Güneşin sofrasında buluştular

Güneşin sofrasında buluştular

İstanbul'da Cerrahpaşa Hastanesinde direnişte olan yemekhane işçilerinin her perşembe yaptığı yemek boykutu bu hafta da gerçekleştirildi.

İstanbul'da Cerrahpaşa  Hastanesinde direnişte olan yemekhane işçilerinin her perşembe yaptığı yemek boykutu bu hafta da gerçekleştirildi. 

“Güneşin sofrasında buluşuyoruz” sloganıyla Cerrahpaşa Hastanesi başhekimliğinin önünde bir araya gelen işçiler bu haftda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, SES Aksaray Şubesi, işten atılan Punto Deri işçileri, Sanat Meclisi ve HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Pınar Aydınlar destek verdi.

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 5.5 milyon insanın asgari ücretle çalıştığını hatırlatarak, bu çalışanların sendikasının olmadığını, sigorta güvencelerinin olmadığını, sendikaya başvurana işçilerin işten atıldığını belirtti.

TUİK’in verilerine değinen Beko, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1100 lira olduğu, yoksulluğun 3000 lira olduğu bir ülkede, asgari ücretli aileler açlık sınırının altında bir ücret alarak geçinmeye çalıştığına vurgu yaptı.

Aksaray SES Şubesinin çağrısıyla Çapa Tıp Fakültesinde dayanışma boykotu gerçekleştirildi. 200 kişinin çalıştığı Kardioloji biriminden boykota yalnızca 10 kişi katılmadı. Öğlen yemeğini Cerrahpaşa işçileri ile yiyen emekçiler, dayanışma vurgusu yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net