26 Ocak 2014 15:33

Acıbadem okullarına ne oluyor?

İstanbul Acıbadem’de bulunan okullar ya taşınıyor ya dönüştürülüyor. Mahallenin sınavsız öğrenci alan tek devlet lisesi Ahmet Sani Gezici Lisesi yakında Fikirtepe’ye taşınıyor.

Acıbadem okullarına ne oluyor?

Paylaş

İstanbul Acıbadem’de bulunan okullar ya taşınıyor ya dönüştürülüyor.

Mahallenin sınavsız öğrenci alan tek devlet lisesi Ahmet Sani Gezici Lisesi yakında Fikirtepe’ye taşınıyor. Gerekçesi ise okul binasının kız teknik meslek lisesi için  uygun olmaması. Ancak okul daha yeni kız meslek lisesine dönüştürülmüştü. Öte yandan 2012-2013 öğretim yılının başında ciddi bir tamirat geçiren bir binanın şimdi “Kız meslek lisesi olmaya müsait değil” denerek yıkılarak, yanındaki imam hatip lisesinin yurdu haline getirilmesi mahallede tepkileri büyüttü. Acıbadem’de erkek öğrencilerin gidebileceği hiçbir lise kalmadı.
Aynı cadde üzerinde bulunan Özdemiroğlu İlkokulu da bu sene başı itibariyle imam hatip ortaokuluna dönüştürülmüştü. Mahalleye bir de halkın “Okul değil şato” dediği erkek imam hatip lisesi inşaa edildi.

MEŞALELİ EYLEM

Bir süredir bu konuda mücadele veren Acıbadem Dayanışması ise dün akşam yürüyüş yaparak yaşananları protesto etti. Dayanışma üyeleri meşalelerle yürüdü. Yapılan açıklamada ise, “Acıbadem, kentlerimizi, mahallelerimizi yaşam alanları olarak değil de bir tür servet biriktirme aracı olarak gören bir anlayışın tehdidi altındadır. AKP iktidarı 12 yıllık iktidarı yeni bir zenginler sınıfı yarattı. Acıbadem hem coğrafi konumu hem de çevresindeki mahallelerin yapısı itibariyle bu kesimlerin doğal yayılma alanı olarak değerlendirilebilecek bir noktadadır.

GATA Hastanesinin bahçesine siteler inşa etmek üzere TOKİ ile anlaşma yapıldığı haberleri ortalıkta geziyor. Yine benzer biçimde Marmara Güzel Sanatlar Fakültesinin mahallemizden taşınması gündemde.

Bütün bunlar alt alta konuldukça aslında mahallenin kimliğini ve yapısını dönüştürmeye dönük bir plan ile karşı karşıya olduğumuz anlaşılabiliyor. Ahmet Sani’yi vermeyeceğiz! Mahallemizi Talan ettirmeyeceğiz” denildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Petrol-İş genel kurulunda gündem yolsuzluktu

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa