Utanca karşı sessiz çığlık

Utanca karşı sessiz çığlık

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, cezaevlerinde çocuklara yönelik hak ihlallerine dikkat çekmek için Adalet Bakanlığına yürüdü.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, cezaevlerinde çocuklara yönelik hak ihlallerine dikkat çekmek için Adalet Bakanlığına yürüdü. Kızılay YKM önünden başlayan “sessiz yürüyüş”te, “Çocuk cezaevlerinde hak ihlalleri var. İşkence var. Sessiz kalma” pankartı ile “Cezaevleri kapatılsın, çocuklar değil”, “Bir gün hücre, bir ömür boyu işkence” dövizleri taşındı.

Bakanlık önünde konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erdoğan, çocuk cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinde  gelinen noktanın utanç ve kaygı verici olduğunu söyledi. Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuk cezaevlerinde işkence kötü muamele yaşandığının altını çizen Erdoğan, “Bu olumsuzluklar ancak çocuk cezaevlerinin kapanması ve 18 yaş altı tutuklukluğun son önlenmesiyle son bulur” dedi.

Her çocuğun yaşına uygun olarak ceza sisteminde yargılanması ve son çare olarak tutuklanması gerektiğini belirten Erdoğan, adalet sisteminde çocukların cezalandırılmak yerine eğitilmesi gerektiğini ifade etti. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin de bir an önce ortaya çıkarılarak, sorumluların yargılanması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bu ihlallerinin, çocuklar ve toplumda kalıcı izler bırakacağını söyledi. Suça yönelen çocukların toplumla bütünleştirilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Çocuk cezaevleri kapatılmalı ve yeni açılması planlanan 10 cezaevi projesine de bir an önce son verilmelidir” diye konuştu.(AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net