26 Ocak 2014 06:00

Üç otuz paraya her şey satılık!

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan tarihi tren garına ait araziler satışa çıkarıldı. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) satışa çıkarılan üç ayrı parselde bulunan toplam 1037 metrekare büyüklüğündeki araziler için 344 bin ila 420 bin lira arasında teklif verildiği öğrenildi.

Üç otuz paraya her şey satılık!

Paylaş

Yusuf YAVUZ
Isparta


Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan tarihi tren garına ait araziler satışa çıkarıldı. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) satışa çıkarılan üç ayrı parselde bulunan toplam 1037 metrekare büyüklüğündeki araziler için 344 bin ila 420 bin lira arasında teklif verildiği öğrenildi.

Mülkiyeti TCDD’ye ait olan parsellerin birine doğrudan, diğerlerine de gerekli düzenlemelerin ardından inşaat yapılabileceği belirtilirken tarihi Eğirdir Garı’nı çevreleyen arazilerin satışa çıkarılması üzüntüyle karşılandı.

Eğirdir Gölü manzarasına hâkim, sırtını Sivridağ’ın yamacına dayayan bir alanda kurulan gar, pek çok Türk filminin çekimlerine de ev sahipliği yapmıştı. Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın kariyerinde önemli bir yer tutan Mine filmi, Eğirdir Garı’nda çekilmişti. Usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmde başrolleri Cihan Ünal ile paylaşan Türkan Şoray, istasyon şefinin karısını canlandırdığı filmde 1980’li yıllarda cesur sayılabilecek bir öykü ile kadın sorunsalını beyazperdeye taşımıştı. Türkan Şoray ve Cihan Ünal, cesur sahneleriyle gündeme gelen Mine’nin çekimleri sırasında aralarında başlayan büyük aşkın ardından yaşamlarını birleştirmişlerdi.
Mekanın bu geçmişi, garla birlikte tarihin, geçmişin, anıların da satıldığının göstergesi.  

2009’DAN BERİ HEDEFTE!

1919 yılında ‘Aydın hattı Köşk-Eğirdir İşletme Müdürlüğü’ adıyla işletmeye açılan Eğirdir demir yolunun son durağı olan Eğirdir Garı, yaklaşık 90 yıl bölge halkına yük ve insan taşımacılığı konusunda hizmet verdi.

2001 yılında kapatılarak kapı ve pencerelerine beton dökülen tarihi Eğirdir Garı, 2009 yılında özelleştirme kapsamına alınan 25 garın arasında yer aldı. Özelleştirme kapsamına alınan garı çevreleyen araziler ise Eylül 2013 tarihinde satışa çıkarıldı. Mülkiyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne (TCDDY) ait olan Eğirdir Garı’nı çevreleyen, 415 Ada, 2, 3 ve 15 numaralı üç ayrı parsel için 4 girişimcinin teklif verdiği öğrenildi.

KONUT ALANI AYRILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca 20 Ocak tarihinde yapılan nihai pazarlık görüşmeleri sonucu, Yazla Mahallesi’nde yer alan göl manzaralı toplam 1037 metrekare arsalar için verilen en yüksek teklifin 344 bin lira olduğu öğrenildi. Aynı alanda bulunan 260 metrekarelik bir başka arazi içinse 420 bin lira teklif verildiği belirtiliyor. ÖİB, satışa çıkarılan arazilerin ilgili imar planlarında “konut alanı” olarak ayrıldığını belirtiyor.

GARIN KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ YERİ!

Yıllardır atıl vaziyette duran ve yöre halkının tepkisini çeken Eğirdir Garı’nın bu şekilde satışa çıkarılması ilçe halkında üzüntüye yol açtı.
Tarihi garın Eğirdir’in yanı sıra ülke için de önemli bir miras olduğunu belirten “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Eğirdir” kitabının yazarı da olan Eğitimci-Yazar Recep Bozkurt, “Eğirdir Garı, Kurtuluş Savaşı sırasında Batı cephesinin en önemli dayanaklarından biriydi. Burada kurulan 20 depodan yüklenen her türlü mühimmat ve askeri malzeme ile çeşitli ihtiyaçlar Eğirdir Gölü üzerinden Afyon’un Şuhut ilçesine ulaştırılıyor, oradan da cepheye gönderiliyordu. Cephedeki yaralılar aynı şekilde bu hat üzerinden taşınıyordu. Tarihi bakımdan taşıdığı önem anlatmakla bitmeyecek kadar fazla olan Eğirdir Garı, Batı cephesinin en önemli dayanaklarından biriydi. Bu alanın satışa çıkarılması, toplumsal hafızamızın yitirilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Dövizdeki artış maaşları da vurdu!

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa