22 Ocak 2014 06:00

Yatağan işçisi, erteleme değil iptal istiyor

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de bulunan santral ve madenlerde çalışan Tes-İş ve T. Maden-İş üyesi işçiler bir günlerini işyerinde geçirdi. Daha önce yapılmış büyük mitinglere göre daha küçük çaplı bir eylem gibi gözükse de bu eylemin işçiler için anlamı büyük.

Yatağan işçisi, erteleme değil iptal istiyor

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de bulunan santral ve madenlerde çalışan Tes-İş ve T. Maden-İş üyesi işçiler bir günlerini işyerinde geçirdi. Daha önce yapılmış büyük mitinglere göre daha küçük çaplı bir eylem gibi gözükse de bu eylemin işçiler için anlamı büyük. İşçiler bu eylemle “Bu işyerleri bizim evimiz. Gerekirse eşlerimizle çocuklarımızla ve destek veren halkımızla hiç çıkmamacasına buralara kendimizi kilitleriz” dediklerini söylüyorlar.
Eylem sırasında gelen “24 Ocak’ta yapılacak özelleştirme ihalesi nisan ayına ertelendi” açıklamasının işçileri heyecanlandırmamasının nedeni de bu. Çünkü onları tatmin edip işyerleri önündeki direniş çadırlarını sökmelerini sağlayacak tek bir söz var: Özelleştirme tamamen iptal edildi! Henüz bu söz söylenmediği için işçiler 23 Ocak’ta başlayacak ve 24 Ocak’ta Ankara’da sona erecek eylemi de iptal etmediler. Yürüyüşü daha önce planlandığı gibi yapmakta kararlı olan işçiler “Herkes yanında en az iki kişi getirsin” çağrısına da uymakta kararlı.

SEÇİM DÖNEMİ MÜCADELE DÖNEMİ
İhaleler için son teklif verme tarihlerinin Yeniköy ve Kemerköy santralleri için 10 Nisan’a, Çatalağazı santrali için 21 Nisan’a, Yatağan santrali için ise 30 Nisan’a uzatıldığı bilgisini veren Tes-İş Yatağan Şube Teşkilat Sekreteri Kemal Özcan, süre uzatılarak ihalenin seçim sonrasına bırakıldığını dile getirdi. “Seçim karışıklığa uğramasın, mücadelemiz etkilemesin diye böyle yaptılar. Biz aptal değiliz gözümüzden kaçmıyor” diyen Özcan, direnişlerini, başladığı günkü heyecanıyla sürdürdüklerini kaydetti. Seçim döneminin kendileri için mücadele dönemi olacağını anlatan Özcan, tüm adaylara özelleştirme karşıtı açıklamalar yaptıracaklarını, yeniden Muğla’ya gelmesi halinde de Başbakanı “karşılayacaklarını” ifade etti. Özelleştirmeye yabancı olmadıklarını, daha önce iki kez bu saldırıyı püskürttüklerini hatırlatan Özcan, üçüncü kez de püskürtmekte kararlı olduklarını bildirdi.

24 OCAK’TA ANKARA’DAYIZ

Yatağan’da maden ve santrallerin özelleştirilmesine karşı mücadele devam ediyor.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığının erteleme açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yapan Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve T. Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “ Özelleştirme İdaresi Başkanlığı evlere şenlik bir erteleme kararı açıkladı. Bizler özelleştirme ihalelerinin iptalini beklerken onlar iki ay erteleme kararı açıkladılar. Böylelikle direnişin öve mücadelenin önüne geçebileceklerini, seçim öncesi süt liman bir ortam oluşturabileceklerini, seçimden sonra da bu işletmeleri kolayca satıp işçinin ve milletin canına ot tıkayabileceklerini sandılar. Ancak bizler çocuk değiliz. Kimi kandırıyorlar?  Enerji ve Maden işçileri olarak talebimizin ihalelerin iptal edilmesi olduğunu ve kararlılığımızın artarak devam ettiğini, gerekirse iki ay sonra tekrar geleceğimizi bildirmek için 24 Ocak’ta Ankara’da olacağız” dedi.
Açıklamada, 23 Ocak Perşembe günü saat 16:30’da Yatağan Termik Santrali Önünden yürünerek saat 17:30’da Yatağan Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapılacağını, sonrasında Kavaklıdere yol ayrımında otobüslere binilerek Ankara’ya hareket edileceğinin bilgisi verildi. (Yatağan/EVRENSEL)


SOHBETİN GÜNDEMİ ÖZELLEŞTİRME

Sinan Cem KAYA

İşyerlerine kapanarak 24 saatlerini işyerinde geçiren işçiler, bu süreyi direniş çadırlarında ya da yaktıkları ateş etrafında sohbet ederek geçerdiler. Sohbetlerin tümünün konusu aynıydı. Özelleştirme ve ihalenin ertelenmesi.
İşçiler ihalenin ertelenmesinde seçimler, verdikleri mücadele ve doların yükselmesini ana neden olduğu görüyorlar. İhaleye girecek firmaların bir kısmının adının yolsuzluk operasyonunda geçmesinin özelleştirmeye tepkiyi büyüttüğü dile getirilenler arasında.  Eylem kararları genel merkezlerden değil şubelerden geliyor. Şubeler da kararları alırken işçilere danışıyor. Özellikle ihale günü yaklaştıkça şubelerle işçiler arasındaki yakınlık daha da arttı. Santral santral yapılan toplantılarla işçilere danışılıyor. Tes-İş ve T.Maden-İş ortak temsilciler toplantılarının yanı sıra “akil adamlar” denilen sözü geçen işçilerle de bir araya geliniyor. Bu nedenle işçiler Tes-İş ve T.Maden-İş Yatağan şubelerinin aldığı kararları harfiyen uyguluyor. Eylemlerde “Aman bitsin de gidelim” diyen işçi kalmamış artık.  Henüz üretimi hedef almayan; miting, basın açıklaması, direniş çadırı kurma, Ankara yürüyüşü gibi tepki eylemleri yapılıyor. İşçiler arasında ise özelleştirme mücadelesinin kızışması halinde üretimden gelen gücün kullanılması yönünde konuşmalar başlamış. Ama şimdilik işçilerin genelinde böyle bir yönelim yok. Sendikacılar da “Çok büyük maliyet getirir zarar görebiliriz” diyerek bu eylem biçimini gündeme getirmiyor.
İşçiler ve sendikacılar şimdi yarın başlayacak Ankara yürüyüşüne hazırlanıyor. Eşleri ve çocuklarıyla yollara düşecek olan işçiler, üçüncü kez bu saldırıyı püskürteceklerine inanıyorlar.

ÖNCEKİ HABER

KESK’liler 1 yıl sonra hakim karşına çıkacak

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa