25 Ocak 2014 21:35

Kuzey Ormanları direnişte

3. Havalimanı, 3. Köprü, Yenişehir ve Kanal İstanbul projelerinden mağdur olan Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ve 6 köyden gelen köylüler yaptıkları eylemle karayolunu trafiğe kapattı. Bazı eylemciler araçların önünde otururken sürücüler de korna çalarak eyleme destek verdi.

Kuzey Ormanları direnişte

Paylaş

3. Havalimanı, 3. Köprü, Yenişehir ve Kanal İstanbul projelerinden mağdur olan Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ve 6 köyden gelen köylüler yaptıkları eylemle karayolunu trafiğe kapattı. Bazı eylemciler araçların önünde otururken sürücüler de korna çalarak eyleme destek verdi. Yaklaşık yarım saat çift taraflı kapatılan yol, eylemin ardından yeniden ulaşıma açıldı.

Eyüp Ağaçlı Kavşağı’nda toplanan köylüler, ‘acele kamulaştırma’ yoluyla arsa ve arazileri ile evlerinin ellerinden alındığını söyledi. Köylüler, istimlak edilen topraklarına karşı ‘cüzi paralar’ verildiğini ifade etti.

‘TEHDİT ALTINDAYIZ’

Köylüler adına basın açıklamasını İhsaniye Köyü Muhtarı Adnan Görün yaptı. 150 yıldır başta manda olmak üzere tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Görün, “Burası ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş mandacılığın en önemli bölgelerinden biridir. Türkiye genelinde toplam 80 bin baş mandanın 50 bini İstanbul’un dibindeki bu köylerde yetiştirilmektedir” dedi.

Görün, “Bununla birlikte her geçen yıl büyüyen ve genişleyen İstanbul sınırları en çok bizi tehdit etmektedir. Hemen yanı başımızdaki Göktürk köyünün lüks yapılaşmaya açılmasıyla oradaki köylüler ya topraklarını terk etmek zorunda kalmış ya da kendi toprakları üzerinde inşaa edilen lüks konut ve işyerlerinde işçi olarak çalışmak zorunda bırakılmıştır” diye konuştu.

ACELE KAMULAŞTIRMA

Bölgelerinde hayata geçirilmek istenen yeni projelerin köy sakinlerini mağdur ettiğini belirten Görün, “Evlerimize TOKİ tarafından gönderilen yazıda köylünün içinde yaşadığı evlerde dahil olmak üzere tüm topraklarının istimlak edileceği belirtilirken istimlak bedeli olarak da rayiç bedelinin 20’de biri oranında metrekare başına 22 ile 175 TL arasında teklifler öne sürülüyordu. Zaten 150 yıl boyunca miras yoluyla çok ortaklı halen gelen arazilerden gelecek cüzi paralarla hayatını başka bir yerde sürdürmesi mümkün olmayan bizler, tekliflere dava ile karşılık verince istimlak girişimi bir süre askıda kaldı.” diye konuştu.

Yürürlükteki ‘acele kamulaştırma’ yasasıyla adeta savaş ortamının oluşturulduğunu ifade eden Görün, “Tedirgin bekleyişimiz sürerken Bakanlar Kurulu kararıyla bu sefer savaş halinde geçerli olacak yasa maddesi yürürlüğe sokularak evimiz, barkımız, topraklarımız elimizden alınmak isteniyor. Sadece yurt savunması ihtiyacı ve aceleciliği söz konusu olduğunda uygulanacak yasa herhangi bir savaşın olmadığı günümüzde hiçbir gerekçe gösterilmeden bizlerin üzerinden hayata geçiriliyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim Kadın Platformu: Tacizci cezalandırılsın

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: 33.7 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa