirası değer kaybederken, kredi faizlerinde artış, tüketici güveninde ise düşüş görüldüğünü vurgulayan Başçı, bu çerçevede döviz kuru, finansman ve güven koşullarına duyarlı olan dayanıklı tüketim ve yatırım harcamalarındaki düşüş ile birlikte ilk çeyrekte özel kesim talebinin gerileyeceğini öngördüklerini vurguladı.

Takip eden dönemde ise özel kesim talebinin seyri, döviz kuru ve faizler ile tüketici ve yatırımcı güveninin ne kadar sürede ve hangi seviyede dengeye geleceğine bağlı olacağını kaydeden Başçı, “Enflasyon Raporu’nda tahminlerimizi üretirken yurt içi talep gelişmelerinin yakın dönemde gözlenen maliyet yönlü fiyat baskılarını kısmen sınırlandıracağını varsaydık. İç talepte beklediğimiz yavaşlama aynı zamanda cari açıkta ve dengelenme sürecinde son dönemde gözlemlediğimiz iyileşmeye katkı verecektir. Ayrıca, Avrupa ülkelerinin talebindeki toparlanmanın da desteği ile önümüzdeki dönemde ihracatta kısmi bir hızlanma bekliyoruz. Sonuç olarak, önümüzdeki dönem için toplam talebin enflasyonu düşürücü yönde etkileyeceği ve talep bileşenlerinin olumlu yönde dengeleneceği bir görünümü esas aldık” şeklinde konuştu.

HEDEF TUTMADI MAAŞLAR BASKILANDI
Enflasyon hedefinin konmaya başlandığı 2006 yılında yüzde 5 hedefe karşılık enflasyon yüzde 10 yakın gerçekleşti.  2008’de durum daha da kötüleşti. Yüzde 4 enflasyon hedefinde, yüzde 100’ü aşan bir sapma yaşandı. Kriz yılları 2009’da  ve 2010 ilk hedef olan 4 tutturulamadı. 2009’da yılında yüzde 7.5’luk, 2010’da da yüzde 6.5’luk bir enflasyonla karşılaşıldı.
Enflasyon hedefinde, 2011’de yine yüzde 100’e yakın bir sapma yaşandı. Yüzde 5.5 hedeflerken yüzde 10.5 gibi bir katı enflasyon gerçeğiyle karşılaşıldı. 2012, 2013 yıllarında da yüzde 50’lik sapmalar yaşandı.

Olan, hedeflenen enflasyona göre maaşı düzenlenen memurlara, emeklilere oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Müdahaleye rağmen operasyonu gerçekleştiren müdür açığa alındı

SONRAKİ HABER

Yünanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa