Tüzel: Marifet savaşta değil barışta

Tüzel: Marifet savaşta değil barışta

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, Başbakan Erdoğan'ın Bahçeli ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ı asma yarışına girdiğini belirterek, "Marifet ölmek, öldürmekte değil, marifet savaşta değil barıştadır. Marifet yaşamak ve yaşatmaktadır" dedi


Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Tüzel'in seçim çalışmaları devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'un Bağcılar İlçesi Yeni Mahallesi'nde bulunan açık alanda 5 bin kişinin katılımıyla miting düzenlendi. Mitinge Tüzel lehine seçimlerden çekilen Mustafa Avcı, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ergin, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yalçıner, EMEP PM Üyesi Sabri Topçu, BDP PM Üyesi Zeki Çelik katıldı.

Mitingde konuşan Mustafa Avcı, birliğin, beraberliğin direnişin onur olduğunu söyleyerek, onurlarını koruyacaklarını belirtti. Başbakan Erdoğan'ın Kürtlerin ittifakı ve Blok'un birliğinden korktuğunu dile getiren Avcı, geçmişte Kürtlerin ittifaksızlığının Başbakan Erdoğan'ın elini güçlendirdiğini dile getirdi.

'BİR SELAM DA HATİP DİCLE VE NURAY MERT'E'

Tüzel ise bugün 12 Haziran'daki başarıyı kutlamak için bir araya geldiklerini belirterek, seçimin başarısını Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne polisin katlettiği Halil İbrahim Oruç'a adadıklarını dile vurguladı. Türkiye ve Kürt kadınlarına söz verdiklerini söyleyen Tüzel, annelerin gözyaşı dökmesine razı olmadıklarını annelerin bunu yaşamaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Diyarbakır'da barışın kardeşliğin yolunun Demokratik Özerlik'ten geçtiğini söylediklerine dikkat çeken Tüzel, bu kararı saygıyla karşıladıklarını, desteklediklerini ifade etti. Hatip Dicle'nin vekillinin iptal edilmek istendiğine dikkat çeken Tüzel, "Ama bizde buna izin vermeyeceğiz. Buradan Diyarbakır Cezaevine selam gönderiyoruz. Yine bir selam da, gazeteci yazar, Kürt halkının yanında olan Blok'u destekleyen onurlu gazeteci Nuray Mert'e gönderiyoruz" diye konuştu.

'MARİFET SAVAŞTA DEĞİL BARIŞTA'

Başbakan Erdoğan'ın Bahçeli ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ı asma yarışına girdiğini vurgulayan Tüzel, sözlerini şöyle sürdürdü. "Marifet ölmek öldürmekte değil, marifet savaşta değil barıştadır. Marifet yaşamak, yaşatmaktadır. Kürt Halkının baş tacı ettiği, İmralı'da tecrit edildiği halde, hala barış ve kardeşlik diyen Sayın Abdullah Öcalan için siz asamadınız ben olsaydım asardım demek Türkiye'ye yapılacak en büyük kötülüktür." Bunun halklara yapılacak en büyük kötülük olduğunun altını çizen Tüzel, bunun halkları ve Türkiye'yi dinamitlemek olduğunu dile getirdi. Fakat ezilenleri, emekçileri, kadınları ve gençlerin Türkiye'ye bir daha idam cezasının gelmesine izin vermeyeceğini vurgulayan Tüzel, barış için Öcalan ve siyasi tutukluların mutlaka serbest bırakılması gerektiğine işaret etti.

'EY GAFİL, EY ŞAŞKIN'

Başbakan Erdoğan'ın Kürtçenin evrensel dil olmadığını söylediğini hatırlatan Tüzel, "Dünyanın her yerine dağılan ve 40 milyon kişinin konuştuğu dil nasıl evrensel değildir, ey gafil ey şaşkın. Böyle konuştuğuna göre Kürt halkının desteğini almaktan vazgeçmiş, faşizmden ırkçılıktan yana tavrını koymuştur. Ama 12 Haziran'da Kürt halkı ona gösterecek" dedi.

Tüzel'in konuşmasının ardından havai fişekler atılırken, MKM sanatçısı Çiya sahne aldı. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net